4. 10. 2024 / Pecha Kucha
Petr Dub na Pecha Kucha Strakonice
4. 10. 2024, 20:20 h
Teplárna, Komenského 59, 386 43 Strakonice 1
2. 10. 2024 / Jakub Berdych Karpelis & Qubus x Petr Dub na Designbloku 2024
Srdečně vás zveme na letošní Designblok, kde představíme nový produkt od Jakub Berdych Karpelis v instalaci, ke které přizval výtvarného umělce Petra Duba.
Jízdárna Pražského hradu
2.–6.10. 2024
Expozici : Staré obrazy, nové naděje najdete v Jízdárně Pražského hradu v rámci výstavy High Craft
5. 9. 2024 / HCAC: An Introduction
Holec Contemporary Art Collection
Vernisáž: 6. 9. 2024 17:00
Trvání: 5. 9. 2024 – 8. 9. 2024
Adresa: Jeruzalémská, Jeruzalémská 964/4, 110 00 Nové Město 964/4, Praha 1, Praha, 110 00
Umělci: Jan Kaláb, Krištof Kintera, Jiří Georg Dokoupil, Petr Dub, Ira Svobodobvá, Damien Hirst, Lu Jindrák Skřivánková, Jiří Franta & David Böhm, Michal Škapa, Vladimir 518, Pavel Dušek, Julius Reichel, Jakub Matuška aka Masker, Matěj Olmer, Michal Cimala, Samuel Paučo a další
Kurátor: Pavel Kubesa
22. 7. 2024 / Hans Kelsen Opening
Petr Dub
Dvě německá slova v českém veřejném prostoru
Formální zahájení provozu pamětní desky Hanse Kelsena
22. 7. 2024, 15:30 h
Kurátor: Petr Agha
Investor: Máj Národní a.s.
Lokace: Národní 63/26, Praha 1, Nové Město, Česká republika, 50°4′55,92″ s. š., 14°25′10,92″ v. d.
Setkání proběhne za účasti rakouské velvyslankyně Dr. Bettiny Kirnbauer a ústavního soudce prof. JUDr. Jiřího Přibáně, DrSc..
Tisková zpráva a fotodokumentace ke stažení (web 34 MB): http://client.studioflusser.com/PETR/24_petr-dub-HANS-KELSEN.zip
Tisková zpráva a fotodokumentace ke stažení (print 1,25 GB): http://client.studioflusser.com/PETR/24_petr-dub-HANS-KELSEN_PRINT.zip
12. 7. 2024 / Silent Games
Zbyněk Baladrán, Petr Dub, Zhanna Kadyrova, Alena Kotzmannová, Artur Magrot, Dušan Zahoranský
ZAHORIAN & VAN ESPEN
Kurátorka: by Nina Moravcová
Vernisáž: 12. 6. 2024, 18:00
Galerie: Mierová 7, Ružinov, Bratislava
22. 6. 2024 / Atlas současného sběratelství
Představujeme “Atlas současného sběratelství” bilancující vývoj (sbírky) současného umění a přinášející obecnější komentáře ke sběratelství a uměleckému provozu vůbec. Křest knihy za účasti členů a členek kolektivu Sbírky Marek, editorek katalogu a mnoha dalších, kteří se na něm podíleli, je koncipován i jako koncert live performerů současné elektronické hudby.
Křest katalogu sbírky Marek
Ed.: Ivana Hrončeková, Marika Kupková a Silvie Šeborová
Grafický design: Adam Machacek, 20YY Designers
Místo a čas: Kabinet MÚZ, Sukova 49/4, 602 00 Brno, 22. 6., 19:30h
Více na: https://marekcollection.cz
1. 5. 2024 / Petr Dub na Czechdesign
Skutečnou konfrontaci s uměním nelze alternovat pohybem po sociálních sítích.
Petr Dub pro Czechdesign…
25. - 26. 4. 2024 / Podcast PO AVU + ČERSTVÝ VÍTR
II. blok: Výuka umění na vysokých školách a její společenské přesahy
12:00 Petr Dub: PO AVU (Akademie výtvarných umění v Praze)
Událost: zde…
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně, Husova 14, 662 26 Brno
Dvoudenní konference věnovaná podcastingu jako populárnímu žánru zprostředkování umění a kulturní publicistiky. Program představí podcasty produkované jak kulturními i vzdělávacími institucemi, tak médii či soukromými iniciativami. Sleduje také zkušenosti specifických profesí, jež se na podcastingu podílejí, konkrétně se zaměřuje na dramaturgii, zvukovou režii, produkci nebo promo. Moderátorkou konference je umělkyně a podcasterka Tereza Havlínková. Akce, kterou v rámci festivalu Brno Art Week pořádá Galerie TIC ve spolupráci s Moravskou galerií, je určena insiderům, stejně jako široké veřejnosti a studentstvu uměleckých nebo uměnovědných oborů, ale i jakýmkoli zájemcům o poslech nebo tvorbu podcastů.
1. 4. 2024 / Pomník Pražského povstání (spolu se CMC)
Návrh pomníku Pražského povstání a úpravy Náměstí Interbrigády (CMC architects + Petr Dub) na Czechdesign…
1. 3. 2024 / PETR DUB: ODDĚLENÍ MALBY - MAGNESIA LITERA
Porota ceny Magnesia Litera doporučuje:
Monografie Petr Dub: Oddělení malby v širší nominaci kategorie “Litera za nakladatelský čin” v roce 2024 (Institut of Contemporary Art Prague a studio Aparat).
“Autor je současný umělec, teoretik a kurátor a kniha je excelentním bohatě a precizně provedeným katalogem jeho tvorby, která obsahuje instalace, vizualizace i objekty. Graficky velkoryse a dynamicky upravená kniha je obsahově rozdělena do tří částí, což je podtrženo střídáním typů papíru, kontrastů malých subjektů vs. velkoformátových fotografií i téměř prázdných stránek, čímž stále udržuje napětí a pozornost čtenáře…”
24. 12. 2023 / Monografie Oddělení malby
PETR DUB: ODDĚLENÍ MALBY
Hlavní texty: Petr Dub, Václav Hájek, Marek Meduna, Andrea Průchová Hrůzová
Doplňkové texty a rozhovory: Petr Agha, Matej Al-Ali, Jean Baudrillard, Jana Bernartová, Monika Čejková, Petr Dub, Marcel Fišer, Vendula Hnídková, Domenico de Chirico, Ondřej Chrobák, Zuzana Jakalová, Edit Jeřábková, Tomáš Knoflíček, Marika Kupková, Hynek Látal, Nina Michlovská, Milan Mikuláštík, Pavel Netopil, Tomáš Moravec, Michal Pěchouček
Design: Tomáš Vrba (Aparat)
Překlady a korektury: Zdeněk Havlíček
Spolupráce: Miroslav Jiřele, Pavla Kosař (Etcetera Art)
Hlavní fotografie: Zdeněk Porcal (Studio Flusser)
Doplňkové fotografie: Vladimír Kiva Novotný; archiv autora, institucí a soukromých sbírek
Tisk: Tiskárna Helbich, a. s.
Vydal Institute of Contemporary Art Prague ve spolupráci se studiem Aparat.
ISBN: 908472-7-9 První vydání.
Projekt je realizován s finanční podporou Hl. m Prahy. Publikaci podpořila Publikaci podpořila Akademie výtvarných umění v Praze a Tiskárna Helbich, a. s.
115 MB Petra Duba ke stažení zde…
28. 11. 2023 / Jaké chceme sochy ve veřejném prostoru Ostravy?
Kýč, hnus, hrůza, anebo kvalitní současné umění? Takové otázky si kladla média i laická veřejnost ve chvíli, kdy se před Novou radnicí v Ostravě objevila vánoční instalace sochařky Eriky Bornové Velký dar. Proč v nás moderní umělecké intervence vzbuzují tolik emocí? Jak by mělo současné umění v ulicích města vypadat a kdo by o tom měl rozhodovat? Je socha mravenců na kulturní památce přijatelná s argumentem, že se veřejnosti líbí, nebo má být umění ve veřejném prostoru vybíráno podle předem stanovených pravidel? Jaké jsou zkušenosti Ostravanů a jak se na tyto otázky dívají v jiných městech? Existují nástroje, které mohou městu účinně pomoci při rozhodování, jaká díla a kam ve městě umísťovat? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět naši hosté v diskusi, kterou moderuje Michael Rozsypal.
Hosté
Lucie Baránková-Vilamová – náměstkyně primátora pro finance a kulturu
Marie Foltýnová – vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy
Petr Dub – umělec, pedagig AVU, člen spolku Skutek a iniciativy Procenta na umění
Tomáš Knoflíček – teoretik a historik umění a pedagog, spoluzakladatel ostravského festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka
Pozor! Koná se v divadle Komorní scéně Aréna. Vstup volný, doporučujeme rezervovat si místo. Rezervace na webu divadla od 1. 11. 2023
Více zde…
14. 11. 2023 / Pokoje: PERSPEKTIVA ZMĚNY
Perspektiva změny: Dialog mezi vedením uměleckých ateliérů a studentstvem
14. 11., 18:30h
Palác Hrzánů z Harasova, Celetná 12
Jak přistupovat k vedení uměleckých ateliérů, jak komunikovat se studentstvem v současném diskurzu a klimatu změn? Na to se zaměří diskuze, v které vystoupí Veronika Vlková (FAVU), Julius Reichel (AVU), Tereza Nešetřil Vejřík (ombudsmanka UMPRUM) a Petr Dub (AVU). Moderace se ujme Jiří Grüber.
Jiří Gruber působí jako intermediální umělec, kurátor a galerijní pedagog. Studoval na FF MU a FaVU VUT, v současné době je studentem ateliéru Intermédia 3 na AVU. Absolvoval stáže na HfG v Karlsruhe, albánské Tirana ArtLab a srbské Kvaka 22. Je členem týmu ostravské galerie současného umění PLATO.
Veronika Vlková je vizuální umělkyně a ilustrátorka. Setkání pedagogického typu vnímá podobně jako tvůrčí setkání. Podporuje sebepoznání a různorodost autentického prožívání, úhlů pohledu, postojů a motivací k tvorbě, které se v ateliéru potkávají. Společně s Patricií Fexovou vede na brněnské FaVU Ateliér malířství 3.
Julius Reichel je intermediální umělec, který se zabývá tvorbou objektů a malbou. Po vyhoštění z Akademie výtvarných umění v Praze, nastoupil a absolvoval na UMPRUM ateliér Intermediální konfrontace Jiřího Davida. V roce 2023 se na Akademii výtvarných umění v Praze vrátil již jako pedagog. Společně s Milanem Mikuláštíkem a Alešem Zapletalem vedou ateliér Malba 2 na pražské AVU.
Tereza Nešetřil Vejřík je od letošního roku ombudsmankou UMPRUM. Má celou řadu zkušeností z vlastní psychoterapeutické praxe i skupinové terapeutické práce. Pro novou pozici je velkým přínosem její pedagogické působení v oblasti psychologie. Má praxi mimo jiné i s koordinací dobrovolníků a pomocí lidem v ohrožení v problematických skupinách. O roli ombudsmana*ky přemýšlí jako o roli profesionálního člověka s citlivostí k útlaku a bezpráví.
Petr Dub se snaží svým dílem vytvářet nové konotace a současný umělecký dialog. Ve své tvorbě se věnuje především zkoumání kapacity současné malby, objektu, instalace a jejich vzájemných přesahů v architektuře či ve veřejném prostoru. Od roku 2018 vede na pražské Akademii výtvarných umění spolu s Markem Medunou ateliér Malby 4.
Rezervaci místa na: zuzana.sklibova@prehlidkapokoje.cz
Všechny doprovodné programy jsou s nákupem lístků zdarma.
Více na: https://www.prehlidkapokoje.cz
10. 11. 2023 / Guided Tour: ETCETERA ART
Komentovaná prohlídka výstavy Asymetrická rovnice: 213, 81 + 0 0 255
Jana Bernartová & Petr Dub
10. 11., 13:00 – 21:00 h
Etcetera Art (Hradební 3, Praha)
22. 10. 2023 / Hledání ztracených světů
Umělci: Jana Bernartová (CZ), Jorin Bossen (US), Petr Dub (CZ), Roni Feldman (US), Brian Thomas Jones (US), Jiří Kovanda (CZ,) Karolina Lizurej (PL), Darja Lukjanenko (UA), Jan Pfeiffer (CZ) a Hanna Råst (FI)
Kurátorka: Lenka Sýkorová
Durden And Ray Gallery, Los Angeles (1206 MAPLE AVENUE #832, LA, CA)
Výstava potrvá: 22. 10 – 4. 11. 2023
11. 10. - 10. 11. 2023 / Asymetrická rovnice: 213, 81 + 0 0 255
Jana Bernartová & Petr Dub
Etcetera Art (Hradební 3, Praha)
Kurátorka: Tereza Jindrová
Výstava potrvá: 11. 10. – 10. 11. 2023
14. 9. - 15. 10. 2023 / I Love Disco
Galerie U Betlémské kaple
Vystavující: Jiří Černický, Petr Dub, Vendula Chalánková, Ondřej Kotrč, Zuzana Svatik, Adam Žufníček
Kurátorka a kurátor: Pavla Kosař a Miroslav Jiřele
Text: Václav Hájek
Výstava potrvá: 14. 9. – 15. 10. 2023
9. 9. 2023 / ART INDEX POP-UP GALLERY - PRESS
https://cc.cz/kintera-kotatkova-ci-seda-v-karlinske-invalidovne-vystavuji-nejvyznamnejsi-cesti-umelci-soucasnosti/
https://echo24.cz/a/HazTb/zpravy-panorama-nejlepsi-soucasne-umeni-nabizi-invalidovne-zacal-art-index-pop-up
https://www.newstream.cz/enjoy/oslava-sberatelstvi-invalidovna-nabizi-vystavu-nejlepsiho-soucasneho-umeni
https://procne.hn.cz/c1-67241150-4-dny-50-umelcu-a-150-jejich-del-vydejte-se-na-umelecky-pop-up-do-tajemne-invalidovny
https://www.profipf.cz/umeni-jako-perspektivni-investice/
https://reportermagazin.cz/a/i4e7N/padesat-umelcu-150-del-a-ctyri-dny-vinvalidovne
Etc.
7. 9. 2023 / ART INDEX POP-UP GALLERY
Budova Invalidovny (Praha 8, Sudkovy sady 24/1)
Kurátorky: Valérie Dvořáková & Anna Pulkertová
Výstava potrvá: 7.9.2023 – 10.9.2023
První zářijový víkend se koná v pořadí už třetí přehlídka toho nejlepšího, co právě teď vzniká v ateliérech současných českých umělců. I letos zavede J&T Banka Art Index Pop-up své návštěvníky do netradičních prostor, tentokrát jsme vybrali historickou budovu pražské Invalidovny, která je veřejnosti běžně nepřístupná. S místem významně souvisí i téma výstavy.
11. - 14. 5. 2023 / Deus Vult na Supermarket art fair 2023
Jana Bernartová (CZ), Petr Dub (CZ), Darja Lukjanenko (UA), Cameron Tauschke (AU)
Curator: Lenka Sýkorová (CZ)
11. − 14. 5. 2023
19. 4. 2023 / Petr Dub & Alžběta Říhová - ASSORTMENT STRATEGIES
Petr Dub & Alžběta Říhová
Assortment Strategies
Kurátor: Milan Mikuláštík
Galerie: Prague House in Brussels (Avenue Palmerston 16, 1000 Brussels)
Vernisáž: 19. 4., 19:30
Výstava potrvá do: 19. 5. 2023
1. 3. 2023 / Podcast POAVU #3
Johanka Lomová a Václav Hájek ve třetí epizodě podcastu #POAVU.
Moderátor: Petr Dub
Produkce: Veronika Gabrielová & Kateřina Hochmuth
Zvuk: Roman Štětina
Vydavatel: Akademie výtvarných umění v Praze
Kontaktní e-mail pro vaše podněty: po@avu.cz
K poslechu zde…
1. 2. 2023 / Podcast POAVU #2
Laura Limbourg a Artur Magrot v druhé epizodě podcastu #POAVU.
Jaké to je po ukončení studia? Jak se začít živit a na co si dát pozor? O tom všem diskutují v druhé epizodě našeho alumni podcastu PO AVU malířka Laura Limbourg a Artur Magrot, umělec, který se věnuje prostorové tvorbě. V hovoru s moderátorem Petrem Dubem se dotknou i studia na AVU a v zahraničí, nebo otázek sebepropagace.
Moderátor: Petr Dub
Produkce: Veronika Gabrielová & Kateřina Hochmuth
Zvuk: Roman Štětina
Vydavatel: Akademie výtvarných umění v Praze
Kontaktní e-mail pro vaše podněty: po@avu.cz
K poslechu zde…
1. 1. 2023 / Podcast POAVU
@AVU: Startujeme nový podcast PO AVU, aneb co jste se na škole neučili, ale v umělecké praxi zaručeně potkáte!
Ten se zaměří na to, jak se žije po škole, na co by si měli nastupující umělci a umělkyně dát pozor… V prvním díle Úspěšný umělec / umělkyně diskutují s moderátorem Petrem Dubem Kateřina Šedá a Krištof Kintera.
Podcast PO AVU najdete Spotify a dalších platformách, ale i na webu AVU v sekci podcasty: https://open.spotify.com/episode/4X3tVyMOLwLPJHG8Xr5f0F
1. 1. 2022 / Podcast V kroužcích dýmu - portrét moderního umělce
Kdo v galerii věší obrazy a co si o nich myslí? Co dělají děti na výstavě a kdo ukradl Picassa? Jak se pozná falzum od originálního uměleckého díla? V podcastu společně odhalíme nejen příběhy uměleckých děl a umělců, ale také to, jak se připravuje výstava, kdo pečuje o největší umělecké sbírky v Česku i kolik kilometrů nachodí kustodka během jednoho dne.
Petr Dub v epizodě: V kroužcích dýmu
… příležitostí, jak se s ní pomyslně střetnout. To, jak mu tehdejší kultura kouření pomáhala vyhraňovat se vůči stávajícím společenským pravidlům, reflektuje výstava V kroužcích dýmu – portrét moderního umělce Národní galerie Praha. Je tomu tak i dnes? Má v současné době kuřáctví mezi etablovanými umělci význam? Jak kouření vnímá nastupující umělecká generace? Čtyři kuřáci z řad českých vizuálních tvůrců, doplněni o perspektivu studentů uměleckých oborů, nabízí svůj pohled na kuřáctví a na to, jaké místo má tato kratochvíle v současné společnosti.
#zvukumeni #ngp #narodnigaleriepraha
Podcastem Zvuk umění vás bude provázet Ivana Uhlířová: https://www.ngprague.cz/podcast
22. 11. 2022 / DOLCE VITA
Výstava Deus Vult v listopadovém čísle tištěné verze časopisu Dolce Vita: Ready Made Terezy Finkové.
11. 11. 2022 / Aukce Etcetera
Petr Dub: A. Shipp
Cyklus Palindrom: PAIN & GAIN
(2021, acrystal, syntetické laky, Ø 60 cm)
V nabídce aukční síně Etcetera. Aukční katalog ke shlédnutí: https://issuu.com/aparat./docs/etcetera_15_issuu
1. 11. 2022 / Artalk
Petr Dub: Deus Vult
Exhibition photo report at Artalk
Curator: Lenka Sýkorová
21. 10. 2022 / Bernartová + Dub = BUCHTY
Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, neuvítaly nikoho. Vyrazily totiž na Festival současného umění Prostějov do kina Metro. Tam si povídaly s umělci Janou Bernartovou a Petrem Dubem. Řeč byla o tvorbě, ale také o kožených vojenských holínkách a muškaření… Epizoda s podcastu Buchty zde…
10. 10. 2022 / Novodobé chrámy víry
Projekt Věty po konceptuálním umění v článku Evy Slunečkové: Novodobé chrámy víry
6. 10. 2022 / Contemporary Art Festival Prostějov
Kurátoři: Matouš Hájek, Dominika Bernatková, Vendula Burgrová & Magdalena Jansová, Zbyněk Janáček, David Bartoš
Konání: 6. 10. 2022 – 8. 10. 2022
Vystavující: Jana Bernartová, Petr Dub, Karel Novák, Kateřina Olivová, Darina Alster, Markéta Lisá, Dante Daniel Hartl, Nastazja Ciupa, Matěj Damek, Matěj Frank
1. 10. 2022 / Zkouška umění - ANKETA
Petr Dub – Ateliér Malba 4
GPO Platform: “Proč jste na natáčení ve vašem ateliéru přistoupili a jaká to pro vás byla zkušenost?”
PD: “Od začátku mne zajímala a dráždila možnost zastavení přijímaček skrze dokument. Pauza toho, co běžně vnímáme jako součást toku akademického roku – administrativně byrokratického, překotně rychlého, kre- ativně omezeného, a přesto často personálně dramatického. Zároveň jsem si uvědomoval, že nastavením zrcadla kamer všichni, ať už my nebo uchazeči či uchazečky o studium, překračujeme vlastní komfortní zóny. Umění je nicméně principiálně postaveno na neustálém ohledávání a pokoušení podobných hranic, ať již společenských nebo oborových. Nejsem milovníkem příliš bezpečných zón. Otupují naše vnímání, vztah ke skutečnosti a možnosti uměleckých experimentů, bez kterých minimálně naší oblasti hrozí existenciál- ní sterilita. Dokument jsem bral jako osobní výzvu a povinnost spojenou s formálním postavením na škole současně.”
GPO Platform: “Co podle vás film o Akademii výtvarných umění a současném umění obecně vypovídá?”
PD: “S odstupem vnímám pozici AVU jako bublinu v bublině mnohem intenzivněji než před vznikem představova- ného dokumentu. V jistém ohledu se na škole čas zjevně zastavil. Chod školy se v jádru za dvě století jejího působení změnil minimálně. Můžeme se vyšperkovat progresivními slovníky, obrnit se novými ismy, zaštítit se woke etickými kodexy, instituci dehierarchizovat od podlahy po strop a vše obléci do sexy designu, ale lidé nakonec zůstávají zjevně jenom lidmi. Podobně jako jejich touhy nebo problémy, což platí jak pro pedagogy, tak studenty. I tak mám za to, že se škola ve světle reflektorů ukazuje jako výjimečné místo pro život. Jepičí – i věčný.”
Více o autorském dokumentu Adély Komrzý a Tomáše Bojara: https://www.gpoplatform.cz
14. 9. 2022 / Bůh si to žádá
Galerie Kaple: Sokolská, 757 01 Valašské Meziříčí
Vernisáž: 14. 9, 18:00
Výstava potrvá: 12. 9. 2022 – 18. 11. 2022
Doba, ve které žijeme, je typická nadužíváním kulturních historických symbolů, z kterých se stávají prázdné fráze. Impulsy, z ní plynoucí, poukazují, že křesťanská tradice, která je součástí naší evropské identity, je již mnohdy jen neprocítěným prázdným obratem. Instalace Petra Duba zpracovává tento moment vyprázdnění kulturních vzorců vztažených k tématu maskulinního dobývání žen na pozadí středověké rytířské kultury.
Petr Dub nezvykle vedle obrazů prezentuje i celou řadu prefabrikátů, tzv. ready made, které se odkazují ke konzumní společnosti. Vytváří prostor pro historické a kulturní odkazy při ohledávání kulturního a ideového prázdna, kterým jsme obklopeni. Vizuální komunikace, v niž jsme zavaleni nekonečným proudem informací a vizuálních podnětů, je pro nás stále složitější pro správné čtení významů a jejich uchopení. Sebeidentifikace se tak stává stále složitějším procesem a hledání nových kulturních vzorců nás mnohdy svádí na cesty alternativních světů. Současně se instalací nese prvek eskapismu, který protéká jednou vrstvou části objektů, jež odkazují k současné estetice zdánlivě nekonečných fantasy seriálu, larp kultuře či neoromantismu v současném umění.
Jisté obracení se k historickým zdrojům, konkrétně fascinace středověkým soubojem slova a obrazů s tématem rytířství a zobrazování mužství a ženství se stalo klíčovým východiskem výstavy DEUS VULT – BŮH SI TO ŽÁDÁ. Petr Dub se zde přímo volně odvolává k provolání papeže Urbana II. na koncilu 1095, který v Clermontu odstartoval křížovou výpravu. Autor si klade kruciální a otevřeně utopisticko-bezradné otázky vztažené k současnosti: Co si bůh žádá nyní? Jaké nové autority se nabízejí?
V kontrastu s generací „sněhových“ vloček, kterou vztahuje k současnému uchopení mužství v západní kultuře, tak autor otevírá témata spojená se současným uchopením feminismu. Maskulinní role dobývání, ale současné ochrany je tak dávána do kontrastu s pozicí ženství, které je ve své podstatě křehké, ale současně silné v rámci nově vydobytých společenských pozic. Výstavu lze číst jako hledání nových interpretačních polí. Médium obrazu je tak Petrem Dubem eliminováno na jistý rám, ve kterém se apropriací historických středověkých obrazů dostává až na samotnou podstatu uchopení adorace k ženám.
12. 9. 2022 / Hac # 1 - Havrlant Art Collection
Kurátor: Ján Gajdušek
Pragovka Gallery: Kolbenova 923, Praha 9
Výstava potrvá: 12. 9. 2022 – 18. 9. 2022
Havrlant Art Collection je privátní sbírkou současného českého a slovenského umění. Byla založena v roce 2015 manžely Kateřinou a Jakubem Havrlantovými. Sbírka v současnosti obsahuje přes sto třicet uměleckých děl, maleb, soch, instalací a fotografií. Kolekce je prezentována prostřednictvím webových stránek, které v širším kontextu informují zájemce o zastoupených dílech a autorech. Během festivalu Prague Art Week bude výběr ze sbírky poprvé k vidění v rámci kolektivní výstavy, která bude stejně jako sbírka zaměřena na prezentaci současného umění střední a východní Evropy.
Ve sbírce je aktuálně zastoupeno 37 umělců a obsahuje celkem 150 uměleckých děl. Kurátorem sbírky je Ján Gajdušek.
4. 8. 2022 / Křest publikace
Z GALERIE VEN! UMĚNÍ V ČESKÉM VEŘEJNÉM PROSTORU PO ROCE 1989 [CZ-EN]
Křest knihy: 4. 8. 2022 v 19:00 v Galerii Jaroslava Fragnera
Editoři: Klára Pučerová, Petr Kratochvíl, Dan Merta, Petra Vlachynská
Texty: Petr Kratochvíl, Petra Vlachynská, Ludvík Hlaváček, Dan Merta, Denisa Václavová, Radoslava Schmelzová, Marie Foltýnová, Radek Horáček, Tomáš Knoflíček, Kateřina Kostková, Klára Pučerová
ISBN 978-80-88161-17-2
14. 7. 2022 / Na křídlech života
Kurátorka: Lenka Sýkorová
Oblastní galerie Liberec
Vernisáž 14. 7. v 18:00
Výstava potrvá: 15. 7. 2022 – 1. 1. 2023
Vystavující: Jana Bernartová, Petr Dub, Veronika Holcová, Anna Hulačová, Věra Janoušková, Krištof Kintera, Karoliny Lizurej (PL), Richard Loskot, Petr Nikl, Hanna Råst (FI) a Lubomír Typlt
Kurátorka a autorka výstavního projektu: Lenka Sýkorová
Dynamika a proměnlivost, která je typická pro dobu, ve které žijeme, se otiskuje do směřování nové kurátorské koncepce. To, co máme společné napříč společností, je celoživotní kladení si otázek spojených s naší existencí. Nově zrestaurovaná opona turnovského divadla tak vytváří pomyslnou kulisu pro hru života, před kterou se odehrávají jednotlivé lidské osudy. Mnohdy právě ironie, která je umění tak vlastní, umožňuje lehkost bytí a pomáhá překonat jednotlivé osobní i celospolečenské životní výzvy. Na výstavě jsou akcentováni umělci a umělkyně od 20. století po současnost s reflexí postmoderny, post-konceptuálního umění a současných tendencí ve výtvarném umění. Tedy archivní obrat, nové vnímání informačních rámců a rovina znejistění při využívání nových technologiích. Na výstavě jsou také reprezentovány tradiční polohy inspirace pocházející z mystiky, z alegorie každodennosti na hraně vážnosti a směšnosti a z mytologie a české lidové tradice. Mezi vystavenými výtvarnými médii jsou zastoupeny jak klasická média – malba, kresba a socha, tak intermediální forma, jakou je objekt, instalace a nová média.
Důraz na figuru v rámci výstavní koncepce je chápán ve smyslu symboliky jedince ve společnosti, který je akcentován jako herec či herečka, jehož jevištěm je samotný svět. Nositelem děje je figura, která nás výstavou provází jak v reálné, tak abstraktní podobě a pohyb diváka ve výstavě dovršuje samotný děj kurátorské koncepce. Výstava prezentuje jak české, tak zahraniční autory a autorky. Současně je koncipována jako experimentální médium, kdy počítáme s jistou obměnou okruhu vystavených umělců a rozšířením kurátorského záměru do doprovodného programu.
5. 7. 2022 / Zkouška umění - 56. KVIFF
@AVU @MALBAIV > Petr Dub & Marek Meduna
na premiéře dokumentu Zkouška umění
Umělecká tvorba není soutěž, přesto se při přijímacích zkouškách na akademii musí dospět k pořadí uchazečů. Jak lze ale měřit výtvarné nadání? A jakou roli může mít v dnešním světě umění? Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem se rozhodli natáčet talentové zkoušky na tři ateliéry AVU. Svým observačním dokumentem kladou prosté otázky, jež se zpravidla bojíme vyslovit; možná proto, že v jiných případech vedou k neuspokojivým, až banálním odpovědím. Zároveň ukazují, že portrét instituce dokáže nabídnout i odlehčenou generační výpověď, v níž má význam se ptát, proč má člověk potřebu umělecky tvořit, stejně jako se dozvědět, že chleba za 14 korun může vydržet čerstvý celý týden. (Martin Horyna)
Režie / Adéla Komrzý, Tomáš Bojar
Produkce / GPO Platform: Jakub Wagner, Martin Kohout
Co-produkce / ČT, AVU / partneři: UPP, Soundsquare
Cinematography / Šimon Dvořáček
Zvuk / Václav Flegl
Střih / Hedvika Hansalová
Produkce / Jan Strejcovský
Podpořeno / Czech Film Fund
Délka / 102 min
Promítání:
5.7.2022 16:00 Karlovy Vary Municipal Theatre – Official
6.7.2022 12:00 Čas Cinema – Official
7.7.2022 13:00 Lazne III Cinema – Official
8.7.2022 14:00 Cinema B – Official
56. Filmový festival Karlovy Vary
30. 6. 2022 / Z GALERIE VEN! UMĚNÍ V ČESKÉM VEŘEJNÉM PROSTORU PO ROCE 1989
Gallerie Jaroslava Fragnera
Výstava potrvá: 1.7. – 4.9. 2022
Výstava se koná pod záštitou ministra pro evropské záležitosti pana doc. Phd. Mikuláš Beka, Ph.D.
Výstava představí integraci výtvarného umění do veřejného prostoru od konce šedesátých let, kdy umění celosvětově opouští galerijní a muzejní prostor a začíná vytvářet nové vizuální i sociální vazby v širším kontextu krajiny, městského urbanismu a diskuzi o kvalitě veřejného prostoru městských aglomerací. Tento projekt, který zamapuje „českou situaci“ od doby normalizace, která započala na konci šedesátých let až po současnost postindustriálního kapitalismu doby „postpravdivé“. Bude vycházet z výstavy Veřejný prostor CZ, který Galerie Jaroslava Fragnera připravila ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR a pod kurátorstvím prof. Petra Kratochvíla v roce 2017. Vývoj na území České republiky odrážel či odráží celosvětovou proměnu výtvarného umění či vizuální kultury, která reagovala na nové geopolitické či sociální vazby a i na ekonomické zhmotnění v rámci investic soukromého sektoru.
20. 6. 2022 / HLUBOKO DOLE
Výstava ateliéru Malba IV – AVU
Kurátoři: Petr Dub & Marek Meduna
Výstava potrvá: 20. 6. — 27. 7. 2022
Galerie Dole – Fiducia (Nádražní 30, Ostrava)
Jeanne-Claude se s Vladimirovem Javačevem Christem seznámila v roce 1958. Do roku 2009 spoluutvářela globální uměleckou značku Christo její jméno je přesto laické veřejnosti prakticky neznámé.
Duo Elmgreen & Dragset spolupracuje od roku 1995. K jejich prvnímu setkání došlo v gay klubu After Dark v Kodani. V roce 2005 se pár partnersky rozešel, ale spolupracuje nadále.
Sesterská dvojice Lana Wachowski a Lilly Wachowski pochází z Chicaga z polsko-americké rodiny. Jedná se o dvojici filmových režisérek, scenáristek a producentek. Obě užívaly od narození mužskou identitu, v průběhu svých životů prodělaly sociální i operativní změnu pohlaví.
Petr Dub a Marek Meduna se stávají pedagogy Ateliéru malba IV v roce 2018. Jejich podvojné vedení ateliéru bylo institucionálně formalizováno až o tři roky později. Do informačního systému STAG má však nadále přístup pouze Marek Meduna. Vysoké umělecké školy jsou skrytě ovládnuty IT techniky.
Výstava Hluboko dole je založena na jednoduchém principu: vystavují jen studenti, studentky a pedagogové, kteří byli schopni do dané lhůty vybrat a donést na určené místo dílo své a jimi vybraného hosta. Seznam účastníků výstavy tak zůstává do posledního okamžiku otevřený.
———————-
Ateliérové výstavy jsou plevelem výstavního provozu. Jsou důležité, ale nikoliv užitečné. Respektive jsou nedůležité, ale užitečné při pohledu zevnitř ateliéru.
Ateliéry současných akademií a fakultních výtvarných škol prakticky jakéhokoliv média se honosí velmi podobnými anotacemi. Pokusme se proto zmínit několik stále se opakujících postřehů a idejí.
Každý z ateliéru se zaklíná svobodou. U intermediálních ateliérů je prý daná možností volby média. U mediálně vymezených ateliérů se zdá, že každé jednotlivé médium je samo o sobě intermediální. Členění akademií je poplatné době před tím, než prostředek vyjádření přestal být tématem.
Každý ze subjektů výtvarných akademií řeší obtížnou uchopitelnost současného umění pomocí sofistik, truismů a laciných paradoxů, tedy pomocí výroků jejichž smysl je přinejmenším sporný. Zde krátký exkurz do akademické hantýrky.
„Na začátku je vždy záměr i za cenu, že ho v cíli nenaplníme. Záměrem může být i to, že ho vědomě nemáme.“ „Grafiku nedefinujeme technologicky, ale obrazově.“ „Sochu chápeme jako organismus, který se musí obhájit v reálném světě.“ „Všichni obýváme společný prostor současného umění a všichni máme podobný vliv na to, kam se bude současné umění ubírat.“ Sic. Všichni skutečně nemají stejný vliv na to, kam se bude současné umění ubírat. Nota bene v prostředí internetu, kdy stále menší skupina jedinců, má stále větší podíl na burze myšlenek a forem, které říkáme současné umění.
Ateliér je prý komunita či „nehierarchický safe space bez mocenských rolí – ateliér fungující jako živý organizmus…“, kde se „narušuje hierarchická patriarchální struktura“. Jsme přesvědčeni, že ateliér nikdy není a nikdy by neměl být safe, odhalování vlastních pohnutek, vstup do dialogu o myšlenkách a pocitech jsou vždy nebezpečné. V umění byla vždy důležitá odvaha dělat a myslet odlišně. A přízvisko nehierarchický je falešné z podstaty, vždyť pedagogové ateliéru jsou těmi, kdo hodnotí, přijímají nové studenty i odpovědnost. Hrají svou roli ve vertikální i horizontální struktuře dané instituce. Pro dané místo a čas. To se však nevylučuje se skutečností, že v současné chvíli jsou kolegy, kteří si jsou vědomi svých omezených zkušeností, dovedností i znalostí. Pedagogové rozhodně o studenty nepečují, protože je považují za sobě rovné. Péče vždy předpokládá jisté limity opečovávaného.
Na akademiích se pedagogové učí jak učit umění. Často pod diktátem grantových záměrů. V současném vysokém výtvarném školství se pěstuje deskilling, tedy jakési oproštění od dovedností. Pedagogové by na každý pád učit neměli či respektive učit ani nemohou. Mohou se studenty mluvit, ukazovat si vzájemně díla, hodnotit, vytvářet a vzájemně si předkládat obrazy scény, umělce, diváka či kariéry. Studenti, studentky a pedagogové mají své odlišně vymezené odpovědnosti. A dovednosti buď mají, nebo je získají, anebo je nepotřebují. Každopádně termín učit umění se vylučuje s deskillingem.
V úvodech k nemnoha ateliérům se zmiňují cíle studia. Například: „Studující již během studia přirozeně vrůstají do kulturního prostředí v Česku i v zahraničí. Vzděláváme je v tom, jak se prezentovat, jak komunikovat s galeriemi, podporujeme je v grantových, komerčních i neziskových aktivitách.“ Pedagogové hrají roli profesionálů deskillingu. Jsou se studenty lapeni mezi vykazováním optimismu vůči zřizovateli a místem hluboko dole, které odpovídá stále komplexnější praxi.
Pedagogové, pedagožky, studenti i studentky, jsou stejně jako celá česká společnost prodchnuti neartikulovanou ezoterikou. Bytostnou potřebou transcendence, která odmítá přijmout závazek rituálů a povinností tradičních náboženských organizací, a která je sublimovaná akcentem na feministické moralizování a byrokraticko-etické protokoly. Proto se „klade důraz na poznávání sebe sama a svého těla, objevování sebe v planetárních souvislostech“. Proto jsou „pocity data, proto se učíme naslouchat druhým, a až pak sobě.“ Proto „zhmotněnému artefaktu kazí charakter jeho prodejnost“. Proto „pro nás zůstává umění napínavým a nepravděpodobným objektem, kde se na stejném místě zjevuje fyzično i ideálno.“ Proto je „pojem konceptuální umění povznášen až k nebesům sociální imaginace“.
21. 5. 2022 / Sbírka Koojon v Centrální kotelně VFN
Kurátor: Pavel Kubesa
Výstava potrvá: 21. 5. — 22. 5. 2022
Centrální kotelna VFN (Wenzigova 1, Praha 2)
Historicky první výstava sbírky Koojon proběhne třetí květnový víkend v rámci festivalu Open House Praha 2022. Pečlivě vybraná díla několika předních současných umělců umístěná do unikátního prostoru Pragerovy Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice Praha nabídnou silný umělecký zážitek. Tato kontrastní kombinace rozhodně stojí za zařazení do vašeho víkendového programu.
30. 3. 2022 / ETCETERA ART AUKCE
Etcetera opět přichází s mimořádnou nabídkou: https://archiv.hn.cz/c1-67048540-etcetera-opet-prichazi-s-mimoradnou-nabidkou
23. 3. 2022 / JANEZ COLLECTION
Výstava a křest katalogu sbírky Janez
Kurátoři: Martina Mrázová a Miroslav Jiřele
Vernisáž: 24. 3. od 18:00h
Výstava potrvá: 24. 3. — 15. 4. 2022
ETCETERA ART (Hradební 3, Praha)
28. 2. 2022 / Čím více je předmět triviálnější, tím dražší je pro většinu svých stoupenců
Petr Dub: Čím více je předmět triviálnější, tím dražší je pro většinu svých stoupenců
Galerie Magna (Bieblova 3, 702 00 Ostrava)
Kurátor: Jan Kudrna
Vernisáž: 28. 2.2022, 6 pm
Výstava potrvá: 28. 2. – 10. 4. 2022
Více na: galeriemagna.cz
1. 2. 2022 / B.I.G.
Petr Dub: B.I.G.
Kurátor: Jiří Ptáček
Gallerie Pitevna (Komenského sq. 2, 602 00 Brno-město)
Výstava potrvá do 8. 4. 2022.
25. 2. 2021 / Berlínskej model!
Přijďte si pro vaši knihu MODEL! Křest je v pátek večer od 6h!
Na obsahu pracovalo 10 let více než 300 umělců.
Mnozí se zapojili jednou, jiní opakovaně.
Koncepce a design: Richard Bakes & Lenka Wallon
Obálka: Michele Gabriele – Visual Artist
Texty: Viktor Čech, Jiří Ptáček, Ondřej Trhoň, Heiko Pfreundt a další
Legenda: Jozef Mrva ml.
Fotoedit/DTP: Jan Čihák
Produkce: Veronika Zapatová
Vydává: Berlinskej Model
Tisk: Quatroprint
Papír jsme získali díky soutěži #Bookinprogress 2021 od Dipozitiv Studio
Přijďte všichni! Těšíme se
5. 11. 2021 / 1 000 000 years, 1 000 likes
Petr Dub v Galerii Bubec!
1 000 000 years, 1000 likes
Vernisáž výstavy: 5.11.2021, 17:00h.
Místo: Studio Bubec, Tělovýchovná 748, 155 00 Řeporyje
1. 1 000 000 let dějin.
2. 10 000 znaků*ček na A4.
3. Mantinely sdělení.
4. Hranice (sebe)identifikace.
5. Ema má botox.
6. Absence. Mezery. Průzory.
7. Přítomné znaky. Chybějící pozadí.
8. Míhání obrazů. Chybějící hrany.
9. Fyzično umění.
10. Rozostření vrásek.
11. Izolovaný index.
12. Znak – mák v poli.
13. Destilace. Redukce. Mnohost.
14. Host do domu – rozbor díla.
15. Mašina očekávání. Stroj na předobrazy.
16. Pojmy komunikace.
17. Zuckerberg vs Zoidberg.
18. Algoritmus státu.
19. Absolutní gram. Absolutní Instagram.
20. Izolace. Sdílení. Distance. Láce.
21. Kubistický dnešek. Zmuchlaný do tvarů ideologií.
22. Držitelé know-how versus držitelky vědomí.
23. Parciální odpovědi na komplexní otázky.
24. Chapadla teorie umění.
25. Mamon zpřítomnění.
26. Tektonické desky poznání. Vzájemné vydírání.
27. Dominance přítomnosti u mikrofonu dějinného okamžiku.
28. Historie jako memy.
29. Rovnost a rozdílnost.
30. Umělecká blábolivost.
31. Rezistence na základech celku.
32. 1, 000 000 let neo dějin.
33. 10 000 znaků na A4.
34. Mantinely štěstí. Hranice spokojenosti.
35. Mezní hranice (sebe)identifikace.
36. Záblesky rozpoznání.
37. Absence poznání.
38. Vzorce porozumění.
39. Chybějící znaky.
40. Míhání obrazů.
41. Parciální odpovědi na komplexní otázky.
42. Destičky poznání.
43. Historie repetice. Terabajty kliků.
44. Rozdílnost v nerovnosti.
45. V mezeře sdíleného.
46. Teorie znásilnění dějin.
47. Umění jako úložiště neřešitelných otázek.
48. Jaký rozměr má mít obrázek: 1080px na šířku a 1080px na výšku.
49. PIN: 1234.
50. Dalších 1 000 000 met.
1.11. 2021 / Library of Patterns at Artalk
PhotoReport of Library of Patterns at ARTALK.CZ
26. 10. 2021 / Komentovaná prohlídka výstavy Knihovna vzorů....
Srdečně vás zveme na komentované prohlídky výstav Knihovna vzorů a I Tried to Tell Ya Something Through the Phone, které se uskuteční 26. 10. 2021 od 18h v Galerii Kvalitář.
Prohlídka výstavy Knihovna vzorů s autorkou Alžbětou Říhovou, autorem Petrem Dubem a s kurátorem Milanem Mikuláštíkem se uskuteční od 18 do 19h.
Navazuje komentovaná prohlídka výstavy I Tried to Tell Ya Something Through the Phone, s malířkou Antonií Stanovou a kurátorkou Monikou Čejkovou od 19 do 20h.
13. 10. 2021 / ARTIKL: Iluzivní efekty hybridních artefaktů
Recenze aktuálně probíhající výstavy Knihovna vzorů na ARTIKL.ORG__
12. 10. 2021 / Petr Dub + STUDIO FLUSSER = SPA
Minulý rok v březnu jsme byli nuceni zrušit 33. díl Zkušeností. Teď, po roce sezení doma, jsme se rozhodli, že je čas na to si jít sednout do Klubovny. Tradiční neformální akce každé druhé úterý v měsíci od 19:00, tentokrát s tématem VIZUÁLNOSTI.
Hosté:
Zdeněk Růžička | Grafický designér, autor mnoha vizuálů Olověného Dušana | Grafika
Petr Dub | Zakladatel Foto Studio Flusser | Foto
Karolína Vacková | Kurátorka festivalu Film a architektura | Film
Přijďte, než nás zakážou! @spa
6. 10. 2021 / Petr Dub pro Hospodářské Noviny
Rozhovor s titulem Mezi umělcem a sběratelem. Redaktor Marek Miler. Foto Jan Mudra.
18. 9. 2021 / Ondřej Šnobl o Studiu Flusser
Ondřej Šnobl na platformě Twitter.
Zdeněk Porcal / Studio Flusser: zde.
Esté Architeti + Loving Bistro: zde.
@BIGLOL: HERE!
17. 9. 2021 / Petr Dub & Alžběta Říhová - KVALITÁŘ
Petr Dub & Alžběta Říhová
Knihovna vzorů
Kurátor: Milan Mikuláštík
Galerie: KVALITÁŘ
Vernisáž: 16. 9., 18:00
Výstava potrvá: 17. 9. – 12. 11. 2021
Společná výstava Alžběty Říhové a Petra Duba není konfrontací, ale spíše symbiózou, paralelní veřejnou prezentací dvou podobně umělecky orientovaných autorů. Alžběta a Petr patří k svébytným reprezentantům postkonceptuálního umění, či „reduktivních tendencí“, ovšem transformovaných postmoderní lekcí, která resuscitovala spektakulární vizualitu. U obou autorů je východiskem závěsný obraz. Zdrojem pro formální i významovou hru pak je architektura, respektive její tektonické prvky, ale také dekonstruované elementy archetypizovaného obrazu či fyzikální vlastnosti materiálu. Oba experimentují s multiplikací, serialitou, variabilitou, modulárností. Shodně kladou důraz na materiál a na pečlivé povrchové zpracování vystaveného artefaktu pracující často s iluzivními efekty. Výsledkem je simplifikovaná geometrická forma v podobě hybridních obrazů-objektů nabízející překvapivě bohatý zdroj významů, signifikací, citací a odkazů do historie umění, architektury, společnosti.
4. 9. 2021 / ART INDEX POP-UP GALLERY > MÉDIA
1. 9. 2021 / ČT > ART INDEX POP-UP GALLERY > > PETR DUB
Petr Dub pro J&T Art Index o sběratelství na ČT ART…
2. 9. 2021 / ART INDEX POP-UP GALLERY
Pod 1 střechou, v 6 bytech: Újezd 11, Praha 5
Kurátorky: Valérie Dvořáková & Anna Pulkertová
Výstava potrvá: 2. 9. – 5. 9. 2021
Na jednom místě, v negalerijním prostoru, najdete díla od 44 českých autorů, kteří patří mezi 100 nejviditelnějších současných umělců a umělkyň, jejichž působení na umělecké scéně mapuje žebříček J&T BANKA ART INDEX. Ten vznikl s ambicí pomoci širší veřejnosti, sběratelům, investorům a milovníkům umění zorientovat se na současné české umělecké scéně.
Vystavující umělci: HYNEK ALT; ADÉLA BABANOVÁ; ZBYNĚK BALADRÁN; JOSEF BOLF; JIŘÍ ČERNICKÝ; PAVLA MALINOVÁ; FEDERICO DÍAZ; JAN NÁLEVKA; MILENA DOPITOVÁ; JAKUB NEPRAŠ; PETR DUB; JAROMÍR NOVOTNÝ; JIŘÍ FRANTA + DAVID BÖHM; MARKÉTA OTHOVÁ; PATRIK HÁBL; MICHAL PĚCHOUČEK + RUDI KOVAL; JAKUB HOŠEK; IVAN PINKAVA; VLADIMÍR HOUDEK; PETR PÍSAŘÍK; ANNA HULAČOVÁ; DANIEL PITÍN; VENDULA CHALÁNKOVÁ; JOHANA POŠOVÁ + BARBORA FASTROVÁ; MATYÁŠ CHOCHOLA; LUCIA SCERANKOVÁ; KRIŠTOF KINTERA; PAVLA SCERANKOVÁ; MARTIN KOHOUT; JIŘÍ SKÁLA; ALENA KOTZMANNOVÁ; MATĚJ SMETANA; EVA KOŤÁTKOVÁ; KATEŘINA ŠEDÁ; DOMINIK LANG; KAREL ŠTĚDRÝ; RICHARD LOSKOT; ROMAN ŠTĚTINA; JIŘÍ THÝN; LUBOMÍR TYPLT; ALEKSANDRA VAJD
16. 8. 2021 / Dílo Cheyenne Silver na ČT
Letní cyklus Signál představuje už podruhé výběr z umělecké sbírky Roberta Runtáka. Kurátor Pavel Dvořák pro ČT: ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture…
22. 7. 2021 / SIGNÁL II
Galerie Telegraph
Kurátor: Pavel Dvořák
Termín konání: 23. 7. – 12. 9. 2021
Vernisáž: 22. 7. 2021 v 18:00
Vystavující: Josef Achrer, Ondřej Basjuk, Jaroslava Brychtová, Jiří Černický, Dalibor David, Petr Dub, Vladimír Houdek, Krištof Kintera, Sabina Knetlová, Jiří Kornatovský, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Stanislav Libenský, Břetislav Malý, Hynek Martinec, Michaela Maupicová, Josef Mladějovský, Ivan Pinkava, Daniel Pitín, Jan Poupě, Ondřej Přibyl, Václav Stratil, Ira Svobodová, Robert Šalanda, Jakub Tomáš, Zdeněk Trs, Vladimír Vél
Mizíme ze světa. Ztrácíme svá těla a opouštíme své smysly. Pozorujeme sebe samé kdesi z výšky a z dálky skrze teorie, modely, sítě, mapy, obrazovky, projektory, kamerové systémy a virtuální realitu. Přestáváme být součástí žitého, prožívaného světa jako jeho subjekt, ale stáváme se postupně pouze jedním z jeho objektů, věcí, které je možno zkoumat, pitvat, definovat a analyzovat, které ovšem samy schopnost zkoumavého pohledu ztrácejí. Věříme, že máme na dosah všechna tajemství světa, ale jeho podstata je nám stále vzdálenější a nejasnější. Víme všechno, ale nerozumíme ničemu.
Podobně se vztahujeme i ke světu výtvarného umění, ke světu umění vůbec. Stěžujeme si, že je obtížné mu porozumět, že se umění stalo uzavřeným, složitým, odtrženým od každodenních problémů a nakonec snad i nepochopitelným. A tak, namísto abychom jej znovu vnímali v jeho lidském rozměru, abychom před ním ve vytržení stáli a pozorně s ním navazovali hovor, namísto toho, abychom se stali jeho součástí, abychom se spolu s ním účastnili tohoto světa, namísto toho všeho jej skenujeme a analyzujeme, třídíme, kopírujeme, sdílíme a předvádíme. Přitom všem věříme, že právě takové počínání nás do světa umění vpustí, že to všechno nám dříve či později zajistí cosi jako návod k obsluze, vstupenku, klíč.
Čím více však o umění mluvíme, tím méně mluvíme s ním. Vedeme v jeho sousedství nesrozumitelné monology a nepřestáváme se divit, že na nejasné otázky nedostáváme smysluplné odpovědi. Přitom jediné, co skutečně potřebujeme, je setkávat se s uměním tváří v tvář a rozmlouvat s ním jeho vlastní řečí.
Mizíme ze světa. Tato výstava se pokouší stopovat jeden z aspektů tohoto mizení. Je zároveň pořadově druhou přehlídkou současného umění ze sbírky Roberta Runtáka v Telegraph Gallery.
26. 6. 2021 / JINÝ SVĚT JE MOŽNÝ
POP-UP Galerie AVU
Kurátoři: Petr Dub & Marek Meduna
Vystavující: Tomáš Lahoda, Skuliak Maniak, Adam Rada, Viktor Dedek
Termín konání výstavy: 26. 6. – 3. 7. 2021
Vernisáž: 26. 6. 2021, 18:00h
Místo: POP-UP Galerie AVU, Křížkovského 1288/10 Praha 3
Výstava si bere za svůj emblém známé levicové heslo „Jiný svět je možný“. Artefakty a umělci zastoupení na výstavě ho ani nevyvracejí, ani neironizují. Stojí mimo – jako u pomyslného rámu dveří, které do skutečnosti otevírá lidská touha. Za dveřmi se cesty klikatí po souši či vedou po moři skrze bouře a nebezpečí útesů k představám lepších společenství. Ke spravedlivějším, rovnějším, svobodnějším, inkluzivněji hovořícím lidem, než jsou ti, kteří dosud chodili po této Zemi.
Každá z těchto představ zrcadlí a idealizuje dílčí aspekt skutečnosti. Předjímá vyřešení zvoleného problému v budoucnosti a v odděleném „jinde.“ Tyto představy jsou rozvíjeny, podobně jako jsou ustanovovány jejich alternativní či negativní verze. Jsou reprodukovány, apropriovány, a tedy přivlastňovány dalšími lidmi. Jsou směňovány za hmotný, sociální nebo jakýkoliv další kapitál. Představme si kombinaci tržiště, ostrova a zrcadlového bludiště. Řekněme, že tato představa je rámována, určována přírodními zákony a hranicemi přežití. A přiznejme si: vzájemné opozice ve smyslu rám a obraz nebo svět a představa neexistují – vždy na mnoha úrovních srůstají do jednoho celku.
S rozvojem technických, a především komunikačních prostředků se ono zrcadlové souostroví jako kapky rtuti spojuje do stále větších celků. Imaginace, představy společenství i hodnot se vzájemně porovnávají a rozdíly mezi nimi se stávají čím dál méně neslučitelnými.
Lidem je vlastní chápání kultury jako pokračování přírody jinými prostředky. V magickém zrcadle kultury procházíme časem. Prý jsme potomky lovců a lovkyň, sběračů a sběraček. A mnozí tvrdí, že jsme fyzicky prakticky stejní. Vývoj, evoluce, růst, pohyb vpřed, předvoj jsou našimi magickými formulemi, naší dětinskou a krutou mocí. Ta je vyvažována dalšími kouzelnými úkony, ve kterých akademici hovoří za mimolidská jsoucna či opakují čarodějná zaklínadla, která mají proměnit svět neo-zájmeny a klatbou generického maskulina.
Žijeme ve světě tušení, proměn a představ, alespoň do té doby, než narazíme nosem přímo do jednoho ze zrcadel. Jako Rafael Hythlodaeus.
Podle Hérakleita žijí spící v oddělených světech, zatímco bdící sdílejí jeden a tentýž svět. Žijeme ve světě soumraku a za soumraku nejsou žádní přátelé.
„Humanismus je univerzalistický koncept a politická avantgarda se vždy snažila přiblížit se mu pomocí internacionalismu.“ Tak začíná Jiří Dolejš podkapitolu Jiný svět je možný ze své knihy Levice mezi minulostí a budoucností. Neboli cílem člověka je člověk, který má v hlavě představu lidí, kterou větším či menším, symbolickým či brachiálním násilím vůči jiným lidem prosazuje pro dobro všech lidí. Hledejme míru této absurdity, nikoliv její popření.
Alternativní koncepty světa, ale i jeho popisy na jedné straně demonstrují vzmach lidské imaginace, ale současně i její omezenost. Popis, teorie, představy vycházejí jedna z druhé a vždy jsou i symptomem své doby a jejích limitů. Ani nejskvělejší výkony lidského ducha v dobovém kontextu příliš nevypučely nad bahno. To se stalo až při zpětném pohledu. Připomeňme si dobové představy o technickém pokroku, postarší sci-fi filmy o mimozemských civilizacích a monstrech z odlehlých koutů vesmíru. Přečtěme si Moreovu Utopii či Darwinovu teorii, do obou pronikla především doba jejich vzniku.
Současně se s růstem světové populace ve věku technické reprodukovatelnosti přesouváme z průměrova do extrémova. Představme si při nárazu do zrcadla příslovečnou Černou labuť Nassima Nicholase Taleba. Snad bude děsivá, možná nebezpečná, ale současně bude vždy krásná.
Je zjevné, že náboženství představuje apendix sexuálních pudů, proto kognitivní kapitalismus vítězí a liberalismus jako kategorie přestal existovat. Komunismus nutně ztratil vlastní význam. Hodnotou vyjadřující současné lidství se stává bitcoin, inteligentní pračka a právo odmítnout očkování. Přesto je třeba v příběhu mezi zrcadly pokračovat.
Jako protipól k řečenému bychom rádi postavili výrok Jorge Luise Borgese, že „zrcadla a pohlavní styk jsou ohavnosti, protože zmnožují počet lidí ve světě“. Analogicky, zrcadla nastavená světu vytvářejí labyrint, který na jedné straně může vzbuzovat úzkost, ale na straně druhé může být metaforou cesty a peripetií na cestě do středu, ke květu růže, ke smíření.
„Svět je iluze a umění spočívá v prezentaci iluze světa.“ Tak opakují lidé bloudící v krajině událostí. Prodávají z druhé ruky Paula Virilia.
Protože současná doba přeje návodům a kšeftům s pozorností, dodáváme:
1) Přibijte na myšlené dveře několik vět pro tento svět.
2) Vězte, že do internetem umenšených, ovšem pro jedny lidské nohy stále rozlehlých prostorů vypouštíte další strašidlo zrcadla.
3) Oddělte sekáčkem na led ideál od nejasné a ušmudlané skutečnosti.
4) Laboratorní ostrovní podmínky jsou jako vždy metaforou.
5) Použijte selský rozum přeplněný lidskými srdci.
6) Oblékněte si hloupý oblek králíka, nasaďte si masku člověka, volte radostně a impulzivně.
Tomáše Lahodu lze rozhodně považovat za umělce, který tematizuje malbu v mnoha jejích konceptuálních kvalitách. Jeho přístup je obvykle distancovaný a intelektuální. Obrazy z vybrané a již starší série Zrcadel jsou iluzivní, a přesto zrádně nefunkční. Jejich funkce odkazuje k času a místu, ve které sídlí esenciální podstata mnohých jsoucen. Odpověď na otázku, zda jsou plné, či prázdné, přenecháváme poněkud alibisticky divákům.
V několika posledních letech došlo k propojení našeho světa a jeho alternativní verze, civilizace Zbulingu. Skuliak Maniak během vícero setkání nadiktoval mnohasetstránkovou zprávu o světě Zbulingu Hugo Markovi. Ten se ji snažil i doprovodit ilustracemi a vyvodit ze zkušeností Skuliaka Maniaka platná poučení pro obrození naší pozdní a uvadající modernity. Rozpracovanou zprávu by bylo jistě možné bez uzardění zařadit do pomyslné knihovny Umberta Eca.
Adam Rada ve své práci projevuje soustavnou slabost pro lákadla virtuálních světů. Nynější série využívá platformy Google Earth k aktualizaci žánru plenérové malby. Specifický úhel pohledu na zvolený výjev se nachází v úzkém rozhraní mezi satelitní mapou a street view. V tomto přechodu je krajina dílčím způsobem budována jako hrubý 3D model, na nějž je natažena fragmentární textura satelitní mapy. Výsledkem jsou deformované městské výjevy na půl cesty mezi tekutostí a krystalizací.
Viktor Dedek je umělcem, který rád a s důmyslem vytváří spojitosti i hranice mezi tímto světem a jeho alternativami. V jeho výstavách jsme hráči s mnoha životy, ale i kartografy nad modely odkazujícími k neredukovatelnosti a nahodilosti vzájemných vztahů. Jeho instalace bývají v inspirujícím poměru vyprázdněné i plné. Jde o kvalitu, která se zdá být silně povzbuzující pro míru kurátorské kreativity či výmluvnosti (sic). Dedkovým oblíbeným tropem je slovo „místo“. Místo současného umění. Místo celku odtržený fragment. Místo (ne)komplexního vesmíru.
31. 5. 2021 / Time (800% Slower)
POP-UP Galerie AVU
Kurátoři: Petr Dub & Marek Meduna
Vystavující: Batmanlai Narankhuu, Enisa Skoko, Štěpán Vrbický
Termín konání výstavy: 1. 6. – 14. 6. 2021
Vernisáž: 31. 5. 2021, 18:00h
Místo: POP-UP Galerie AVU, Křížkovského 1288/10 Praha 3
Time (800% Slower)
Parafráze úvodu jedné z počátečních súr Koránu zní: Nevyhnutelné je to, čemu se vyhnout nelze.
Detektiv Rust Cohle v pátém díle první sezony seriálu True Detective prohlásil, že čas je plochý kruh. Což je pokřivený citát Friedricha Nietzscheho o tom, že každá pravda je křivá a sám čas je kruh.
Dle legendy byl Mistr Hanuš po dokončení Staroměstského orloje oslepen. Zadavatelé práce chtěli vyloučit možnost, že by podobný hodinový stroj postavil i jinde. Taková pověst koluje i o Antonu Pohlovi, domnělému autoru olomouckého orloje.
V knize Slepý hodinář od Richarda Dawkinse je slepota poukazem nikoliv ke spravedlnosti, ale k nahodilosti evoluce. Evoluce na potřeby kultury ohledy nebere. Kulturu lze chápat i tak, že si homo sapiens po tisíciletích ústrků ze strany bezčasé přírody konečně vydobyl svrchované právo vyhubit sám sebe.
Smysl času je lapen pomocí kruhových důkazů ve stylu analogie pohybu vesmírných těles.
Výstava dílčím způsobem předjímá následující výstavu – s názvem Jiný svět je možný. Podobně jako je utopie situována na ostrov či na hypotetické ne-místo,si lze představit i „uchronii“. Mluvíme o alternativní historii, kde čas není jen kvantifikovatelnou veličinou, která nás popohání k přičinlivosti, ale je zakoušen s důrazem na jeho kvalitu. Kairos, bůh příhodného okamžiku, v něm činí každý okamžik nesmrtelným.
Lidské tělo má 50 až 75 bilionů buněk. Panuje obecný mýtus, že během 10 let se obmění všechny buňky v těle. Dalo by se z toho vyvodit, že každých 10 let je každý z nás někým jiným, či přinejmenším někým novým. Pokud rozvedeme tuto představu, lze konstatovat, že se nám každý den v těle obnoví 16 miliard buněk, každou hodinu 684 milionů a každou minutu milionů 11.
Vichr času nás neustále přeskupuje. Upřeně hledíme k minulosti. Oči i ústa máme dokořán a s Benjamino-Kleeovým andělem máme před sebou místo řetězu událostí „jedinou katastrofu, která neustále vrší trosky na trosky“.
Mnohé teorie představují žitý čas jako padělek. Opakující se a bezvýchodný. Toto hodnocení má posluchače a čtenáře aktivizovat k vytvoření Události, jíž se aktéři prolomí do Skutečnosti.
Artefakty plují s tokem výstavy – od představy času jako kvality až po bahnitou, rákosím zarostlou deltu dělící čas na stále menší a přesnější kvanta. Za sebou jsme nechali neurčitou plnost zlatého věku a míříme k věštbám smysluplných norem, kterými bezútěšně plníme své sdílené diáře.
Jorge Luis Borges se stal ředitelem národní knihovny v Buenos Aires v roce 1955. V témže roce i zcela oslepl a stal se další postavou zabydlující orloj svých vlastních povídek.
Sociální sítě nás popohánějí k velmi řídké, leč četné produktivitě. Ostatně podobně jako průjem. Čas se jeví jako boj o pozornost v prostředí neurotické přesycenosti, multitaskingu a ADHD diagnóz.
Před zavedením železnice se čas jednotlivých městeček mírně nebo více odlišoval. Vzájemným seřízením věžních hodin zanikla mírná polyfonie, která poskytovala skuliny pro nicnedělání, zahálku a lelkování.
Telegraficky: Enisa Skoko. Lineární a exponenciální růst. Streamování. Anekdota o odměně za vynález šachů. Vypitá piva. Normy. Mřížka karteziánské klece. Vězení. Ubíhající dny. Západem opuštěný Robinson Crusoe. Batmanlai Narankhuu. Spalovací motor. Vteřiny. Srážka. Airbag. Oil Peak. Bezčasí. Koroze. Sedimentace. Vrakoviště. PostApo. Geologický čas. Štěpán Vrbický. Šrafování. Křížení směrů, skládání barev a kvalit. Proměna. Obyčejnost. Tikání nástěnných hodin. Pohyb ručiček okolo osy. Ticho. Šelest listů ve větru.
Na jedno oko slepý Jan Žižka v průběhu pokračujících bojů utrpěl poranění druhého oka. Ani toto postižení mu však nezabránilo, aby v čele husitských svazů odrazil vojska druhé křížové výpravy a dál pokračoval v boji s unikajícím časem. Ten se Žižkovi, podobně jako později i Slavoji Žižekovi, zúžil do pomalého, leč neustálého růstu vousů.
Sator Arepo Tenet Opera Rotas je momentálně nejspektakulárnějším palindromem globálního světa. Obrazy současnosti na nás dopadají jako nehmotné bomby. Příliš orby, příliš odpadu, přespříliš referencí. Moc lidí.
Pokusíme-li se o nemístnou parafrázi. Budoucnost se nemůže stát homogenním a prázdným časem, neboť v ní je každá vteřina malým otvorem, kterým dovnitř může vlétnout další „černá labuť“.
Když se blíží konec, vzpomínky ztrácejí konkrétní podobu. Zůstávají jen slova. Jaký div, že čas splétá slova, která byla kdysi naším obrazem, se slovy, jež symbolizovala osud těch, kteří nás po dlouhé období doprovázeli. Byli jsme. Zakrátko nebudeme. Zakrátko budeme všichni: budeme mrtví.
Toto sebenaplňující proroctví nelze přijmout. Když se blíží konec, vzpomínky ztrácejí podobu, slova ale zůstávají. Slova přeházená, slova zkomolená a slova pronesená druhými lidmi. Všechny hodiny a roky nám daly ubohou almužnu.
TTTTTTTTiiiiiiiittttttttuuuuuuuullllllll vvvvvvvvýýýýýýýýssssssssttttttttaaaaaaaavvvvvvvvyyyyyyyy jjjjjjjjeeeeeeee vvvvvvvvyyyyyyyyppppppppůůůůůůůůjjjjjjjjččččččččeeeeeeeennnnnnnn zzzzzzzz nnnnnnnnáááááááázzzzzzzzvvvvvvvvuuuuuuuu yyyyyyyyoooooooouuuuuuuuttttttttuuuuuuuubbbbbbbboooooooovvvvvvvvééééééééhhhhhhhhoooooooo vvvvvvvviiiiiiiiddddddddeeeeeeeeaaaaaaaa,,,,,,,, kkkkkkkktttttttteeeeeeeerrrrrrrréééééééé jjjjjjjjeeeeeeee ssssssssoooooooouččččččččáááááááássssssssttttttttíííííííí žžžžžžžžáááááááánnnnnnnnrrrrrrrruuuuuuuu ffffffffaaaaaaaannnnnnnnoooooooouuuuuuuušššššššškkkkkkkkoooooooovvvvvvvvsssssssskkkkkkkkýýýýýýýýchchchchchchchch vvvvvvvveeeeeeeellllllllmmmmmmmmiiiiiiii zzzzzzzzppppppppoooooooommmmmmmmaaaaaaaalllllllleeeeeeeennnnnnnnýýýýýýýýchchchchchchchch vvvvvvvveeeeeeeerrrrrrrrzzzzzzzzíííííííí zzzzzzzznnnnnnnnáááááááámmmmmmmmýýýýýýýýchchchchchchchch sssssssskkkkkkkkllllllllaaaaaaaaddddddddeeeeeeeebbbbbbbb,,,,,,,, vvvvvvvv ttttttttoooooooommmmmmmmttttttttoooooooo ppppppppřřřřřřřřííííííííppppppppaaaaaaaadddddddděěěěěěěě sssssssskkkkkkkkllllllllaaaaaaaaddddddddbbbbbbbbyyyyyyyy TTTTTTTTiiiiiiiimmmmmmmmeeeeeeee oooooooodddddddd HHHHHHHHaaaaaaaannnnnnnnsssssssseeeeeeee ZZZZZZZZiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmeeeeeeeerrrrrrrraaaaaaaa zzzzzzzz ffffffffiiiiiiiillllllllmmmmmmmmuuuuuuuu IIIIIIIInnnnnnnncccccccceeeeeeeeppppppppttttttttiiiiiiiioooooooonnnnnnnn……..
Batmanlai Narankhuu se věnuje především figurálnímu malířství. Jeho malba dovede být deskriptivní a současně abstrahující. Jedná se o „realismus“, který je plný škvír, odlesků a technologických glitchů. Narankhuu využívá malbu jako pověstně pomalé médium k zachycení náhle zastavených objektů, které jsou naopak běžně spjaty s dynamikou či rychlostí. Ve vystavené sérii maleb se zjevné, tedy povrchní malířská iluze, mísí s tím, co bývá za běžných okolností oku diváka skryto – abstraktní shluky osudem zohýbaných karoserií. Nedokončený pohyb a obscénní vnitřnosti automobilu se v Narankhuuových obrazech míchají s hmotou malby.
Enisa Skoko se zabývá lapidárním trávením vlastního času, a to především z hlediska jeho smysluplného využití či plýtvání. Vystavená práce byla vytvořena pomocí zdánlivě prostého postupu. První obraz o velikosti 30 × 30 cm vznikal 3 hodiny, analogicky druhý o velikosti 60 × 60 cm 6 hodin, 120 × 120 cm 12 hodin a konečně největší obraz o velikosti 240 × 240 cm 24 hodin. Skoko průběh práce streamovala na platformě Twitch.
Štěpán Vrbický se dlouhodobě věnuje žánru civilního, nenásilně inscenovaného zátiší. Pomocí pastelek vytváří realistické kresby nahodilých skrumáží předmětů denní potřeby. Letmý okamžik v kontinuu času je prostřednictvím opakovaného šrafování protahován na hodiny, dny, týdny či měsíce soustředěné práce. Samotný žánr zátiší tradičně upozorňuje na kvalitu času jako prostoru pro zastavení, kontemplaci, ale i možné ustrnutí. V práci Vrbického jsou tyto různé druhy prodlev tematizovány hned několika způsoby.
21. 5. 2021 / Věty po konceptuálním umění - HHLLOO
Věty po konceptuálním umění – HHLLOO
#petrdub #sollewitt #josefgočár #metacolus #linkanews
1. 5. 2021 / Petr Dub a spolky pro Kulturní noviny
V návaznosti na rozhovor s Oskarem Brůžou jsme se zeptali několika výtvarných umělkyň a umělců na to, jak živý je fenomén statusu profesionála a sdružování. Odpovědí přispěli: Petr Dub (1976), Jaroslav Grodl (1984), Václav Kočí (1981), Denisa Krausová (1981), Václav Kyselka (1975), Eva Šindelářová (1993), Marek Tischler (1993), Irena Wagnerová (1959).
1. Jste členkou/členem Unie výtvarných umělců ČR? Co Vás ke vstupu vedlo?
2. Umělec není jmenován, ale sebeurčuje se. Je žádoucí, aby status profesionála získal znovu na významu? Proč?
3. Jste členkou/členem jiného sdružení výtvarných umělců? Jakého? Co Vás ke vstupu vedlo?
Petr Dub, 1976, malíř, spolu s Markem Medunou vede Ateliér malířství IV na pražské Akademii výtvarných umění
1. Nejsem. Považuji se za poměrně zorientovaného člena domácí umělecké scény, ale o činnosti Unie mám minimální reference.
2. Umění, nebo ještě lépe „zacházení s kategorií umění“ ve skutečnosti chápu právě naopak – coby (sebe)identifikační rámec. O tom, zdali jsme, nebo nejsme umělci a umělkyně, rozhoduje především percepce naší práce. Bezprostřední, i historická. Profesní rozeznání je základním parametrem nejen k debatě o tom, co současné umění je, či není, ale především o tom, co za současné umění považovat netřeba. Jako individuum se Petr Dub může cítit příslušníkem elfů nebo 33. pohlaví, ale o tom, jestli je, nebo není umělcem, rozhoduje kulturně-společenský systém. Jde o fakt, který netřeba prožívat zbytečně emocionálně, ani existenciálně.
3. Od roku 2014 jsem členem Spolku Skutek, čtyři roky jsem byl jeho předsedou, dnes zastupuji spolkovou agendu umění ve veřejném prostoru. Do Skutku jsem vstupoval na základě generačního vzedmutí a pocitu, že jsem toho pro věci veřejné a oborové během vlastní kariéry neudělal příliš. Za proběhlé roky jsem zažil euforii z konfrontací s novými lidmi z oboru, překvapivé dohody nebo kompromisy s úředníky, i zklamání z prázdných frází očekávajících automatické blaho a přenášení vlastní odpovědnosti na neparticipaci v domovské organizaci. V loňském roce jsem na základě adresného vyzvání vstoupil do České vizuální akademie. Především pro zjištění, že Skutek jednoduše některým lidem a generacím z různých důvodů nevyhovuje. V budoucnu bych proto rád pomáhal organizovat supraspolkovou činnost nejen napříč ČR. Momentálně se ovšem především snažím organizačně popasovat s novým působením na AVU. Spolky, unie a organizace jsou dobrými sluhy našich zájmů, ale neměly by určovat principy umění. Mohou, a měly by být praktickými delegáty široké škály uměleckých a teoretických myšlenek, nikoliv výhradními arbitry oboru, podobně jako vysoké umělecké školy. Každému podobnou zkušenost doporučuji. Je na každý pád – katarzní.
Více z ankety zde…
1. 4. 2021 / AUKCE ETCETRA 12
Dílo – “⌘ + 72 (2015, akryl, syntetické laky, tmel, plátno, dřevo, 71 x 76 x 7 cm)” v aukci Et Cetera. Aukční katalog zde…
31. 3. 2021 / Věty po konceptuálním umění – HAYECHE
Věty po konceptuálním umění – HAYECHE
#petrdub #sollewitt #josefgočár #metacolus #linkanews
15. 3. 2021 / 10 webů pro věčnost podle Jany Bernartové
Seriál Webarchivu Národní knihovny představuje výběry webů, bez nichž bychom nemohli žít, kterých by nám bylo líto, kdyby zanikly a nikdo je neuchoval. Jana Bernartová (*1983), intermediální umělkyně: zde…
14. 2. 2021 / Věty po konceptuálním umění - METALOCUS
Věty po konceptuálním umění – METALOCUS
#petrdub #sollewitt #josefgočár #metacolus #linkanews
20. 1. 2021 / J&T Banka Art Index 2020
Petr Dub na 24. pozici v rámci stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu: jtbankartindex.com/zebricek-umelcu
1. 1. 2021 / Odpovědnost umělce IX: Kde se bere (umělecká) nesnášenlivost?
Autorská glosa na téma Kde se bere (umělecká) nesnášenlivost?
Více: https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2020/26-2020/odpovednost-umelce-ix-kde-se-bere-(umelecka)-nesnasenlivost
13. 12. 2020 / Součastní čeští sběratelé na ČT ART
Havrlant Art Collection obsahující i díla z cyklů Hyperhybridy a Reframed na ČT ART. Read more at: https://art.ceskatelevize.cz/360/soucasni-cesti-sberatele-umeni-manzele-havrlantovi-vsechny-zastoupene-autory-dale-sledujeme-g6p0n
5. 12. 2020 / Věty po konceptuálním umění na EARCHU
Pojekt Věty po konceptuálním umění (Pocta Sol LeWittowi a Josefu Gočárovi) na EARCHU…
11. 11. 2020 / SPECTRUM V PRODEJI - BIG BOSS
SPECTRUM: současné mladé malby (Petr Vaňous, Jan Kudrna, Barbora Ropková): velká kniha o současnosti mladé malby v ČR. O její pestrosti, energii a výpovědních hodnotách. Unikátní kurátorský výběr pětačtyřiceti autorek a autorů narozených v 70. a 80. letech v Československu.
SPECTRUM je nezávislý knižní projekt vznikal v průběhu několika let. Svým názvem odkazuje na samotné malířské médium i směrem k názorové pluralitě a rozmanitosti naší současné malířské scény:
Tomáš Absolon / Josef Achrer / Tomáš Bárta / Ondřej Basjuk / Josef Bolf / Jonáš Czesaný / Dalibor David / Petr Dub / Václav Girsa / David Hanvald / Daniel Hanzlík / Veronika Holcová / Jakub Hošek / Vladimír Houdek / Markéta Jáchimová / Jakub Janovský / Tomáš Jetela / Lukáš Karbus / Martin Krajc / Denisa Krausová / David Krňanský / Viktorie Langer / Martin Lukáč / Pavla Malinová / Marek Meduna / Josef Mladějovský / Alice Nikitinová / Jaromír Novotný / David Pešat / Daniel Pitín / Miroslav Polách / Jan Poupě / Tomáš Predka / Dana Sahánková / Zbyněk Sedlecký / Adéla Součková / Robert Šalanda / Evžen Šimera / Jakub Špaňhel / Adam Štech / Jakub Tomáš / Lubomír Typlt / Vladimír Véla / Michaela Vélová Maupicová / Monika Žáková
Grafická úprava: Petr Bosák, Robert Jansa (20YY Designers)
Vydal BiggBoss v Praze roku 2020. ISBN: 978-80-907383-8-6
V prodeji na: shop.biggboss.cz
9. 11. 2020 / Superleft and Brillo Box
Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do online Rastra tentoraz prijal Petr Dub.
Český výtvarník a teoretik Peter Dub nastoľuje otázky, v ktorých by sme (ne)mali generalizovať. Pýta sa či môže umenie existovať aj mimo vlastných konvencií. Je teória umenia pre umelcov dôležitá a má byť status umenia sociálny? Môže umenie vznikať bez spoločenskej zmeny? Zachráni súčasné umenie ekologický žiaľ? Je postava umelca Petra Duba fiktívna alebo reálna? See more at: https://fb.watch/2lzNHBYhLt/
1. 11. 2020 / Věty po konceptuálním umění na ARCHINFO
26. 10. 2020 / Součastní čeští sběratelé na ČT ART
Marek Collection bratrů Iva a Zdeňka Markových, ve které jsou obsažena i díla z cyklu Hyperhybridy na ČT ART.
20. 10. 2020 / Věty po konceptuálním umění na STAVBAWEBU
Věty po konceptuálním umění na Stavbawebu
15. 10. 2020 / Věty po konceptuálním umění na Archello
Věty po konceptuálním umění na Archello!
1. 10. - 31. 10. 2020 / Věty po konceptuálním umění
Per Dub: Věty po konceptuálím umění
Kurátor: Adam Štěch (Okolo)
Vernisáž: 2. 10. 2020, 18:00h Galerie AMB
Výstava potrvá: 2. 10. 2020 – 31. 10. 2020
Místo: Sbor kněze Ambrože, Hradec Králové (Ambrožova 729/1, 500 02 Hradec Králové, ČR)
Foto: Zdeněk Porcal (Studio Flusser)
Vizualizace: Pavel Vinter (Zan Studio)
Grafický design: Jana Bernartová
Produkce: Jana Vincenová
Věty po konceptuálním umění představují most mezi jazykem poznání a doktrínami vědění. Původní Sol Lewittovy Věty o konceptuálním umění, které byly poprvé publikovány v roce 1969, se pro modernistické chápání umění staly ikonickým textem. Textem stejně obrazným, jako zaměňovaným za komplexní a především racionalistický návod jak chápat a interpretovat konceptuální umění. Originální text přitom vedle oborových ujednání pracuje i s pojmy iracionality, subjektivity a mysticismu. Sám o sobě je radikálním, zatímco jeho odkaz se stal extrémním. Konceptuální obrat i díky Sol Lewittovým Větám bývá vykládán jako zrození nové víry a zničení někdejšího umění současně. Více než kdy v historii, dnes žijeme v době překotně zrozených – a záhy mizejících obrazů. Jako odpověď se nabízí se, aby se terabajtům digitálních nepřehledných dat, hypnotickému zrnění televizních obrazovek a nekončícímu proudu hypertrofovaných obrazů sociálních síti postavila – víra. Nikoliv nutně všechna podobenství bible, náboženský boj o výklad světa nebo vyznání dobra a zla, ale jednoduše důvěra ve funkci textu schopného vytvářet komplexní a koherentní myšlenkovou soudržnost. Víra v systém, ve kterém slovo obsahuje významy, které je možné číst, pochopit, interpretovat a sdílet. Intervence ve Sboru kněze Ambrože demonstruje část tohoto zápasu. Je invazivní, ale dočasnou. Parazituje na architektuře a funkci kostela, ale jeho prostoru propůjčuje novou službu jdoucí za hranici fyzického místa. Věty po konceptuálním umění zkouší naši pozornost, schopnost odolat síle obrazu a ochotu uvěřit významu umělecké iluze.
Věty po konceptuálním umění v plném znění…
Originální text Sol LeWitta...
Text k projektu od Adama Štěcha…
Press Kit (text, img: print/web) zde…
Autorský plakát v rámci licence Creative Commons (468 MB) ke stažení zde…
29. 9. 2020 / Součastní čeští sběratelé na ČT ART
Sbírka Kajoon Ivy Bízové, ve které jsou obsažena i díla z cyklu Za obrazem na ČT ART.
18. 9. - 27. 9. 2020 / Diplomanti AVU & hosté
Výstava diplomantů Akademie výtvarných umění,
Vernisáž 17.9.2020 od 17 h
Otevřeno 14:00 – 20:00
Kurátoři: Marcel Fišer & Petr Dub
Více na: diplomanti.cz
Vystavují:
Dominik Adamec, Vojtěch Beran, Michal Blecha, Jakub ČUŠKA, Beatrice DANDOVÁ, Markéta DONÁTOVÁ, Sarah DUBNÁ, Tereza DVOŘÁKOVÁ, David FESL, Aneta FILIPOVÁ, Rozálie HANÁKOVÁ, Eliška HAVLÍKOVÁ , Lukáš HOFMANN, Dominika Alexandra HRŇOVÁ, Lenka CHÁNOVÁ, Valentýna JANŮ, Helena JIRÁKOVÁ, Saskia KAFKOVÁ, Miroslava KLESALOVÁ, Josef KNAP, Eliška KONEČNÁ, Kateřina KONVALINOVÁ, Jolana KORBIČKOVÁ, Daniela KOŽMÍNOVÁ, Barbora KROPÁČKOVÁ, Dagmar KROPÁČOVÁ MOROVÁ, Tomáš KUREČKA, Barbora LEPŠÍ, Artur MAGROT, Vanda MICHALSKÁ, Tereza MISIARZOVÁ, Ivana MRÁZKOVÁ, Radek MRŠTINA, Adam PANÁČEK, Anna PÍŠŤKOVÁ, Jiří PITRMUC, Roza POGOSIAN, Jakub RAJNOCH, Pavol SÁS, Klára SEDLÁČKOVÁ, Dominika SLAVICKÁ, Andrea SOBOTKOVÁ, Hana SÜSSOVÁ, Michal ŠEMBERA, Jana Patricie TOMÍČKOVÁ, David TUREČEK, Jan ULIČNÝ, Marta ZECHOVÁ, Tereza ZICHOVÁ, Ondrej ŽEGORJAK
Hosté:
Miloš CVACH, Michael GABRIEL, Václav GIRSA, Jakub HOŠEK, Magdalena JETELOVÁ, Vladimír KOKOLIA, Marek MEDUNA, Petr PAVLÍK, Michael RITTSTEIN, Dalibor SMUTNÝ, Kateřina ŠEDÁ, Petr VESELÝ, Josef ŽÁČEK
Výstava probíhá v hlavní budově AVU,(U Akademie 4, P7), Škole architektury (U Akademie 2, P7) a Moderní galerie AVU (U Starého výstaviště 188, P7), vyjma dne vernisáže vždy od 14 do 20 h, vstup zdarma
2. 10. 2020 / Fenomén Gočár
Vystavující umělci: Jiří Bielicki, Robert Buček, Petr Dub, Petra Hudcová, Richard Loskot, Milan Mikuláštík, Květa Pacovská, Lexa Peroutka, Pavel Šimíček
Kurátorka: Jana Vincenová
7. 7. 2020 / SPECTRUM: současné mladé malby
Spectrum (Petr Vaňous, Jan Kudrna, Barbora Ropková):
velká kniha o současnosti mladé malby v ČR. O její pestrosti, energii a výpovědních hodnotách. Unikátní kurátorský výběr pětačtyřiceti autorek a autorů narozených v 70. a 80. letech v Československu. SPECTRUM je nezávislý knižní projekt vznikal v průběhu několika let. Svým názvem odkazuje na samotné malířské médium i směrem k názorové pluralitě a rozmanitosti naší současné malířské scény:
Tomáš Absolon / Josef Achrer / Tomáš Bárta / Ondřej Basjuk / Josef Bolf / Jonáš Czesaný / Dalibor David / Petr Dub / Václav Girsa / David Hanvald / Daniel Hanzlík / Veronika Holcová / Jakub Hošek / Vladimír Houdek / Markéta Jáchimová / Jakub Janovský / Tomáš Jetela / Lukáš Karbus / Martin Krajc / Denisa Krausová / David Krňanský / Viktorie Langer / Martin Lukáč / Pavla Malinová / Marek Meduna / Josef Mladějovský / Alice Nikitinová / Jaromír Novotný / David Pešat / Daniel Pitín / Miroslav Polách / Jan Poupě / Tomáš Predka / Dana Sahánková / Zbyněk Sedlecký / Adéla Součková / Robert Šalanda / Evžen Šimera / Jakub Špaňhel / Adam Štech / Jakub Tomáš / Lubomír Typlt / Vladimír Véla / Michaela Vélová Maupicová / Monika Žáková
Grafická úprava: Petr Bosák, Robert Jansa (20YY Designers)
Vydal BiggBoss v Praze roku 2020.
ISBN: 978-80-907383-8-6
16. 6. - 1. 10. 2020 / Vrstvy historie - M3 festival
Vystavující: Pawel Althamer, Miloš Cvach, Hugo Demartini, Petr Dub, Barbora Fastrová & Johana Pošová, Václav Fiala, Nela Keoušová, JohannesMakolies, Markéta Othová, Vojtěch Rada, Philip Tolovac, Anna Hulačová, Martin Zet, Vendelín Zdrůbecký
Kurátoři: Pavel Vančát + Marcel Fišer
Festival m3 je založen na interakci současného umění ve veřejném prostoru
a zajímavého prostředí, které je každý rok záměrně voleno v jiné lokalitě naprosto odlišného charakteru. Kurátoři ročníku 2020 Marcel Fišer a Pavel Vančát si vybrali jako hlavní téma historicitu vrstev veřejného prostoru a otázku jejich smysluplné aktualizace.
Jako ideální lokalita pro takový záměr se ukázala uzavřená forma sídliště, po roce 1989 globálně odmítnuta bez hlubší analýzy jejich výhod i negativ. Až v posledních letech vlna odborného zájmu vyvrcholila dvěma velkými výstavami
v Uměleckoprůmyslovém muzeu a v Moravské galerii v Brně, jež převážně negativní pohled korigovaly. Se sídlišti těsně souvisí i problematika umění ve veřejném prostoru socialistické éry, které bude výstavou zčásti tematizováno…
Více o M3…
26. 4. 2020 / Awkward Handshake Quarantine Edition
Kurátoři: Filip Dvořák & Matrtin Kolarov
Text: Michal Novotný
Download: PDF AFTER VIRUS ZDE…
Umělci:
Tomáš Absolon
Argišt Alaverdyan
Filip Dvořák
Petr Dub
David Hanvald
Jakub Hošek
Vladimír Houdek
Vojtěch Kovařík
Bety Krňanská
David Krňanský
Viktorie Langer Valocká
Roel van der Linden
Martin Lukáč
Pavla Malinová
Marek Meduna
Milica Mijajlović
Aleš Novák
Tomáš Predka
Julius Reichel
Martnina Smutná
Gabriela Těthalová
Adam Vít
Namor Ynrobýv
Monika Žáková
1. 4. 2020 / #stayfuckinpositive
22. 3. 2020 / Tabula Rasa Breach - OFF
Petr Dub & Josef Mladějovský: Tabula Rasa Breach
Galerie Telegraph
Kurátor: Domenico de Chirico
Covid-19: pandemie v povozu – výstava ukončena
25. 3. 2020 / Tabula Rasa Breach - PUBLIKACE
Katalog byl vydán u příležitosti výstavy
PETR DUB, JOSEF MLADĚJOVSKÝ TABULA RASA BREACH
4 2 – 12 4 2020
Editor: Jan Kudrna
Texty: Domenico de Chirico, Jan Kudrna
Překlad: Bob Hýsek, Pavlína Vagoun‐Gutierrez, Anna Baťková
Korektury: Jana Malášek Šrubařová, Petr Dub
Foto: Studio Flusser
Grafický design: Jakub Kovařík
Písmo: Replica Pro
Náklad: 250 ks
Tisk: PROPERUS, Olomouc
Vydal: Telegraph Gallery, Olomouc 2020
ISBN 978‐80‐270‐7503‐4
4. 2. 2020 / Petr Dub & Josef Mladějovský: Tabula Rasa Breach
Galerie Telegraph
Jungmannova 3, 779 00 Olomouc
Kurátor: Domenico de Chirico
Termín trvání: 4. 2 – 12. 4. 2020
31. 1. 2020 / Petr Dub: Pohnutí rámu v hiearchii budou(cnosti)
Petr Dub: Pohnutí rámu v hiearchii budou(cnosti)
Konferenční příspěvek v rámci sympozia Obraz – rám – prostor
(VSVU, Bratislava, SK)
Podobně jako kdysi malba, prošel i pojem obraz v multimediálním,intermediálním i transmediálním – významu tohoto slova vlastním symbolickým zánikem. Obrazy pochopitelně fyzický nezanikají, pouze se proměňují centra ideologické moci, spojené mediální kanály a navazující interpretace. Hegemonii klasického umě-leckého kánonu postavenou na šlechtění výtvarného talentu definitivně překonalo postkonceptuální umění, které paradoxně pomohlo dokonat lineární jistoty uměleckohistorického kontextu. Učit umění nikdy nebylo složitější. Krize sebeidentifikace umění jako platného společenského oboru na prahu 21. století zaniká ve víru globálních politických změn, feministického diskurzu a vize nadcházející ekologické apokalypsy. Budou obrazy budoucnosti technokratické, demokratické nebo „umělecké?“ Lze uměním uspět ve světě redukovaném na hypertrofované momentky sociálních sítí? Zaniká realita nebo realita umění? Je odpovědí kvalitní umělecká kritika nebo politická kritika umění?
klíčová slova: krize obrazu; současný kánon; sebeidentifikace umění; společenský rám; realismus
1. 1. 2020 / J&T Banka Art Index 2019
Petr Dub na 29. pozici v rámci stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu: jtbankartindex.com/zebricek-umelcu
17. 12. 2019 - 15. 1. 2020 / Petr Dub: Absence
Petr Dub: ABSENCE
Kurátor: Petr Brožka
Galerie D9
Výstav potrvá: 17. 12. – 15. 1. 2019
Zahájení výstavy: 17. 12. 2019, 17:00h
Dukelská 245/9
370 01 České Budějovice
17. 12. 2019 / Benefiční ples AVU
Datum: 17. 12. 2019
Místo: KD Domovina
Tombola: jednodenní kurz muškaření #PetrDub; domácí mexická večeře pro dva #JimenaMendoza; “Princip taiji” #VladimírKokolia; polibek přes sklo #JiříKovanda; zenová meditace s #RomanŠtětina; víkend v ateliéru #LadislavŠaloun a další #oslavy #support #socialnifond #avu
3. 12. 2019 / Petr Dub k anketě A2: Špinavé peníze?
1. Jaký máte názor na protest proti nedávnému otevření galerie Roberta Runtáka?
Otevřeně schizofrenní. Obdobně vnímám nedávný protest proti Kunsthalle Praha. Snažím se kritice naslouchat a generační vymezení považuji za přirozené. I přesto mě zaráží, že se část umělecké scény houfuje v okamžiku, kdy ani jeden z projektů vlastní provoz prakticky ani nezahájil, natož aby dostal šanci vlastní program obhájit. Je pro mě nepochopitelné, že protestující se zakladateli ve skutečnosti mluvit nechtějí. Doposud jsem neslyšel, jakého pozitivního obratu chtějí docílit. Na obou stranách střetu stojí lidé s různým původem, s jinými životními zkušenostmi a s vlastním zájmem o umění. Každá strana mluví docela jiným jazykem, patří k odlišnému kmenu a do rozdílné sociální bubliny. Jednotná definice současného umění ale neexistuje. Umění nepatří nikomu a všem současně. Jde o specifickou hodnotu, kterou jinak vykazují pouze náboženství – zjevně s odpovídajícím zápalem, tolerancí i nesnášenlivostí. Zdali je legální automaticky legitimním, nebo jestli lze po právu volat a současně právo negovat, by měl mít možnost rozhodovat každý podle vlastního uvážení. Soutěž individuálních i kolektivních myšlenek pochopitelně utváří společnost otevřenou. Tvrzení, že filantropie je neoliberální dogma, odkazuje více k ambicím obor mocensky ovládnout z pozice menšiny, než ke snaze přispívat k jeho širšímu rozvoji. Umění má a musí být inkluzivní.
2. Jak hodnotíte současné nastavení financování uměleckého provozu?
Nacházíme se v setrvačném modelu na úrovni společenského patu. Voláme po silném státu, který nás opakovaně klame. Od státu automaticky vyžadujeme roli donátora, ale sami si nejsme jisti, kdo je naším divákem či příjemcem. Odmítáme fetiš návštěvnosti, bráníme vlastní hranice nezávislosti a ve stejný moment si nárokujeme profesní pozornost. Exkluzivita se často zaměňuje za oborovou xenofobii. Udržitelnost kvality není spojena pouze s finančními prostředky. Například kvalitativní rozdíly mezi v podstatě plošně financovanými regionálními galeriemi, jejich programy a provozy jsou i po třiceti letech propastné. Naopak neschopnost stabilizovat na adekvátně dlouhý čas provoz Národní galerie se opět jeví jako úkol nad možnosti aktuální profesní dohody. Tristní je reprezentace českého umění v zahraničí. Myšlenka procenta na umění a kulturu z celkových finančních prostředků státního rozpočtu v jednání se státem před lety zamrzla a ve své původní podobě i zastarala, zatímco na úrovni hlavního města Prahy začala být v rámci přerozdělování kulturních grantů uplatňována bloková výjimka, která může být pro řadu galerií a projektů zcela likvidační. Proti tomuto zásadnímu posunu příznačně nikdo z nás s transparenty v rukou nedemonstruje. Problém je totiž racionálního, nikoliv emočního charakteru. Nepotřebujeme nový systém financování. Potřebujeme adekvátní programy odpovídající reálným potřebám uměleckého provozu.
3. Je třeba budovat alternativní způsoby financování?
Nejsem si jistý, co je myšleno pojmem „alternativní způsob financování“. Alternativou dosavadní praxe jsou paradoxně právě lidé jako Petr Pudil, Robert Runták, Vladimír Lekeš nebo Igor Fait. Finanční prostředky jsou ze své podstaty buď veřejné, nebo soukromé. V domácím prostředí na každý pád cyklicky postrádáme schopnost oba zdroje propojovat. Lidí, kteří umění v ČR financují ze soukromých zdrojů, je stále žalostně málo a stát tisíce absolventů a absolventek uměleckých škol neuživí. Významnou část osobní energie jsem v posledních pěti letech věnoval spolkové alternativě Skutek. A jakkoliv Spolek Skutek funguje, v oblasti definování nového sociálního pole průběžně selhává. Sebekriticky je třeba přiznat, že pojmenovat „společnou věc“ zjevně není to samé jako pro věc pracovat. Alternativu pro mě představuje i spontánní umělecký provoz koncem devadesátých let minulého století a jeho pluralita forem. Pocit, že umění rostlo z entuziasmu a většina aktérů ho přirozeně nepřeváděla na peníze. Institucionální kritika vznikala jako potřeba status umění podporovat, nikoliv umění rozmělňovat. Tehdejší creative commons dnes vystřídal institucionalizovaný hlad. Docela mě děsí, že se v současnosti peníze staly minimálně opticky hlavním prizmatem, jak se o umění bavit. I přesto zůstávám optimistou: May you live in interesting times!
Více z odpovědí k otevřené kauze zde…
13. 11. 2019 / Sedimenty sametu
GAFU
Českobratrská 16, Budova B Ostravské univerzity, Ostrava
3. 11. – 13. 12. 2019
Vernisáž: středa 13.11. v 17:00
Kurátorka: Hana Vorlová
Grafické řešení: Helena Hankeová
Technická podpora: Ivo Sumec
Jiří David; Petr Dub; Matěj Frank; Martin Froulík; Kurt Gebauer; Julia Gryboś & Barbora Zentková; Vladimír Havlík; I Love 69 Popgejů; Michal Kalhous; Deana Kolenčíková; Lukáš Kováčik; Lucie Králíková; Kristýna Krutilová; Martin Kubica; Max Lysáček; Pavla Malinová; Šárka Mikesková; Barbora Mikudová; Josef Mladějovský; Filip Nádvorník; Libor Novotný; Eliška Perglerová; Jan Pfeiffer; Hana Puchová; Michaela Rožnovská; Martina Strakošová; Jiří Surůvka; Petr Švolba; Hana Vorlová
8. 11. 2019 / Sympozium Obraz – rám – prostor
Petr Dub: Pohnutí rámu
Konferenční příspěvek v rámci sympozia Obraz – rám – prostor
(VSVU, Bratislava, SK)
10. 10. 2019 / Petr Dub: AMOCE (Galerie Etcetera)
Kurátor: Marcel Fišer
Vernisáž: 18:00h, 10. 10. 2019
Místo: Galerie Etcetera (Grohova 2, Brno, ČR)
Výstava potrvá: 10. 10. – 7. 11. 2019
12. 10. 2019 / Mnohoznačnost struktur / dynamika sil (Museum Kampa)
Museum Kampa (Praha, ČR)
Zahájení: 12. 10. 2019, 18:00h
Kurátor: Ilona Víchová
Více o výstavě: http://www.museumkampa.cz/vystava/mnohoznacnost/
7. 10. 2019 / Sametový monument
Sametový monument – Petr Dub mezi panelisty
7. 10. 2019, 16:00-19:00
Pořádá GHMP a 4+4 dny v pohybu
DESFOURSKÝ PALÁC
Výročí 30 let od změny režimu, které jsme si zvykli říkat sametová revoluce, si letos bude jistě připomínat každý z nás. Svým způsobem, podle svých vzpomínek, zkušeností, smýšlení, politických sympatií, sociálního statutu, ekonomického zázemí. Uměleckých děl, pomníků nebo připomínek událostí 17. listopadu ve veřejném prostoru je ale pomálu, oněch pár výjimek se inspirovalo hlavně motivem prázdných bezbranných rukou nebo klíčů, narativních symbolů nekrvavého převratu. Chybí naší společnosti potřeba připomínat zlomové události našich dějin ? Máme potřebu připomínat si je monumentálními díly?
23. 9. 2019 / Peníze nebo život?
Diskuze na téma: Jaké jsou hranice financování umění?
23. 9. 2019 od 19h v Galerii Kurzor (Centrum pro současné umění Praha)
V úvodu vystoupí jednotliví řečníci a řečnice (Marek Pokorný, Karina Kottová, Petr Dub, Jiří Ptáček, Martina Smutná, Tomáš Vaněk, Václav Drozd, Miloš Vojtěchovský, Hana Janečková, Adéla Součková, Anna Hulačová) s krátkými příspěvky a poté bude následovat diskuze mezi všemi zúčastněnými i přihlížejícími, která bude moderována publicistou Jakubem Ortem.
1. 9. 2019 / Konkrétní podzim 2019
Galerie U Přívozu, Hradec Králové, ČR
Vernisáž: 6. 9. 2019, 18:00 h
Vystavující: Katarína Balúnová, Petr Dub, Dalibor Chatrný, Richard Kočí, Iva Kolorečová, Jakob Novák, Miloš Šejn, Markéta Várdiová
5. 8. 2019 / Rekonstrukce bytu továrníka Aloise Breye na EARCHU
Realizace z cyklu REFRAMED ve spolupráci s Barbora Léblová – Architecture & Interiors na EARCHU…
1. 7. 2019 / Riders on the Storm na Dezignboomu
Riders on the Storm na DesignBOOOOOOM!
14. 6. 2019 / Nonument! - Veřejné hranice
Petr Dub mezi panelisty Nonument! 2019
Více o programu sekce Paměť a post-socialistické podmínky na: http://cceamoba.cz/en/nonument…
10. 6. 2019 / Jaký bude příští památník Ostravy?
Město Ostrava nyní vyhlašuje architektonicko-výtvarnou soutěž na nový památník. Má za účel důstojně připomínat společně prvoválečné, druhoválečné i novodobé veterány. Předpokládá se moderní a nadčasové řešení komplexně pojímající i okolí místa jeho provedení.
Jaká jsou úskalí výběrových řízení pro umělecké projekty ve veřejném prostoru?
Jaká jsou politická očekávání v oblasti umění ve veřejném prostoru Ostravy?
Monument ve městě? Tradiční či současný? Jaká je role vojenského památníku na počátku 21. století?
Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět vážení a pečlivě vybraní hosté:
Mgr. Zuzana Bajgarová (náměstkyně primátora města Ostravy),
Mgr. et Mgr. Anežka Bartlová (historička umění a publicistka),
plk. Ing. Jaroslav Hrabec (ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava),
MgA. Petr Dub, Ph.D. (umělec a zástupce Spolku Skutek pro oblast umění ve veřejném prostoru).
Refill kancelář, Českobratrská 14, Ostrava
10. 6. 2019 v 18 hodin
1. 5. 2019 / Riders on the storm at Archdaily!
Realizace s názvem Riders on the Storm pro architektonické studio Chybik & Kristof Associated Architects na Archdaily: https://www.archdaily.com/916197/urban-infill-lofts-chybik-plus-kristof-associated-architects
8. 4. 2019 / Aukce Etcetera 8
Dílo – “V nejnusnějším rohu nejkrásnější galerie” v aukci Et Cetera. Aukční katalog zde…
25. 3. 2019 / Záznam debaty: Jak(é) dělat sochy v Ostravě?
Záznam diskuze k umění ve veřejném prostoru Ostravy
Diskutující:
Zuzana Bajgarová – náměstkyně primátora města Ostravy
Petr Dub – umělec, spoluautor studie provozu umění ve veřejném prostoru městské části Prahy 5
Lukáš Jansa – radní pro architekturu a veřejný prostor městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Tomáš Knoflíček – kurátor výstav, organizátor festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka
Jiří Ptáček – nezávislý kurátor, zakládající člen uměleckého Spolku Skutek
2. 3. 2019 / Superstudio
Jana Míková, Jana Tichá a Petr Dub v porotě Superstudia 2019!
15. 2. 2019 / LIDSKÁ PRÁVA V MEZIKULTURNÍCH PERSPEKTIVÁCH
Instalace – Lampa – Friedrich Nietzsche k multikulturalismu – na titulní straně knihy “LIDSKÁ PRÁVA V MEZIKULTURNÍCH PERSPEKTIVÁCH?”
Nakladatelství: Academia
Editor: Petr Agha
Více info. na: Academia.cz
28. 1. 2019 / Jak(é) dělat sochy v Ostravě?
Existují v Česku případy dobré praxe zadávání nové sochy ve veřejném prostoru? Proč není vypisování soutěží běžným postupem? A jak naložit se sochami, které se „nepovedly“?
Zuzana Bajgarová – náměstkyně primátora města Ostravy
Petr Dub – umělec, spoluautor studie provozu umění ve veřejném prostoru městské části Prahy 5
Lukáš Jansa – radní pro architekturu a veřejný prostor městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Tomáš Knoflíček – kurátor výstav, organizátor festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka
Jiří Ptáček – nezávislý kurátor, zakládající člen uměleckého Spolku Skutek
Více na: plato-ostrava.cz
15. 1. 2019 / JPEGy současné architektury
Záznam moderované diskuse k výstavě Santiago Calatrava: Art and Architecture
Hosté:
Petr Babák (Laboratoř) – grafický designér
Matěj Beránek – šéfredaktor, EARCH
Adam Štěch – publicista
zástupci architektonického studia CHYBIK+KRISTOF a fotografové ze Studia Flusser
Moderuje: Petr Dub
7. 1. 2019 / Stezka odvahy v manuálu IPRu
Stezka odvahy
(Matěj Al-Ali, Petr Dub a Tomáš Moravec)
zařazena do plug-inu → Manuálu tvorby veřejných prostranství hlavního města Prahy
Více o materiálu: Umělecká díla na veřejných prostranstvích hlavního města Prahy
7. 1. 2018 / Dub - Meduna / Meduna - Dub v TOP ARTALKU pro 2018
1. 1. 2019 / J&T Banka Art Index 2018
Petr Dub na 34. pozici v rámci stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu: jtbankartindex.com/zebricek-umelcu
1. 12. 2018 / White Over na Earch.cz
26. 11. 2018 / Aukce Etcetera 7 (aukční výsledky)
Díla – “Skyler Green” a “Purple blue, and magenta together with silver are impossible to read” v aukci Et Cetera. Aukční katalog zde…
24. 11. 2018 / Aukce Etcetera 7
Díla – “Skyler Green” a “Purple blue, and magenta together with silver are impossible to read” v aukci Et Cetera. Aukční katalog zde…
24. 11. 2018 / Meziprůzkumy. Sbírka AJG 1300-2018
Meziprůzkumy. Sbírka AJG 1300-2018 / intervence: Petr Dub / Alšova jihočeská galerie / Hluboká nad Vltavou / od 18. 3. 2018
Více o události na: https://www.facebook.com/events/334421147293510/
24. 10. 2018 / White Over na Artalku
26. 9. 2018 / White Over (Galerie Dukla, Ostrava)
Petr Dub: White Over
Galerie Dukla (Ostrava, ČR)
Kurátor: Tomáš Knoflíček
Výstava potrvá: 26. 9. – 31. 12. 2018
1. 9. 2018 / Dub - Meduna / Meduna - Dub ve vedení malířského ateliéru AVU
Stay tuned at https://www.avu.cz!
JPEGY SOUČASNÉ ARCHITEKTURY
Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na diskusi pořádanou u příležitosti výstavy Santiago Calatrava: Art & Architecture:
JPEGy současné architektury
Diskuse o fotografii a prezentaci současné architektury. Moderuje Petr Dub.
Hosté:
Grafický designér Petr Babák (Laboratoř)
Matěj Beránek (šéfredaktor, EARCH)
Publicista Adam Štěch
Zástupci architektonického studia CHYBIK+KRISTOF
Fotografové ze Studia Flusser
Vstupné zdarma, rezervace na pr@ghmp.cz
čtvrtek 6. 9. 2018, 18 h
Dům U Kamenného zvonu, koncertní sál
Více o události na: https://www.facebook.com/events/235867597115377/
1. 7. 2018 / Projektivní test na Artalku
Fotoreport výstavy Projektivní test Petra Duba a Zdeňka Porcala na: http://artalk.cz/2018/07/25/petr-dub-v-galerii-nod/
16. 6. 2018 / Artweek Liberec: Petr Dub
Artweek Liberec 2018
Petr Dub: Hermann R. není doma
16. 6. – 22. 6. 2018 | OBLASTNÍ GALERIE LIBEREC − LÁZNĚ, MASARYKOVA 723/14, LIBEREC
Otevřeno denně mimo pondělí 10:00−17:00, čtvrtek 10:00−19:00 (ve čtvrtek vstup zdarma). V neděli 17. 6. v rámci komentované prohlídky vstup zdarma, v ostatních termínech dle ceníku Oblastní galerie Liberec. Více o projektu na: http://www.artweekliberec.cz/art-week-2018/
11. 6. 2018 / Petr Dub (Zdeněk Porcal): Projektivní test
Petr Dub: Projektivní test
Host: Zdeněk Porcal
Kurátor: Pavel Kubesa
Galerie NoD, Praha
Vernisáž: pondělí 11. 6. 2018; 19:00
Výstava potrvá: 12. 6. – 5. 8. 2018
28. 4. 2018 / Aukce Etcetera VI
Dílo z cylku After Effects k prodeji v aukční síni Etcetera: Lens Corretion / Remove Distortion – 17,00 / Vignette + 42 / Midpoint + 50 / Vertical Perspective + 19 / Horizontal Perspective + 50 / Angle 345,00 (2010, akryl, dřevo, tmel, plátno, Ø 70 cm) v katalogu aukce…
Etcetera VI proběhne 28. dubna 2018, 18.30 hod – Galerie Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha
17. 3. 2018 / Intersurveys / Collection of AJG 1300 - 2018
Intersurveys / Collection of AJG 1300 – 2018 / performance: Petr Dub / Castle Riding School AJG, Hluboká nad Vltavou / od 18. 3. 2018
Petr Dub: Gallery of ours
17. 3. 2018 / 3 pm
Curators: Hynek Látal and Martin Vaněk
Castle Riding School AJG
18. 3. 2018 / daily 9 am – 6 pm
16. 3. 2018 / Spolek Skutek na rádiových vlnách Vltavy
Petr Dub, Johanka Lomová, Jiří Ptáček a Marek Meduna o fungování Spolku Skutek v posledních čtyřech letech: https://vltava.rozhlas.cz/michaela-vrchotova-se-svymi-hosty-debatuje-o-spolku-skutek-6703014
15. 3. 2018 / Olověný dušan - galavečer
Studentský Spolek posluchačů architektury při Fakultě architektury ČVUT uvádí jubilejní pětadvacátý ročník Olověného Dušana, kultovní soutěže o nejlepší studentské projekty a ateliéry. Sošku Olověného Dušana každoročně uděluje nezávislá porota složená z předních českých architektů a designérů.
Galavečer, jehož součástí bude slavnostní vyhlášení výsledků Olověného Dušana 2018, proběhne 15. 3. 2018 v nové budově Národního muzea. Během večera dojde k představení a ocenění nominovaných projektů a ateliérů ve dvou oborech: Architektura a Design.
Práce nominovaných a oceněných projektů i ateliérů budou vystaveny na náměstí Václava Havla, kde budou k vidění od 2. 4. do 2. 5. 2018. Nominaci si můžete prohlédnout na webu www.spa-fa.cz nebo na facebooku akce, kde jsou autoři se svými nominovanými projekty postupně představováni.
Do poroty přijali pozvání:
Architektura:
Ing. arch. Martin Rössler (předseda)
Ing. arch. MgA. Barbora Šimonová
Ing. Marie Gelová
Ing. arch. Josef Smutný
MgA. Petr Dub, Ph.D.
9. 3. - 6. 4. 2018 / Prostory mezi obrazy (Galerie města Třince)
Petr Dub: Prostory mezi obrazy
Galerie města Třince
Kurátorka: Katarína Klusó
9. 3. – 6. 4. 2018
Vernisáž: pátek 9. 3. 2018, 18:00h
6. 3. 2018 / Robert Runták Collection
Díla:
Cheyenne Silver;
Jordan Green;
Donald Martiny Deconstructed;
Trikolora; Žlutá, bílá a zlatá;
Vlevo dole?
– pořízena do Sbírky Roberta Runtáka.
Díky za podporu and all of the fish!
7. 3. 2018 / Umění ve veřejném prostoru = Anish Capoor v Praze?
Zánam debaty “% na umění ve veřejném prostoru”
28. 2. 2018 od 18:00h
CAMP: Centrum architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha)
Diskutující:
David Černý, umělec a sochař
Petr Dušta, manažer developerského týmu Skanska
Eliska Kaplicky Fuchsova, zastupitelka hlavního města Prahy
Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy
Hanka Trestikova, radní pro kulturu a sousedské vztahy Prahy 7
Moderuje: Petr Dub
5. 3. 2018 / Křest sborníku Topičův salon 2007-2017
Křest sborníku Topičův salon 2007-2017
– se zastoupením práce Petra Duba
5. 3. 2018, 18:00 h
Národní 9, 110 00 Praha
Více na: topicuvsalon.cz
28. 2. 2018 / Debata % na umění ve veřejném prostoru
“% na umění ve veřejném prostoru”
28. 2. 2018 od 18:00h
CAMP: Centrum architektury a městského plánování (Vyšehradská 51, Praha)
Diskutující:
David Černý, umělec a sochař
Petr Dušta, manažer developerského týmu Skanska
Eliska Kaplicky Fuchsova, zastupitelka hlavního města Prahy
Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy
Hanka Trestikova, radní pro kulturu a sousedské vztahy Prahy 7
Moderuje: Petr Dub
Veřejný prostor ztělesňuje dohodu a sdílený ideový obsah společnosti. Demonstruje schopnosti země a státu svou kulturu udržovat a rozvíjet. Povinnost začleňovat umělecká díla do architektury zanikla se změnou režimu a od té doby systematická podpora z rozpočtu hlavního města chybí. Pražský magistrát v současné době podniká kroky, které by situaci mohly změnit. V případě úspěchu může být Praha příkladem pro kulturní strategie dalších českých měst, skrze umění sbližovat veřejnost, zvýšit svou atraktivitu a přiblížit se světovým metropolím. Vznik koncepce stále doprovází mnoho otázek.
Kdy vznikne závazná strategie a metodika? Jaký bude rozpočet a jak bude fungovat přerozdělování peněz? Hrozí prodražení projektů? Jak bude nastavená spolupráce mezi městskými částmi a obyvateli, kterých se umístění přímo týká? Kdo zasedne v hodnotící komisi? Budou finance na péči o nově vzniklá umělecká díla?
14. 2. 2018 / Petr Dub: Milník diváka (Souvislá vrstva, UMPRUM)
Autorský příspěvek Milník diváka ve sborníku konference Souvislá vrstva
Nakladatel: UPRUM
Editoři: Patricie Fexová, Marek Meduna a Eva Skopalová
Více na: https://www.umprum.cz/soubor/souvisla-vrstva-konference-o-soucasne-malbe-pdf-20665
Médium malby se na poli umělecké teorie částečně stáhlo do pozadí. Po začátku nového milénia jsme hovořili o dematerializaci malby, avšak v současné době se zdá, že se malba navrací znovu na plátno do své materiálnosti. Souvislá vrstva navazuje na tradici diskuzí o malbě (sympozium v 90. letech na AVU a další), která je velmi důležitá pro budoucí reflexi naší současnosti, ale též aktuální tvorbu.
Cílem konference je otevřít diskuzi a zhodnotit, jaké jsou pozice média malby a jak se za posledních několik let proměnily.
10. 2. 2018 / Petr Dub v J&T Banka Art Indexu 2018
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu: jtbankartindex.com/zebricek-umelcu
6. 2. 2018 / Sbírka Havrlant Art
Petr Dub ve sbírce Havrlant: https://havrlant.art
1. 2. 2018 / Přírůstky do sbírky GAVU
Výstava prezentující nové přírustky sbírky Galerie výtvarného umění v Chebu včetně dvou děl Petra Duba:
GAVU Cheb
1. 2. – 10. 6. 2018
Kurátor: Marcel Fišer
19. 1. 2018 / Long Dong Silver ve Wallpaperu!
Dílo za série Porn Star Collection v rámci instalace Lucie Koldové na webovém portálu Wallpaper. Článek o projektu Das Haus z mnichovského IMM Cologne na: https://www.wallpaper.com/design/lucie-koldov-das-haus-imm-cologne
18. 1. 2018 / Petr Dub v porotě Olověného Dušana
Petr Dub mezi porotci architektonické ceny Olověný Dušan. Více o projektu Spolku posluchačů architektury ČVUT na: http://olovenydusan.cz
16. 1. 2018 / Sbírka X-Y
B-Y (Koncepce a katalog soukromé umělecké sbírky)
Petr Dub a Jana Bernartová
Vyfoceno pro: soukromý klient
Foto: Zdeněk Porcal (Studio Flusser)
Více o sbírce a projektu na: http://studioflusser.com/projects/design/katalog-b-y-jana-bernartova/
15. 1. - 22. 1. 2018 / LUCIE KOLDOVÁ: DAS HAUS - IMM COLOGNE
Petr Dub SPECIÁLNÍM HOSTEM projetu DAS HAUS – LUCIE KOLDOVÉ
Imm Cologne
15. 10. – 22. 1. 2018
Koelnmesse GmbH
Messeplatz 1
50679 Cologne, Německo
Více informací o projektu: http://news.imm-cologne.com/category/events/das-haus/
2. 12. 2017 / Reframed v aukci Et Cetera
Autorské dílo s názvem: Vertikálně a vpravo (2011, akryl, plátno, dřevo, 220 x 10 cm) z cyklu Reframed prodáno ve třetí aukci EtCetery.
10. 10. - 19. 11. 2017 / YTILAERBOX
Petr Dub: YTILAERBOX
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Výstava potrvá: 10. 10. – 19. 11. 2017
Kurátor: Václav Mílek
Text k výstavě: Petr Agha
“Pokud jsou fundamenty našeho světa zbaveny rámce, který stanovuje jeho obsah a významy, a jsou nalézány mimo tento svět, pak není jasné, jakým způsobem posuzovat různé výpovědi o podstatě světa. Táž výpověď může být pochopena jako falešná nebo jako pravdivá. Koncept esence světa či jakýchkoliv univerzálií, může nakonec být pouhým falešným výkladem existence, který se zakládá na idealistické iluzi, že kategorie myšlení jsou nepodmíněné sociálním, historickým a materiálním kontextem, ve kterém se vyskytují. Podobně na tom může být i myšlenka, že je to právě lidská praxe, lidská mysl, naše sny a touhy, které produkují skutečný obraz světa. A stejnou demonstrací je nakonec i aktuální instalace Petra Duba.” (Více z textu Petra Aghy k instalaci YTILEARBOX)
12. 10. 2017 / Krása a umění
Krása a umění
Čtvrtek 12. 10. / 18:00, Kasárna Karlín
Účastníci debaty:
Marie Tučková (mladá umělkyně nastupující generace)
Sandra Baborovská (autorka výstavy Médium: Figura a kurátorka GHMP)
Petr Dub (umělec a předseda Spolku Skutek)
Michal Novotný (kurátor galerie Futura a Karlin Studios)
Diskusi povede Petr Fischer, publicista a šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava
Téma jen zdánlivě banální. Co si pod pojmem „krása“ v umění lidé představují, proč ji vyžadují? Mají vůbec právo po umělcích požadovat, aby tvořili jen krásné umění? A co si pod pojmem krásné umění představují umělci sami? Záleží jim vůbec na kráse?
12. 10. 2017 / KRÁSA A UMĚNÍ
4 + 4 dny v pohybu uvádějí: Diskuzi k postavení krásy v současném umění
Diskutující: Sandra Baborovská, Petr Dub, Marie Tučková a Michal Novotný
Moderuje: Petr Fischer
Více o události na: https://ctyridny.cz/program-2017/krasa-a-umeni/
2. 8. 2017 / Jak na umění do veřejného prostoru
Rozhovor v rámci iniciativy Spolku Skutek “% na umění ve veřejném prostoru” pro portál Kreativní Česko: http://www.kreativnicesko.cz/clanky/jak-na-umeni-do-verejneho-prostoru
21. 6. 2017 / Budoucnost státu?
Projekt z roku 2012 – Rozpuštím se v Tobě – na titulní straně knihy “BUDOUCNOST STÁTU?”
Nakladatelství: Academia
Editor: Petr Agha
Více info. na: academia.cz/budoucnost-statu
13. 6. - 27. 6. 2017 / Drazí architekti...
Drazí architekti
Galerie Architektury Brno
Kurátorka: Karolína Plášková
Vernisáž: úterý 13. června 2017 od 18.00h
Vystavující: Tomáš Ctibor, Marie Davidová, Petr Dub, Ivan Gogolák & Lukáš Grasse, Pavel Holubec, Jan Hora, Martin Jančok & Michal Janák, Karolina Jirkalová, Jiří Knesl & Jakub Kynčl, Michal Kohout, Ivan Koleček, Daniela Krajčová, Jakub Mikuláštík & Karolína Kripnerová, Lenka Kužvartová, Radko Květ, Petr Lešek, Karel Maier, Lukáš Makovský • Petra Marko & Igor Marko, Miroslav Masák, Pavla Melková, Dan Merta, Barbora Mráčková & Barbora Šimonová, Jakub Filip Novák & Daniela Nováková Baráčková, Viktor Odstrčilík & Alexandra Georgescu & Tomáš Kozelský, Martin Rusina & Martin Frei, Luděk Sýkora, Janica Šipulová, Kateřina Vídenová & Adam Wlazel, Jiří Vítek, Miroslav Vodák & Tomáš Zdvihal, Karolína Vránková
Výstava „Drazí architekti…“ chce podnítit diskusi na téma role architekta v současné společnosti – jak je vnímaná samotnými architekty, tak i jinými profesemi, které se zabývají společenskými či environmentálními tématy (geografové, sociologové, antropologové, politologové, kunsthistorici, filozofové, umělci, ekonomové, politici atd.).
Úlohou architektů a urbanistů je artikulovat požadavky společnosti a podrobovat je kritickému pohledu. Mají nástroje, jak ovlivnit vývoj a fungování osídlení a krajiny. S rostoucí komplexností navrhování vystavěného prostředí se však architekti a architektky často omezili na pouhé naplňování normativních, formálních či ekonomických nároků a rezignovali na jejich zpochybňování či vyjadřování se ke společenským otázkám souvisejícím s plánováním měst. Spousta architektů a architektek zapomněla na etiku architektonické praxe a společenskou zodpovědnost.
10. 6. 2017 / 20 důvodů proč nemít rád graffiti
Petr Dub
20 důvodů proč nemít rád graffiti
Nultá generace
Jihlava, Staré Nádraží, 18. 6. 2017, od 18:00h
Vystoupení v rámci projektu Nultá generace s tématikou veřejného prostoru a současného garfitti. Více o platformě na: facebook.com/nultagenerace
7. 6. 2017 / Milník diváka (Souvislá vrstva, D0X)
Petr Dub na Artyčoku
Milník diváka (Souvislá vrstva, Centrum pro současné umění DOX)
Konference Souvislá vrstva je diskuzí o současných podobách malby.
Médium malby se na poli umělecké teorie částečně stáhlo do pozadí. Po začátku nového milénia jsme hovořili o dematerializaci malby, avšak v současné době se zdá, že se malba navrací znovu na plátno do své materiálnosti. Souvislá vrstva navazuje na tradici diskuzí o malbě (sympozium v 90. letech na AVU a další), která je velmi důležitá pro budoucí reflexi naší současnosti, ale též aktuální tvorbu.
Cílem konference je otevřít diskuzi a zhodnotit, jaké jsou pozice média malby a jak se za posledních několik let proměnily.
Konferenci připravili Patricie Fexová, Eva Skopalová, Marek Meduna
11. 5. - 16. 6. 2017 / Výběr ze svislé tvorby
Samostatná výstava – Strom Art Gallery (Brno, Česká republika)
Kurátoři: Petr Kamenický & Markéta Žáčková
Datum: 11. 5. – 16. 6. 2017
Zahájení: středa 10. 5. 2017, od 18:00h
“Jakkoli zní název výstavy jako prvoplánový vtip, má své opodstatnění. Přesto, že je v něm obsažena jistá ironie, přibližuje mediální identitu tvorby Petra Duba. Autor dlouhodobě zkoumá (fyzické) limity závěsného obrazu, buduje faktické i mentální napětí mezi povrchem a vnitřní konstrukcí, řeší otázky jeho smyslového i paradigmatického vnímání… (Více z textu kurátorů zde…)”
24. - 26. 5. 2017 / ARTE!FAKT Židenice 2017
ARCHITEKTONICKO-URBANISTICKÝ WORKSHOP
Termín akce: 24. – 26. 5. 2017
Prezentace prací: 26. 5. 2017 v 16:00
Místo konání: Dělnický dům Židenice, Brno
Pořádá: arcSiola
Kontultanti: Petr Dub, Svatopluk Sládeček, Štěpán Mareš
Více info. na: facebook.com/artefaktzidenice
1. 5. 2017 / Petr Dub v top 22 aukční síně EtCetera
Petr Dub v Top 22 aukční síně EtCetera:
V květnovém vydání časopisu ForMen s Etcetera Auctions o investování do umění. (Pro všechny, které zajímá situace na českém trhu, o čem je aukce, a top 22 ) umělců, do kterých se vyplatí investovat…)
11. 5. 2017 / Proč prezentovat současné umění mimo centra
KOLOKVIUM „Proč prezentovat současné umění mimo centra?“
Diskutující: Milena Bartlová, Fedor Blaščák, Jiří Jůza, Vladimír Kovařík, Hynek Látal a Petr Dub
Moderátor: Jiří Ptáček
V rámci zahájení osmého ročníku festivalu současného českého a slovenského umění NOVÝ ZLÍNSKÝ SALON / www.zlinskesalony.cz, Vás srdečně zveme na KOLOKVIUM, které proběhne 11. května 2017 v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. KOLOKVIUM s tématem „Proč prezentovat současné umění mimo centra?“ se pokusí pojmenovat a konfrontovat nastíněné problémy z pohledu různých aktérů – umělců, veřejných galerií, místních kulturních iniciativ a politiků / více podrobnějších informací na webu galerie > https://goo.gl/MwJhEE
9. 5. 2017 / Volná zábava
Volná zábava
The Bĕhal Fejér Institute
úterý 9. 5. 2017, 19:00-22:00h
Vystavující: Matej Al-Ali, Petr Dub, Martin Hrubý, Petr Krátký, Tomáš Moravec a Viktor Takáč
Speciální host: Kurt Gebauer
Vernisáž – slavnostní otevření výstavy, společenská akce založená na snaze potkat co nejširší (a správně zapálené) publikum svého díla. Rituál navyklých úkonů, přesně rozdělených rolí a předběžných očekávání. Setkání, ve kterém by mělo jít o možnost zpřístupnění díla za přítomnosti autora a kurátora. Často naopak série okamžiků, redukujících schopnost prohlédnout si dílo bez rušivého vlivu vernisážového šumu.
Forma vernisáže obvykle následuje charakter výstavního projektu a reaguje na předpokládaný sociální okruh návštěvníků. Na škále od alternativního prostoru po sterilitu bílé kostky můžete ve svém šatníku volit nekonečné módní kombinace ve snaze nejlépe zapadnout do očekávané uniformy nadcházejícího večera. Dress code, podobně jako jasné chápaní diferencované role autora, kurátora a diváka, patří k neodmyslitelným atributům společného zážitku. Jakkoli by mělo umění pravidla bourat, často přispívá zcela obráceně k jejich institucionalizaci. Na vernisáži každý ví nejen kým je, ale i jaká je jeho předpokládaná role.
Pokoušíme se zorientovat na mapě okolností vedoucích k emocionální změně na straně aktérů diskutované společenské události. Věříme v sílu současného umění, ale ve stejný moment si uvědomujeme svou mechanickou participaci v rámci systému zacyklených znaků, symbolů i obyčejů. Pozorujeme, že někdy je důležitější navštívit vernisáž než vidět výstavu. V našem případě zcela jistě. Jsme přesvědčeni, že společná profesní úmluva skrývá doposud nezobrazené pole. Rozhodli jsme se proto objevit fenomén volné zábavy uvnitř aktu vernisáže a publiku otevřít nový horizont zážitků.
19. 4. 2017 / Reframed updated
Lokalita: Červené Pečky, Česká republika
Cyklus: Reframed
Technika: akryl, plátno, dřevo, 2 x 211 x 11 x 21 cm
Rok: 2017
Realizace: Petr Dub
Foto: Zdeněk Porcal
Architekti: Hipposdesign
Speciální dík: Petr Babák a Šárka Bulčíková
Více z galerie na: reframed.net/cz/77-projekty/95-skolni
19. 4. 2017 / Souvislá vrstva - konference o současné malbě
Souvislá vrstva – konference o současné malbě
Petr Dub: Milník diváka
Datum: 19. 4. 2017
Místo: DOX – Centre for contemporary arts
Vystoupí: Petr Vaňous, Jan Poupě, Martina Smutná, Jan Kaláb, Viktor Čech, Lenka Vítková, Josef Bolf, Vlasta Čiháková-Noshiro, Vladimír Houdek, Šárka Koudelová, Michal Novotný, Evžen Šimera, Igor Hosnedl, Lenka Lindaurová, Tomáš Lahoda and Petr Dub
Konference Souvislá vrstva je diskuzí o současných podobách malby. Médium malby částečně se stáhlo do pozadí na poli umělecké teorie. Po začátku nového milénia jsme hovořili o dematerializaci malby, avšak v současné době se zdá, že se malba navrací znovu na plátno do své materiálnosti. Souvislá vrstva navazuje na tradici diskuzí o malbě (sympozium v 90. letech na AVU a další), která je velmi důležitá pro budoucí reflexi naší současnosti, ale též aktuální tvorbu. V současnosti se jeví, že minulá kolokvia, ačkoli byla uspořádána v živé současnosti 90. a nultých let, velkou měrou přispěla k uvědomění si jejich podstaty. Cílem je otevřít diskuzi a zhodnotit, jaké jsou pozice média malby a zhodnotit, jak se za posledních několik let proměnily. Na konferenci vystoupí Michal Novotný, Vlasta Čiháková-Noshiro, Petr Vaňous, Viktor Čech a Lenka Lindaurová a řada současných malířů a malířek.
Konferenci bude natáčet Artyčok.tv
Program:
8:30 – 9:00 registrace
9:00 – 9:30 zahájení
9:30 – 10:00 Petr Vaňous
“Konstrukce a zakládání – obraz jako opakující se zkušenost – opakující se versus nové/ jiné – autorství jako intencionalita, rozlišení a fixace – praktická kritika systému – producentství a postprodukce – label versus otevřený horizont – po logice reprodukčních nástrojů dvojí kritika – otázka lidské přirozenosti – tendence a zesíťování – formátování: chronologie x anachronismus, není dnes hranice mezi abstrakcí a figurací v malbě něco jako berlínská zeď?”
10:00 – 10:15 Jan Poupě
10:15 – 10:30 Martina Smutná: Narkissos. Budování značky v uměleckém provozu
10:30 – 10:45 Jan Kaláb: Kvalita uměleckého díla
10:45 – 11:15 přestávka
11:15 – 11:45 Viktor Čech
“Jedním z cílů příspěvku bude i poukázat na onen paradox, kdy pokud si chce současná malba znovu přivlastnit něco z oné kdysi tak výsadní pozice dominantního narativního média, může tak učinit pouze v rámci intermediálního dialogu, zahrnujícího zásadní narativní aparáty současné vizuální řeči.”
11:45 – 12:00 Lenka Vítková: Pokus o rekonstrukci zdrojů
12:00 – 12:15 Josef Bolf: Nepředstavitelné
12:15 – 13:20 oběd
13:20 – 13:50 Vlasta Čiháková-Noshiro
“Zobrazování reality je určováno křížením živého vnímání s představivostí, a také s odkazy informatiky, jež určují i volbu způsobu vyjadřování. Zástupné znaky reality chápeme v obrazech jako výsledek fragmentarizace vnímání světa, kde vizuální realita je tvořena fraktály, jejichž části se významem rovnají celku a vyskytují se všude kolem nás.”
13:50 – 14:05 Vladimír Houdek: Uvnitř malby
14:05 – 14:20 Šárka Koudelová: Way, Shape, Form. “Kdybych mohla, vystavím malbu na své sítnici s podrobnostmi o jejím vzniku.”
14:20 – 14:40 přestávka
14:40 – 15:10 Michal Novotný
“Příspěvek se bude zabývat materiálními předpoklady média malby s důrazem na cirkulaci v současné technologicko-ekonomické situaci.”
15:10 – 15:25 Evžen Šimera: Rehabilitace malby probíhá na hranicích
15:25 – 15:40 Igor Hosnedl: Slow Print
15:40 – 16:00 přestávka
16:00 – 16:30 Lenka Lindaurová
“Proč má tolik lidí stále problémy se současným uměním? Zabývám se tím od začátku 90. let a stále mi to není jasné. Žádné jednoznačné odpovědi neexistují.”
16:30 – 16:45 Tomáš Lahoda: [název bude, o apropriaci]
16:45 – 17:00 Petr Dub: Milník diváka
17:00 – 17:30 Závěr
Rezervace míst na rezervace@dox.cz
23. 3. 2017 / Každá židle potřebuje obraz
Každá židle potřebuje obraz
Galerie Kvalitář
Vernisáž: čtvrtek 23. 3. 2017 od 19 hodin
24.3. – 14.4. 2017
Kurátorka: Eva Eisler
Eva Eisler pro galerii Kvalitář připravila projekt s názvem „Každá židle potřebuje obraz“. Designérku a majitele galerie Marka Habra propojila snaha ukázat, jak silně spolu může fungovat volné a užité umění…
16. 3. 2017 / Umění pro Prahu - Praha pro Umění
Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na cyklus veřejných debat UMĚNÍ PRO PRAHU / PRAHA PRO UMĚNÍ:
09 – Láska, žárlivost, odpor, nezájem?
Vztah architektury a umění dnes
Debatovat budou Osamu Okamura, Roman Brychta, Rudolf Samohejl a Ivana Šrámková
Moderuje Petr Dub, umělec a předseda spolku Skutek
Dům U Kamenného zvonu, koncertní sál, čtvrtek 16. 3. 2017 od 18 hodin
Současná architektura a současné výtvarné umění se příliš nepropojují. Zatímco v dobách normalizační podpory umění byla spolupráce umělce a architekta téměř povinná, dnes architekti, v souladu s pragmatickými investory, uměleckou složku zpravidla vypouštějí úplně. Také během studií se mladí architekti setkávají s uměním jen výjimečně.Jaké formy spolupráce nabízí výtvarnému umění současná architektura? Mohou umělci architektům nabídnout více než jen dekoraci již hotové stavby? Z čeho pramení nedůvěra architektů vůči současnému umění? A potřebují umělci své architekty?
Archiv debat na: https://www.youtube.com/channel/UCFZa7CbuuLIM3bfW1xtKFBg
20. 2. 2017 / Nový příspěvek v rámci platformy Reframed
Lokalita: Praha, Česká republika
Cyklus: Reframed
Technika: akryl, plátno, dřevo
Rozěr: 175 x 270 cm
Rok: 2017
Realizace: Petr Dub
Foto: Zdeněk Porcal
Více o projektu na: http://reframed.net/cz/77-projekty/94-klimentska
2. 3. 2017 / J&T Banka Art Index 2017
Petr Dub na 36. pozici v rámci stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu: jtbankartindex.com/zebricek-umelcu
16. 2. 2017 / Zakázka nebo guerila?
Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na cyklus veřejných debat UMĚNÍ PRO PRAHU / PRAHA PRO UMĚNÍ:
08 – Zakázka nebo guerila?
Diskutující: Anežka Bartlová, Zuzana Štefková a Denisa Václavová
Moderuje Petr Dub
Jaká mají být pravidla, která by se měla při uměleckém vstupu do veřejného prostoru dodržovat a nebyla zároveň pro umělce demotivující a svazující? Jak funguje
současná praxe spojená s veřejným prostorem – na jaké restrikce narážejí nezávislí umělci či kurátoři? Má umělec právo tato pravidla překračovat?
12. 2. 2017 / UMA Audioguide z výstavy v Galerii Jelení
UMA Audioguide z výstavy v Galerii Jelení k poslechu zde…
11. 1. – 8. 2. 2017 / Do dichotomie obrazu
Petr Dub: Do dichotomie obrazu
Galerie Jelení
Kurátorka: Edith Jeřábková
11. 1. – 8. 2. 2017
Vernisáž: 10. 1. 2017 od 18 hodin
Oxymóron Kolonie svobody (název přejatý z projektu bytové výstavby vil a domů v rondokubistickém stylu na rozhraní Vršovic a Vinohrad), jedné z posledních výstav Petra Duba v galerii Kvalitář, se přenáší na výstavu v Galerii Jelení, tentokrát však ne na příkladu exteriéru, ale interiéru domu. Obsazení veřejného prostoru, přivlastnění si ho barvou, “odvážný názor” vyjádřený majitelem fasády prostřednictvím barevné škály odpozorované z pohledu do krabičky lentilek – názor který se zdrcnul, “zabstrahoval” do barvy fasády. Výmalba jednoho z interiérů galerie Kvalitář odvozená z fasád devadesátých, ale i dnešních let, měla pojmenovat atomizovanou společnost. V jiné místnosti návratem ke starým jistotám národa, národního stylu a vůle, Gemeinwillen, umělec nevyjadřoval pohoršení nad ztrátou hodnot, ale ukazoval jím spíše k uspořádání věcí tak, jak fungovalo v době geograficky strukturované společnosti na počátku demokratické éry v názorném srovnání s její polistopadovou neoliberální variantou. Dub pojmenovává simulakrální povahu reprezentací (obrazů) skrze výraz fasád domů, skrze jejich barevnost. Díky své analytické povaze dekóduje fasády jako zbytky oblastí, kde se uplatňuje reprezentace majitele nemovitosti směrem ven do veřejného prostoru a vyjadřuje se (ne)příslušnost k místnímu prostředí a politice. Více z textu Edith Jeřábkové zde…
Projekt je realizován za přispění tvůrčího stipendia MK ČR.
Rozhovor pro UMAGUIDE: https://soundcloud.com/uma-you-make-art/galerie-jeleni-do-dichotomie-obrazu-petr-dub
25. 1. 2017 / Zapomník aneb život uměleckého díla po jeho životě
Prague City Gallery
Public discussion: O7 – Zapomník aneb život uměleckého díla po jeho životě. Dočasnost a zánik uměleckého díla.
Diskutující: Milena Bartlová, Petr Agha a Jakub Bachtík
Moderuje Petr Dub
Jak dnes zacházet s pomníky, jejichž idea ztratila aktuálnost? Je možno nechat pomník
či veřejné dílo prostě dožít (např. zarůst), nebo ho aktualizovat novým uměleckým vkladem či využitím? A lze aktualizovat „zapomenutá“ umělecká díla, jejichž obsah zastaral a nikomu už nic neříká? Je pro veřejného správce (např. městský úřad) přípustné podílet se na vzniku děl dočasných – z méně trvanlivých materiálů – s vědomím, že dříve či později zaniknou? Je možné definovat status díla, jež se nachází na pomezí mezi trvalou realizací a dočasným dílem? Jak bychom dnes měli hodnotit umělecké kvality komunistického a normalizačního umění? Odstranit, nahradit, nebo zachovat jako doklad doby? Je dnešní angažované umění ideologické?
25. 11. 2016 – 8.1. 2017 / Antropolog v překladu
Petr Dub: Antropolog v překladu
Laboratorium Sztuki, Toruń, PL
Kurátorka: Maria Niemyjska
25. 11. 2016 – 8.1. 2017
Výstava Petr Dub končí projekt “Umělec jako cestovatel.” Toto téma je přímým pokračováním diskutovaných témat v předchozích dvou letech jako součást série “umělce jako antropolog.” Předložení řadu aktivit, ve kterém přiblížil umělci antropologové, bylo těžké ignorovat skutečnost, že velká část projektů byla realizována během cesty. Současní umělci jsou neustále na cestách, hledá inspiraci v soukromých expedic, stejně jako účast v rezidenčních programech.
Petr Dub realizuje výstavu “antropolog Přeloženo” v rámci rezidenčního programu Torun programu pro kulturu. Práce obsahuje dimenzi cestování na větší metaforické rovině. Je to o cestě významů. Jedna ze stěn galerie je pokryta Davida Harveyho eseji “Právo na město”, přeložena do polštiny by Google Translator. Tímto způsobem umělec klade důraz na schopnost interpretovat vzpurný zprávu v rámci místních záležitostech. Migrace textu mezi jazyky a regiony odráží cestu globální krize, která způsobuje nepředvídatelné výsledky na různých místech světa. Hosté výstavy budou moci opravit a komentovat text pomocí nástroje vyvinuté podle umělce. Udělají text v souladu s pravidly polského jazyka, ale mohou také dopad na obsah eseje.
30. 11. 2016 / Darovanému koni na zuby hleď
Galerie hlavního města Prahy vás srdečně zve na cyklus veřejných debat UMĚNÍ PRO PRAHU / PRAHA PRO UMĚNÍ:
05 – Darovanému koni na zuby hleď
Diskutující: Lenka Burgerová, Petr Dub, Eliška Kaplický Fuchsová a Petrem Leškem
Moderuje teoretik architektury Petr Klíma
Je možné zavést v Praze podobný systém podpory a výběru umění ve veřejném prostoru, jako má většina vyspělých zemí a měst světa? Proč některé země svůj veřejný prostor tak cílevědomě kultivují? A jaký systém by pro Prahu byl nejlepší? Jak by měl konkrétně vypadat proces výběru uměleckých děl do veřejného prostoru a pravidla jejich hodnocení? Kde se lze inspirovat? Proč je vlastně situace v Praze stále tak chaotická a kvalitního umění tak málo?
26. 11. 2016 / Aukce Etcetera 2
Dílo z cylku After Effects k prodeji v aukční síni Etcetera:
Lens Corretion / Remove Distortion – 17,00 / Vignette + 42 / Midpoint + 50 / Vertical Perspective + 19 / Horizontal Perspective + 50 / Angle 345,00 (2010, akryl, dřevo, tmel, plátno, Ø 70 cm) v katalogu aukce na straně 47…
Předaukční výstava: 16. 11. – 26. 11. 2016, Galerie Kvalitář, Praha
Termín konání akuce: 26. 11. 2016 od 18:30h
Více info. na: etcetera-auctions.com
21. 11. - 15. 1. 2017 / Nevratný posun
Nevratný posun
Dům pánů z Kunštátu (Dominikánská 9, 602 00 Brno)
Kurátor: Jan Kratochvil
Vernisáž: 21. listopad, od 18:00h
Termín konání výstavy: 21. 11. – 15. 1. 2017
Dlouholeté pedagogické působení Adély Matasové ve výtvarných ateliérech konceptuální a intermediální tvorby na UMPRUM v Praze a Západočeské univerzitě v Plzni položilo základ novomediální a intermediální praxe v lokálním uměleckém kontextu. Její osobitá vize formovala řadu výrazných osobností českého umění napříč několika generacemi. Setkání s Adélou Matasovou způsobilo nevratný posun v životech lidí, kteří prošli jejím ateliérem, mělo nevratný vliv na šíři uvažování a koncipování jejich vlastní tvorby; zároveň šlo o nevratný posun v rovině osobních vztahů, které se mezi Matasovou a jejími studenty rozvinuly, a v neposlední řadě o vazby, které vznikly mezi studenty navzájem. Výstava se stává jakousi prostorovou mapou této komplikované změti vazeb a je hravou reflexí pevné pracovní i osobní vazby.
Umělci: Matej Al-Ali, Tomáš Moravec + Petr Dub / Jiří Černický + Martin Kolarov, Kateřina Palešníková, Jakub Choma, Adam Vít/ Tereza Fišerová + Evžen Šimera / Zdena Kolečková + Marija Mandić / Pavel Kopřiva + studenti ateliéru Interaktivní média FUD UJEP Ústí nad Labem / Alena Kotzmannová + Dominik Gajarský, Roman Štětina / Lukáš Machalický + Robert Šalanda / Adéla Matasová + Jan Jakub Kotík a Tomáš Kotík / Barbora B. Němcová / Jan Rous + Aleš Čermák / Eva Sakuma / Michal Sedlák / Tereza Severová, Tereza Velíková / Richard Wiesner + Krištof Kintera
23. 9. - 16. 11. 2016 / Kolonie svobody
Petr Dub:
Kolonie svobody
(Možnosti Nového národního stylu)
Galerie Kvalitář, Praha
Kurátorka: Monika Čejková
Vernisáž: ve čtvrtek 22. 9. 2016 od 19h
Projekt Kolonie svobody se vztahuje k urbanistickému vývoji městské části Praha – Vinohrady, zejména k okolí stejnojmenné zástavby v národním stylu z první poloviny dvacátých let v ulici Na Šafránce, v jejíž blízkosti autor bydlí, a dále k nedalekému sídlišti Vlasta ve Vršovicích, které vzniklo v sedmdesátých letech zejména pro obyvatele obce Milovice. Ti byli ze svých domovů vystěhováni v souvislosti s ubytováním sovětské armády. Dub přirozeně vnímá postupnou transformaci obou míst v čase a pozdější, mnohdy necitlivé zásahy do původní stavby – například na první pohled patrné nové pojetí fasád nebo naopak nenápadné deformování rondokubistického prvku. „Obě místa vzdálená pěší chůzí pouhých pár stovek metrů reprezentují dvě diametrálně rozdílná architektonická období, a scházet z ulice Korunní směrem k Moskevské je jako cestovat časem. S ubíhajícími metry směrem z kopce se fascinujícím způsobem proměňuje metr za metrem nejen architektonický ráz města, ale především sociální segment obyvatel. Na kopci vládnou domy béžové, pískově hnědé až temně rudé. Kazašská, Tádžická, Magnitorská a její okolí odpovídají jahodovo-meruňkovou náladou, pokoušejíce se „originálně“ odlišit od okolních domů.
Započatou ideologickou bitvu o životní prostor pomyslně dělí Gočárův kostel sv. Václava oděný v bílé. Jako by víra v jednoduše bílý ideál spojovala oba nesmiřitelné tábory,“ popisuje autor své dojmy. Devalvací historických staveb se Dub zabýval v již zmíněném projektu pro Galerii Nika. Jako předobraz mu tehdy sloužil zateplováním znehodnocený funkcionalistický dům na Kotlářské ulici v centru Brna. Výstavou In-sue-lie v Galerii 207 zase reagoval na zanedbaný stav místních galerijních stěn a na bydlení pro nižší sociální vrstvy; vedle videa zde prezentoval českou vlajku v barvách růžové, pistáciové a krémově žluté, tedy v barvách, jež se objevují rovněž v instalaci Kolonie svobody. Kde začíná funkce architektury jako národní identity? Kde končí individuální svoboda a začíná kolektivní odpovědnost za společně sdílený veřejný prostor? A jaká bude barva české budoucnosti?“ říká o svém úmyslu s nadsázkou autor.
22. 9. 2016 / Publikace Kolonie svobody
Petr Dub: Publikace Kolonie svobody (Možnosti Nového národního stylu)
Vydavatel: Galerie Kvalitář, Praha
Texty: Petr Dub, Monika Čejková, Vendula Hnídková
Koncept: Monika Čejková
Grafický design: Štěpán Marko
Foto: Studio Flusser
Rok vydání: 2016
Barvy použité v architektuře i na architektuře automaticky vzbuzují emoce, vytvářejí atmosféru. Nelze je nevnímat, protože na nás působí i v případě, že stavby pociťujeme jako bezbarvé. Architektura 20. století procházela dynamickým stylovým vývojem a každá epocha měla svůj specifický vztah k barevnosti budov a jejím významům. Přímou asociaci jistě vyvolává „bílý“ funkcionalismus a „šedivá“ sídliště, ale i další, méně obecně známé styly měly svůj intenzivní vztah k barvě, protože se jedná o jeden ze základních výrazových prostředků, se kterým architekti pracují a ke kterému se jejich klienti velmi rádi vyjadřují… Více z textu Venduly Hnídkové zde…
29. 9. - 27. 11. 2016 / Pole rezonance
Pole rezonance (Václav Boštík, Petr Dub, Vladimír Škoda)
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Kurátorka: Nina Michlovská
Vernisáž: 29. 9. 2016, 17h
1. 9. 2016 / Curatorial Program for Research
Petr Dub vybrán k prezentaci v rámci mezinárodního projektu Curatorial Program for Research.
Ducky za důvěru: Centru pro současné umění Praha
3. 6. 2016 / Basketbalová noc v Alšově jihočeské galerii
Performance s názvem: Minulost, body, budoucnost
součástí muzejní noci v Alšově jihočeské galerii
Stavte se za námi!!
Ajg (Woltnerův dům, České Budějovice)
3. 6. 2016, 19:00 – 22:00h
17. 5. - 5. 6. 2016 / Šťastní a veselí (Galerie Lauby)
Petr Dub: Šťastní a veselí
Galerie Lauby, Ostrava
17. 5. – 5. 6. 2016
Kurátor: Tomáš Knoflíček
Vernisáž: 17. 5. 2016, 19:00h
Zatímco na bariéru mříže v podloubí si většina návštěvníků Ostravského muzea zvykla a přijala jí jako samozřejmost, bez toho aniž by se zamýšlela, proč vůbec vznikla. Zeď, která zde nově přes noc vyrostla v rámci projektu Petra Duba, se jejich pozornosti pravděpodobně dočká, a to nejen proto, že je nová, neokoukaná, ale i proto, že se o ni uchází mnohem nesmlouvavěji. Nejenže svou polohou a rozměry přímo omezuje chod instituce a znesnadňuje vstup do budovy, ale na své okolí působí i tím, že na sebe ostentativně bere podobu zdi zavlečené do centra odkudsi z periférie či sídelní kaše. Tak by alespoň měla kolemjdoucímu velet zkušenost, neboť na centrálním ostravském náměstí, z jehož rohu zívá chřtán nejposlednějšího parkoviště odkudsi z okraje města, je celkem logické se domnívat, že je tato zeď jen dalším z úspěchů periferizace, dalším z jejích četných záborů v zákopové válce s ostravským centrem.
Bariéra, kterou Petr Dub uprostřed podloubí vztyčil, ale skýtá více než tento významový syžet. Zvláště čelní pohled z náměstí, odkud se zeď jeví jako zcela neprostupná a muzeum uzavřené, směřuje i k úvahám nad současnou rolí kulturních zařízení, jako jsou muzea či galerie. Jakou úlohu ve společnosti plní, jakým způsobem komunikují s veřejností, a do jaké míry je právě styk s veřejností náplní jejich aktivit. Vybudování zdi, oddělující fyzický i mentální prostor mezi vnitřkem a vnějškem, mezi muzeem a běžným světem, v daném případě odkazuje ke snaze definovat přechod mezi pozorností či zájmem diváka a povinnostmi provozovatelů kulturních institucí. Problém totiž nespočívá jen ve skutečnosti, že se většina populace návštěvy těchto institucí podvědomě obává, ale i v tom, že jejich představu o nedobytné (kulturní) tvrzi hojně přiživují i samy instituce svojí komunikační neobratností, přezíravostí, myšlenkovým zapouzdřením či anachronickou koncepcí prezentace sbírek. Vzájemné odtržení je tak pohodlné pro obě strany a z překážky je rázem ochranný prvek, což ironicky glosuje i název instalace „Šťastní a veselí“, referující o stavu mysli lidí žijících na jedné či druhé straně zdi.
Ani tím se ale hra významů nevyčerpává. Stačí rozšířit kontext a zeď můžeme vztáhnout i k současné geopolitické situaci spojené s pohybem migračních skupin po území Evropy a se snahami o kontrolu tohoto procesu. Zeď se rázem stává symbolem společnosti, jež se v rámci domnělého bezpečí vzdává svých práv a svobod a dobrovolně se nechává spoutat osidly represe stávajícího mocenského aparátu. Nakonec český národ má se životem za „zdí“ více než čtyřicetiletou zkušenost.
19. 5. 2016 / Procento na umění ve veřejném prostoru (ALTA)
Strana zelených a Spolek Skutek pořádá veřejnou přednášku a diskuzi na téma: „Procento na umění“ – kulturní politika osazování výtvarného umění ve veřejném prostoru.
Studio ALTA
U Výstaviště 21, 17000 Praha
19. 5. 2016, 19:00h
Diskutující:
Anežka Bartlová – kurátorka, kritička a teoretička současného umění
Petr Dub – vizuální umělec, předseda Spolku Skutek
Pavel Karous – sochař, autor projektu Vetřelci a volavky
Matěj Stropnický – předseda Strany zelených
Roman Týc – vizuální umělec, člen skupiny Ztohoven
Tomáš Vaněk – vizuální umělec, rektor Akademie výtvarných umění
Z iniciativy spolku Skutek, který zaštiťuje zájmy výtvarných umělců v ČR, se v současnosti se projednává na ministerstvu kultury a ministerstvu pro místní rozvoj možnost zavést kulturní program ve světě známý jako „Percent for Art“. Hlavními politickými partnery spolku Skutek, kteří nový zákon aktivně podporují, jsou předseda strany zelených Matěj Stropnický a poslankyně Martina Berdychová. Díky dlouhodobé iniciativě se Ministerstvo kultury k návrhu přihlásilo a slovy ředitele odboru umění Milana Němečka v začátku letošního roku prohlásilo, že zavedení zákona je prioritní součást legislativního plánu ministerstva a zároveň je ve státní kulturní politice závazkem státu na období 2015 – 2020. Co vlastně je městský nebo státní kulturní program „Procento na umění“?
Událost na FCB: facebook.com/events/1702443970027673
9. 5. 2016 / Rozhovor - Procento na umění v architektuře (ČT art)
Petr Dub a Pavel Karous za Spolek Skutek v pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy na ČT ART:
Na půdě poslanecké sněmovny a ministerstva kultury se projednává možnost znovuzavedení „procenta na umění“. Tedy vrátit zákonnými prostředky státní podporu výtvarného umění ve veřejném prostoru. Neboli: když se něco staví, tak určitá suma by měla být vyčleněna na umělecká díla, která budou prostorově a významově spojena s tou stavbou. U nás toto platilo od 60. do 80. let minulého století, počátkem devadesátých let ta podpora skončila, avšak Západ pokračoval v systému Percent for Art. Je správné povinně vyčleňovat v rozpočtu jednotlivých stavebních zakázek peníze na umění?
Záznam debaty: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744312704-jasna-rec-josefa-chuchmy/216411000180017/
21. 4. 2016 / Pomníky, památníky, sochy x veřejný prostor
Veřejný prostor je prostorem života společnosti, prostředím společenské komunikace. Je místem, kde dochází ke kontaktům a komunikaci mezi lidmi, ke sdílení, inspiraci a vzniku všeho, co přesahuje jedince. Dle Pavly Melkové je výtvarné dílo ve veřejném prostoru, stejně jako veřejný prostor samotný, nástrojem osvěty společnosti. Měli bychom tedy klást nároky nejen na kvalitu díla, ale také na schopnost diváka toto dílo číst a tím postupně zvyšovat kulturní úroveň samotné společnosti…
Diskutující:
Petr Dub, Spolek Skutek
Pavel Karous, Vetřelci a volavky
Jakub Hendrych, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
Josef Chuchma, vedoucí sobotní přílohy Lidových novin Orientace a autor a moderátor kritického týdeníku o aktuálních událostech v soudobé tvorbě a umění Jasná řeč Josefa Chuchmy na ČT Art
Záznam na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=_cTXP0H5yOI&feature=youtu.be
23. 3. 2016 / Shaped canavas - Události v kultuře ČT
Mediální zkratka z právě probíhající výstavy v Galerii NTK:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1709767-neni-obraz-jako-ctverec-shaped-canvas-maluji-i-s-jablkem
16. 3. 2016 / Anketa: Kdo se ptá a kdo odpovídá
Galerie TIC
Radnická 4, 658 78 Brno
16. 3. 2016, 17:30h
Rekapitulace vzniku projektu Galerií TIC, jehož stěžejní část tvoří anketa o existenčních a společenských podmínkách současných českých umělců. Besedy o tomto tématu se zúčastní autoři publikace Blahoslav Rozbořil a Jana Písaříková, za spolek Skutek pak Tereza Jindrová s Petrem Dubem.
Anketa: Kdo se ptá a kdo odpovídá
Sociologická relfexe zaměřená na výpověď tvůrců umění, jejich existenční situaci a používané strategie. Základem připravované knihy je výzkum postavený na dotazníkovém řízení a mapování provozu vybraných umělkyň a umělců narozených v 70tých a 80tých letech minulého století, kteří na uměleckou scénu nastoupili po roce 2000 (Vasil Artamanov, Matej Al-Ali, Veronika Bromová, Petr Dub, Pavel Sterec, Jana Doležalová, Pavla Malinová, Oldřich Morys, Katarina Hladekova, Tomáš Hodboď, Vendula Chalánková, Eva Jiřička, Lukáš Karbus, Lenka Klodová, Roman Štětina and Martin Zet). Výzkum kontextualizuje zkoumání z 30let 20. století realizovaného v rámci magazínu U-blok s podtitulem K sociálnímu postavení umělců v Československu.
2. 3. 2016 / J&T Banka Art Index 2016
J&T Banka Art Index 2016
Petr Dub na 40. pozici v rámci stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení
galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu:
http://jtbankartindex.com/zebricek-umelcu/
1. 3. 2016 / Nic jako „štěstí živit se uměním“ neexistuje
Rozhovor pro univerzitní časopis alma mater VUT – UDÁLOSTI
Více na: https://zvut.cz/lide/lide
23. 2. - 16. 4. 2016 / Shaped Canvas (Dobrodružství nepravidelného formátu)
Shaped Canvas – dobrodružství nepravidelného formátu
Galerie NTK
Umělci: Radek Brousil, Petr Dub, Jiří Franta a David Bohm, Jan Kaláb, Milan Salák, Eva Škrovinová, Ivan Vosecký
Kurátor: Milan Mikuláštík
23. 2. – 16. 4. 2016
Národní technická knihovna
Technická 6, Praha 6
po-pá 10-18 so 10-16
vstup zdarma
1. 3. 2016 / Viktor Valášek: Matěj Smetana, Markéta Hlinovská, Petr Dub, Juliana Höschlová, Pavla Gajdošíková, Jan Pfeiffer, Mira Gáberová, Miroslav Hašek, Petra Herotová, Conrad Armstrong
Viktor Valášek:
Matěj Smetana, Markéta Hlinovská, Petr Dub, Juliana Höschlová, Pavla Gajdošíková, Jan Pfeiffer, Mira Gáberová, Miroslav Hašek, Petra Herotová, Conrad Armstrong
výstava potrvá do 23. 3. 2016
kurátorka galerie: Lenka Sýkorová
altán se nachází v parku Klamovka, tram. č. 4, 9, 10 a 16
www.aug.cz/altan-klamovka-praha
http://viktorvalasek.com/
Viktor Valášek je absolventem pražské Akademie výtvarných umění. Prošel ateliéry Malířská škola Vladimíra Skrepla, Škola malířských technik Zdeňka Berana a Škola grafiky Jiřího Lindovského. Také absolvoval studijní pobyty v Portu, v New Yorku a jednosemestrální stáž v ateliéru Intermediálních konfrontací Jiřího Davida. Jeho tvorba je charakteristická uchopením sociálně-politických témat formou klasických výtvarných technik – malbou a kresbou. Kupř. se dlouhodobě zabýval malbu výrazných hor, dominant krajiny, které lze v širším politickém kontextu vnímat jako měnící se symboly té či oné ideologie. Hora jako symbol názorů, pravd i lží byla autorem znázorňována na centrální kompozici na zeleném pozadí (greenscreenu). Důležitou roli zde sehrála i autorova angažovanost v procesu tvorby, protože namalování hory povětšinou předcházel i samotný fyzický výstup. Právě onen princip zdolání, poznání místních zvyků a poté výtvarného zpracování je pro tvorbu Viktora Valáška signifikantní. Samotný proces hledání inspirace, poznávání prostředí a navazování nových mezilidských vztahů je stejně hodnotný, jako samotné dílo, ve kterém se vše snoubí.
V projektu pro Altán Klamovka Viktor Valášek reflektuje nedávnou výstavní historii galerie, která byla zaměřena na médium kresby. Autor oslovil předchozí vystavující, aby mu věnovali kresbu, která se nemusela vázat na konkrétní výstavu v Altánu Klamovka. Klíč výběru byl založen na tom, že daní umělci zde vystavovali. Viktor Valášek pak v rámci apropriace kresby přetvořil a tzv. recykloval v nové dílo. Autorský vklad není jen v následné postprodukci děl, ale především v samotném procesu tvorby, a tím je návštěva ateliérů vybraných autorů a utužování vztahů na místní umělecké scéně. Podobný projekt v rámci malby autor použil v New Yorku či Dakaru, kde se ale především jednalo o proniknutí do daných uměleckých scén.
15. 2. - 7. 3. 2016 / Domovní znamení
Petr Dub: Domovní znamení
Galerie NIKA – malá galerie UMPRUM
(vestibul metra Karlovo náměstí, Praha)
Kurátorka: Tereza Jindrová
Termín konání: 15. 2. – 7. 3. 2016
Výstava “Domovní znamení” Petra Duba je druhou v rámci cyklu Most: Praha-Brno. Tento projekt propojuje brněnskou galerii konText a pražskou galerii Nika a je založený na výměně umělců, kteří už zde vystavovali. Základní obsahovou osou celého projektu je pak vztah mezi Brnem a Prahou / Prahou a Brnem, jakožto hlavními metropolemi České republiky, a potažmo mezi Čechy a Moravou. V galerii konText proběhne v roce 2016 osm výstav umělkyň a umělců, kteří v minulosti vystavovali v Nice, Nika – malá galerie VŠUP do svého programu pod stejným klíčem zařadí čtyři výstavy.
Petr Dub svou instalací vytváří pomyslné pojítko mezi oběma městy skrze téma “architektonického dědictví”, konkrétně funkcionalismu a mezinárodního slohu. Vybraný činžovní dům z brněnské ulice Kotlářská je modelovou ukázkou necitlivých a v konečném důsledku znehodnocujícíh zásahů do historických budov, které jsou v současné době zateplovány silnou vrstvou izolace a navíc “zkrášlovány” pestrou paletou “veselých barev”. Podobný postup pak (naneštěstí) spojuje centra jako je Praha a Brno i s mnoha dalšími městy v České Republice.
17. 1. 2015 / Teseract - křest katalogu
Dernisáž výstavy a uvedení katalogu
TESERACT
2. 12. 2015 – 17. 1. 2016, Galerie AMU, Praha
Matěj Al Ali, Hynek Alt, Alžběta Bačíková, Zbyněk Baladrán, Radek Brousil, David Böhm a Jiří Franta, Romana Drdová, Petr Dub, Peter Fabo, Barbora Fastrová, Jan Haubelt, Juliana Höschlová, Tomáš Hrůza, Jakub Jansa, Pavel Jestřáb, Antonín Jirát, Eva Jiřička, Martin Kolarov, Alena Kotzmannová, Václav Kopecký, Eva Koťátková, David Krňanský, Matouš Lipus, Martin Lukáč, Jan Martinec, Jan Maštera, Marek Meduna, Josef Mladějovský, Matěj Pavlík, Anna Ročňová, Mark Rohel, Janek Rous, Rudolf Samohejl, Iveta Schovancová, Martina Smutná, Tomáš Svoboda, Roman Štětina, Petr Šprincl a Marie Hájková, Jiří Thýn, Jakub Tomáš, Aleksandra Vajd, Miroslava a Vladimíra Večeřovy, Ladislav Vondrák, Dušan Zahoranský, Iryna Zakharova, Aleš Zapletal, Junsheng Zhou
Koncepce výstavy:
Hana Buddeus, Filip Dvořák, Štěpán Marko, Jaromír Skácel
Koncepce a grafický design katalogu:
Štěpán Marko, Jaromír Skácel
Fotografie:
Hynek Alt
Architektura výstavy:
Jan Martinec
Překlad:
Olga Pek
Exhibition Concept: Galerie AMU
Hartigovský palác – vchod z průchodu do ul. Tržiště
Malostranské náměstí 12, Praha 1
www.facebook.com/galerie.amu
www.g.amu.cz
16. 12. 2015 / Předbíháš, když jsi v řadě?
Galerie SPZ
Křest publikace s titulem „Předbíháš, když jsi v řadě?“, která čtenářům představuje průřez 5 letou činností SPZ. Jde o sérii rozhovorů s vybranými autory, kteří v galerii vystavovali.
Myslíš, že je důležité chodit na vernisáže?
Asi ne, moc nechodím. Nejspíš je důležité, aby na ně někdo chodil, ale já to nejsem.
Štve tě na umění něco?
Trošku mě sere, že musím někoho znát, abych mohl mít někde výstavu.
Sbíráš něco?
Jo, plyšáky z Billy, ale už se toho budu muset zbavit. Udělali akci, kde jsem si vybrala prvního, a od tý doby chci mít z každý akce jednoho…
Jsi spokojený s vlastní tvorbou?
Jasně, absolutně.
2. 12. 2015 / Sarah Gold na titulce Artiklu
Obraz Sarah Gold z cyklu Hyperhybridy/Porn Star Selection na titulce časopisu Artikl
Prosincové číslo 2015 u všech dobrých knihkupců
Text: Bára Alex Kašparová, šéfredaktorka
Petr Dub @ Václav Hájek na Artyčok.TV
“Obraz nevzniká diferencemi (což neznamená, že kontrasty jsou bezvýznamné), ale hnětením, pronikáním. Tradiční princip kresby (akademické) nepředstavuje v žádném případě princip malby. Malba nestanovuje hranice, ale zemi a pohyb. Nemůže být abstraktní ve filosofickém smyslu. Je něčím víc: milenkou (se všemi jejími rozmary, lákáním i odmítáním). ” Videoprofil zde…
1. 12. 2015 / Teserakt
Teserakt
Galerie Amu
1. 12. 2015, od 18:00h
Kurátorka a kurátoři: Hana Buddeus, Filip Dvořák, Štěpán Marko, Jaromír Skácel
Vystavující umělci: Matěj Al Ali, Hynek Alt, Alžběta Bačíková, Zbyněk Baladrán, Radek Brousil, David Böhm a Jiří Franta, Romana Drdová, Petr Dub, Peter Fabo, Barbora Fastrová, Tereza Fišerová, Jan Haubelt, Juliana Höschlová, Tomáš Hrůza, Jakub Jansa, Pavel Jestřáb, Antonín Jirát, Eva Jiřička, Markéta Kinterová, Martin Kohout, Martin Kolarov, Alena Kotzmannová, Václav Kopecký, Eva Koťátková, David Krňanský, Matouš Lipus, Martin Lukáč, Jan Martinec, Jan Maštera, Marek Meduna, Josef Mladějovský, Matěj Pavlík, Anna Ročňová, Mark Rohel, Janek Rous, Rudolf Samohejl, Iveta Schovancová, Martina Smutná, Tomáš Svoboda, Roman Štětina, Petr Šprincl a Marie Hájková, Jiří Thýn, Jakub Tomáš, Aleksandra Vajd, Miroslava a Vladimíra Večeřovy, Ladislav Vondrák, Dušan Zahoranský, Iryna Zakharova, Aleš Zapletal, Junsheng Zhou
26. 11. 2015 / Aukce poválečného & současného umění - ACB
Evening sale 2015
čtvrtek, 26. 11. 2015
Aukční výstava / Aukce poválečného & současného umění – ACB
Předměty nabízené do aukce budou vystavovány v prostorách galerie 1. Art Consulting Praha: Topičův salon, Praha 1, Národní třída 9
18. 11. – 26. 11. 2015 (10.00 – 18.00 hod. denně v sobotu i neděli, včetně svátků)
Katalog aukce…
21. 11. 2015 / Aukce Etcetera
Dílo APO, IPU, NEURO, z cyklu Reframed (2011 ) v aukci Etcetera 1
Konání: 21. listopadu 2015 – 18.30 hod
Galerie Kvalitář
Katalog ke stažení: zde…
předaukční výstava – Brno
9. − 14. listopadu
10 − 17 hod (so 10 – 15)
Etcetera, Třída kpt. Jaroše 12, Brno
předaukční výstava – Praha
17. − 21. listopadu
10 − 18 hod
Galerie Kvalitář, Senovážné nám. 17, Praha
komentovaná prohlídka s autory
20. listopadu 2015
17 hod
2. 11 - 3. 11. 2015 / In-sue-lie
Petr Dub: In-sue-lie
Galerie 207, UMPRUM, Praha
Kurátor: Petr Krátký
Vernisáž: 2. 11. 2015, od 19h
Prezentace autora: 2. 11. 2015, od 16h
Insula představuje v architektonické terminologii označení nájemního domu pro nižší a střední třídy obyvatelstva v období starověkého Říma. První bytové domy strukturované jako víceúčelové budovy se zázemím pro podnikání v přízemí a bydlení v patrech pro plebeje, tedy měšťany, kteří neměli předky mezi starou rodovou šlechtou či nepatřili do žádného z rodů. Nepříliš kvalitní bloky domů na trpěly kolapsy jednotlivých budov a častými požáry. Bytové domy se tak časem posouvaly dále od centra města do prvních suburbií. Samotný název „insulae“ byl odvozen od latinského výrazu pro ostrovy, zatímco původní slovo dalo vzniknout dnešnímu pojmu – izolace.
1. 11. 2015 / 9. ročník Ceny kritiky za mladou malbu
9. ročník Ceny kritiky za mladou malbu 2016
Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA vyzývají mladé umělce do 30 let k soutěži 9. Ceny kritiky za mladou malbu 2016, jež se koná za účelem usnadnění jejich vstupu na profesionální výtvarnou scénu. Oceněním je výstava finalistů v lednu – únoru 2016 v Galerii kritiků, Palác Adria v Praze, dále samostatná výstava laureáta tamtéž ke konci kalendářního roku na náklady pořadatelů, a studijní stáž v některém ze zahraničních Českých center.
Tematické zadání: MALBA A JEJÍ PŘESAHY
POROTA: Petr Dub, Lenka Lindaurová, Petr Malina, Radek Wohlmuth (za pořadatele Vlasta Čiháková Noshiro a František Zachoval).
Více info. zde...
20. 10. 2015 / Socha pro Plzeň?
V dubnu 2015 byl z plzeňského depa vypraven objekt s názvem „Socha pro Plzeň“ trojice autorů Matěje Al-Ali, Petra Duba a Tomáše Moravce do německého Regensburgu. Město bylo náhodně vybráno ze sítě partnerských měst Plzně, v den zahájení projektu, a to losem za přítomnosti veřejnosti.
Autorským cílem bylo prověřit spolupráci a vzájemné provázání partnerských měst na běžné rovině, mimo oficiální protokol. Za tímto účelem zahájili „diplomatickou misi“ jejímž výsledkem bylo nalezení výstavní organizace, která umožnila hostování uměleckého objektu ve svých prostorách a to pouze na základě přímého osobního setkání a dohody bez předchozích příprav. Otevřely se tak otázky spojené s autenticitou oficiálních partnerských vztahů a potenciálem mezilidské komunikace nezatížené byrokratickým aparátem.
Po šesti měsících se objekt vrací z Historického muzea v Regensburgu do vlastnictví města Plzně. Návrat a dernisáž bude provázet prezentace celého projektu a navazující debata o nakládání se současným veřejným prostorem.
Sledujte událost na: https://www.facebook.com/events/413376478829288/
28. 8. 2015 / Nejistota života umělce?
Umělecký život: Nejistoty a dilema
ESA konference (28. 8. 2015 , 16:00 – 17:30) ČVUT, Fakulta Architektury v Praze
Nejistota uměleckého života?
Blahoslav Rozbořil (Masarykova univerzita v Brně) & Jana Písaříková (Moravská galerie v Brně)
Sociologická relfexe zaměřená na výpověď tvůrců umění, jejich existenční situaci a používané strategie. Základem připravované knihy je výzkum postavený na dotazníkovém řízení a mapování provozu vybraných umělkyň a umělců narozených v 70tých a 80tých letech minulého století, kteří na uměleckou scénu nastoupili po roce 2000 (Vasil Artamanov, Matej Al-Ali, Veronika Bromová, Petr Dub, Pavel Sterec, Jana Doležalová, Pavla Malinová, Oldřich Morys, Katarina Hladekova, Tomáš Hodboď, Vendula Chalánková, Eva Jiřička, Lukáš Karbus, Lenka Klodová, Roman Štětina and Martin Zet). Výzkum kontextualizuje zkoumání z 30let 20. století realizovaného v rámci magazínu U-blok s podtitulem K sociálnímu postavení umělců v Československu.
V rámci konference ESA vystoupí s představením projektu Blahoslav Rozbořil a Jana Písaříková. Více o programu konference na: http://programme.esa12thconference.eu/presentation/4923
22. 7 - 22. 8 2015 / Výběr ze sbírky
Galerie U Dobrého pastýře
Kurátorky: Katarína Hládeková a Marika Kupková
Sběratelé: Ondřej Basjuk, Isabella Grosseová a Jesper Alvaer, Roderick Hietbrink, Zuzana Janečková a Ondřej Homola, Svätopluk Mikyta, Zbyněk Mikeš, Peter Kalmus, Milan Salák, Aleksandra Vajd a Petr Dub
22. 7 – 22. 8 2015 , vernisáž 21. 7, 17.30
Galerie TIC nejsou sbírkotvornou institucí se stálou expozicí – realizují paralelní soustavy krátkodobých výstav. V rychlém programovém sledu tak zůstává trvalou právě jen nestálost a permanentní mizení. Výstava „Výběr ze sbírky“ je (intuitivní) reakcí na tento provoz: komentuje sběratelství, archivaci a muzejnictví.
Výstava je zaměřena na sbírky umělců (nikoli sbírky umění), kteří v nich nesledují umělecké záměry nebo k nimž lze sběratelský přístup vztáhnout jen metaforicky. Výstava tak nepojímá sběratelství jako vhled do zajímavých kolekcí, ale hledá v něm modelové přístupy v rámci zacházení s (předmětným) světem. Vzniklo několik instalačních situací, které re-editují autentické sběratelství do obecnějších či abstraktnějších pozic, nebo v opačném směru zase transformují obecnější přístupy do pozice sběratelské záliby. Opakovaný přepis autorských východisek a záměrů na ose kurátor-umělec zde rozostřil autorství tak, že už není jasné ani důležité, kdo co vlastně vystavuje (a sbírá).
Salák, Meduna, Bernartová a Dub na téma: Výtvarné gesto, jeho hodnota a cena ve vztahu k povaze výstavní instituce
14. 6. – 2. 8. 2015 / estetika svádění
petr dub
estetika svádění
galerie dům
kurátor: petr vaňous
benediktinské opatství
sv. václava v broumově
klášter broumov
klášterní 1 550 01 broumov
vernisáž: v sobotu 12. 6. v 17h
výstava potrvá: 14. 6. – 2. 8. 2015
otevírací doba: 10:00 – 17:00h
projekt estetika svádění představuje poslední z autorských cyklů petra duba. autor jeho prostřednictvím zkoumá vztahy mezi obrazem (malbou), architekturou výstavního prostoru a designem produktů denní potřeby. projekt si klade za cíl upozornit na naši neschopnost jednoduše kategorizovat přesné hranice mezi jednotlivými složkami současného „vizuální smogu“ a utvářet závazné závěry plynoucí z tohoto stavu.
spojujícím prvkem cyklu je série obrazů-objektů postrádajících jasnou instalační dispozici v rámci běžných adjustačních pravidel galerijního provozu. autor prostřednictvím vybrané série rozvíjí ideologické a geometrické téma absence středové části obrazu či jeho fyzického rámu – nově navíc v kombinaci s řadou readymades komplikujících přesnou interpretaci vytvořené kompilace. projekt je inspirován viriliovým textem estetika mizení, popisujícím deformaci estetické stránky objektu skrze zrychlený tok výměny informací a prostřednictvím medializace založené na svádění mas.
obraz se pro duba v kontextu viriliova tvrzení stává nosičem výhradně primárních informací, zatímco výstava je pro něho pomíjivým až spotřebním médiem k zastavení na časové ose současného umění. artefakt čím více se vzdaluje autorovi, tím více se přibližuje produktu. přebírá jeho mimikry. míra odosobnění díla odpovídá míře sledování co nejvíce obecných principů v oblasti mezilidské kultury, jejíž součástí jsou různé druhy vztahů, produkce a komunikace. tematizován je tu jak mediální přesah, tak – negativně – rovněž mediální rozhraní, moment, demonstrovaný autorem nejčastěji na proměně obrazu v objekt. záleží na míře odosobnění a odstupu od média, aby se obnažil jeho fundamentální základ – konstruktivní princip. po smyslu tohoto „konstruktivního principu“, stejně jako po smyslu „konstruovaných pojmů“, které tento princip „společensky usazují“, se dub ptá.
autorova díla a jejich konstelace odpovídají objektům-kvízům, jež v jiné podobě, více odpovídající současnosti, v určité analogii odkazují na tradiční otázky kladené bájnou sfingou, jejichž počet aktuálně rozšiřují. co je pro současnost umělecké dílo, jak se formátuje (formát, rám), čím je jeho kapacita a jak a čím je kontaminovaná?
6. 6. – 4. 10. 2015 / nord art 2015
účast na kolektivní výstavě:
nord art 2015
kunstwerk carlshütte
kurátor: wolfgang gramm
výstava potrvá: 6. 6. – 4. 10. 2015
vorwerksallee
24782 büdelsdorf, německo
5. 6. – 30. 7. 2015 / výstava, kde hanba nebýt a chyba vystavovat
dovolujeme si vás pozvat na vernisáž kurátorského projektu milana saláka s názvem výstava, kde hanba nebýt a chyba vystavovat, která se uskuteční ve čtvrtek 4. 6. 2015 od 19 hodin.
výstava bude otevřena od 5. 6. do 30. 7. 2015.
mezi vystavenými umělci může být:
vasil artamonov, alexey klyuykov, ladislava gažiová, jiří david, vladimír kokolia, michal pěchouček, jindřich červeňák, martin polák a lukáš jasanský, kurt gebauer, miroslav pesch, markéta othová, veronika bromová, jan kadlec. conrad armstrong, julius reichel, martin prudil, radim langer, patrik kriššák, anne-claire barriga, adéla součková, adam souček, zbyněk baladrán, kateřina fojtíková, antonín střížek, david černý, barbora pivoňková, jan haubelt, pavel humhal, viktor valášek, lucie rosenfeldová, jana bernartová, jiří skála, evžen šimera, ondřej brody, marek meduna, luděk rathouský, dominik lang, kateřina vincourová, diana winklerová, sláva sobotovičová, jiří černický, václav magid, tadeusz bartoš, ondřej kopal, hynek alt, milan mikuláštík, ivan vosecký, tamara mojzes, radek macke, pavel sterec, martin mainer, lukáš rittstein, karel balcar, petr malina, daniela baráčková, richard wiesner, milena dopitová, barbora fastrová, barbora švehláková, beata alexová,veronika drahotová, eliška pokorná, filip turek, františek kowolowski, jan miko, hynek vacek, isabela grosseová, ivan kafka, ivana kohlhammer, jan kukla, jan nálevka, jana kalinová, jiří franta, jiří petrbok, jolana kahounová (ruchařová), martin káňa, kryštof kintera, klára nejezchlebová, pavel kopřiva, alena kotzmannová, petr kožíšek, kristýna lutzová, kryštof vancl, ladislav vondrák, libor kaláb, matouš lipus, lubomír typlt, marek bureš, martin hrubý, martin prudil, martina uhlířová, milan houser, milena průšková (olivová), michaela petrů, monika havlíčková, michal nesázal, martina niubo (klouzová), noam darom, kateřina novotná, ondřej kraják, ondřej opekar, patricie fexová, pavel baňka, pavel jestřáb, pavel karous, pavel matela, pavel šmíd, petr dub, petr krátký, petr lysáček, petra herotová, radim langer, rebeka kloudová, michael rittstein, robert šalanda, šimon rokyta, roman kudláček, rudolf skopec, sabina hašková, aleksandra vajd, jáchym šerých, tereza severová, ondřej skala, vladimír skrepl, jakub špaňhel, tomáš svoboda, šárka koudelová, adam štech, tereza velíková, marek ther, tomáš polcar, tomáš prchal, tomáš vaněk, jaroslav valečka, václav kokeš, veronika holcová, vladimír turner, vladimír vávra, adéla kostkanová, andrew hauner, františek procházka, lucie patáková, lucie michnová, miroslava večeřová, stanislav zámečník, josef bolf, dagmar šubrtová, mario chromý, šárka trčková, zdeněk daněk, milan salák, markéta hlinovská, sabina hašková, martin zet, jana šindelová, michal motyčka
aktuální výstava v galerii kvalitář tematizuje jeden ze základních a přitom ne příliš často zmiňovaných výstavních principů. autor projektu milan salák reaguje na vztah odborné veřejnosti ke skupinovým výstavám a přehlídkám. v rámci instalace výstavy je očekávatelná prezentace artefaktu redukována na uvedení jména autora. výběr „zúčastněných“ umělců odpovídá standardnímu způsobu, jakým je k podobným přehlídkám kurátorsky přistupováno. osvědčené značky jsou doplněny méně frekventovanými jmény tak, jak to autorovi výstavy koncepčně i jinak vyhovuje. výběr splňuje očekávatelné nároky na reprezentativní přehlídku. chybí pouze ti, kterým kurátor nezavolal. málo očekávatelné odmítnutí „výstavní účasti“ nebylo u nikoho akceptováno. těch, co na výstavě nejsou, je stále naprostá většina. veškeré vernisážové pohoštění bude zkonzumováno na oslavu vystavující elity. rozhodně se ale nedostane na každého, kdo ten večer bude mít žízeň. lze ale předpokládat, že na způsob, jakým bude výstava přijata, to nebude mít vliv.
doprovodný program:
výstava, kde hanba nebýt a chyba vystavovat
(diskusní setkání kurátora milana saláka s hosty)
11. 6. 2015, 18:00 hodin
hanba nebýt (otázky profesního působení na umělecké scéně)
(ondřej brody, jiří david, anetta mona chisa, silvie šeborová, evžen šimera)
18. 6. 2015, 18:00 hodin
důvody a důsledky „negativního vystavování”
(vasil artamonov, ondřej chrobák, alexey klyuykov, vladimír kokolia, jiří skála)
25. 6. 2015, 18:00 hodin
výtvarné gesto, jeho hodnota a cena ve vztahu k povaze výstavní instituce
(zbyněk baladrán, petr dub, kateřina kastner, gabriela kotíková, marek meduna)
2. 7. 2015, 18:00 hodin
vliv uměleckého vzdělávacího systému na formování umělecké scény
(artedu.cz, isabela grosseová, tereza jindrová, lucie šmardová, tomáš vaněk)
23. 7. 2015, 18:00 hodin
význam výstavních podniků s ohledem na region
(jana bernartová, michal koleček, jiří ptáček, luděk rathouský)
28. 4. - 27. 11. 2015 / město jako výstava
ZEN PLZEŇ – město jako výstava
7 instalací ve veřejném prostoru / 7 míst / 7 uměleckých skupin / 7 měsíců
Termín: 28. dubna – 27. listopadu 2015
Kurátor projektu: Rostislav Koryčánek
Autoři děl: Matěj Al Ali, Jiří Beránek, Petr Dub, Pavel Karous, Eva Koťátková, Dominik Lang, Michal Moravčík, Tomáš Moravec, Michal Pěchouček, Pavla Sceranková, Michal Šeba, Benedikt Tolar, Dušan Záhoranský, Martin Zet, studenti z ateliéru socha a prostor FDULS ZČU
Kvalita života v tom či onom městě se dá hodnotit i podle toho, jakým způsobem se zde zachází s veřejným prostorem. Nejde ani tolik o to, zda ulice a náměstí jsou upravené a zametené, jako spíše o to, jaké tato místa umožňují aktivity. Stále obtížně překonávaným neduhem mnoha českých a moravských měst je fakt, že veřejný prostor je podřízen především dopravě, a to většinou automobilové. Přestavba takových míst, tak aby byla přívětivější pro obyvatele měst, je nákladná a komplikovaná i kvůli tomu, jak jsme si zvykli je užívat. Jednou z možností, jak přimět místo a jeho uživatele k tomu, aby nahlédli lokalitu novým pohledem a ta se otevřela jinému způsobu svého užívání, je umělecký vstup do veřejného prostoru. Zen Plzeň je pomyslnou meditací o městě a úvahou, co Plzeň je a čím by mohla být do budoucna. K přemýšlení o povaze Plzně jsem přizval umělce, kteří mají zkušenosti se vstupem do veřejného prostoru nebo jejichž umělecký přístup obsahuje schopnost problematikou města se zabývat. (Rostislav Koryčánek)
1. 4. 2015 / deník přeživší na artyčok.tv
deník přeživší na artyčok.tv zde…
Petr Dub je (post)konceptuální umělec. Systematicky zkoumá médium závěsného obrazu, respektive aktuální pozici malby. Dubovy obrazy jsou sice nezpochybnitelným výsledkem manuální a dodejme, často velmi náročné a rafinované aktivity, přesto použité sloveso „zkoumá“ není v jeho umělecké praxi bezobsažným synonymem pro „maluje“. Odkazuje především k vědomé mentální aktivitě, která předchází tvorbě obrazů. Petr Dub je rovněž autorem jedné z mála, pokud ne jediné česky psané teoretické studie, která reflektuje lokální postkonceptuální malbu v kontextu aktuálního diskurzu umění. Práce, která vyšla knižně pod titulem Vybrané postkonceptuální přístupy v současné malbě, byla výstupem doktorského studia na brněnské FaVU. Studium v brněnském ateliéru Petra Kvíčaly a Milana Housera, stejně jako roční stáž na pražské umprumce u Jiřího Davida a Milana Saláka nebyly v Dubově případě pouze formální splnění povinnosti. Petr Dub dokázal v konfrontaci s výraznými, ale umělecky i lidsky rozdílnými osobnostmi pro sebe vydestilovat osobní lekci, která tvoří kompaktní základ jeho současné umělecké trajektorie. V gastronomii, což byla ostatně umělcova první profesní volba, by se jednalo o analogii k formátu „fusion cuisine“ kombinujícímu silné zázemí brněnského konceptualismu a odkaz pražského postmodernismu.
Název výstavy Deník přeživší nabízí jako jednu z variant čtení komentář k současné situaci. Za onu v podmětu zamlčenou přeživší může být dosazena Malba. Konceptuální myšlení a malba bývají v lokálních stereotypech vydávány za antagonistické směry. Obhájci malby viní konceptuální přístupy nejen z „nesrozumitelnosti“ současného umění, ale rovněž z přímé účasti na proklamaci „konce malby“, který byl pochopen především jako pokus o likvidaci konkurence. V roce 1997 proběhla v pražské Galerii Rudolfinum programová výstava věnovaná aktuální situaci malby nazvaná Poslední obraz. Postapokalyptický žargon bývá nejpozději od té doby povinnou součástí rétorického arsenálu sloužícího k reflexi aktuálního postavení malby. Pro Petra Duba, který se pohybuje na tektonickém zlomu dvou nesmiřitelných světů, představují podobné odkazy koketní hru. Mrká na obě strany, ale už se rozhodl, že zůstane singlem. Analogicky si počíná ve své umělecké praxi. Programově neopouští pole tradičního závěsného obrazu. Paralelně však na něj aplikuje strategie, které v historii posledních nejméně padesáti let postupně vedly k jeho zpochybnění a zavrhnutí. Scifi literatura pracuje s možností cestovat časem, kdy je možné zásahem do historie změnit či spíše zvrátit přítomnou hrozbu. Petr Dub neusiluje o revizi historie. Na to ví příliš mnoho. Zdá se, že se spíše snaží využít potenciál, který zůstal v minulosti na oltáři překotného, avantgardního postupu ladem. Hybridní status, kdy umělecké dílo zároveň obsahuje genetický kód svého zániku i (znovu)zrození, představuje pro nás přeživší jeden z relevantních důvodů dále se vážně zabývat uměním. (Ondřej Chrobák)
12. 3. - 15. 4. 2015 / výchozí pozice
Výchozí pozice
Galerie Emila Filly v Ústí nad Labem
Kurátoři: Lenka Sýkorová & Romana Veselá, Karina Kottová, Jan Krtička
Termín: 12. 3. až 15. 4. 2015
Vernisáž ve středu 11. 3. 2015 v 18 hodin
Vystavující umělci: Jakub Cabalka & Jakub Červenka, Aleš Čermák, Petr Dub, Kristýna Fuksová, Markéta Jáchimová, Aleš Loziak, Petr Malina, Libor Novotný, Natalie Perkof, Jan Pfeiffer, Michaela Spružinová, Johana Střížková, Viktor Valášek
Jak kurátor ovlivňuje uměleckou scénu? Jakou míru manipulace má nad prezentovaným dílem? A jak je vnímána pozice kurátora v kontextu výstav? Tyto tři klíčové otázky stály u zrodu dvouletého výzkumného projektu Pozice kurátor, reflexe a diskuze kurátorské profese v České republice, který bude v průběhu rokuformou debat, přednášek a konference prezentován v kulturní fabrice Armaturka v Ústí nad Labem.
Projekt startuje výstavou Výchozí pozice, která představí kurátorskou hru a souhru nad současným uměním. Výběr děl, definovaný jednoduchým klíčem – nové promýšlení média a formy, vedený kurátorkami Lenkou Sýkorovou a Romanou Veselou, které mají jasně vyhraněnou a jednoduše rozlišitelnou oblast svého zájmu, bude po čtrnácti dnech doplněn o pohled Kariny Kottové zaměřený na zintenzivnění zprostředkování výstavy a uměleckých děl divákovi. Na začátku dubna převezme kurátorskou štafetu Jan Krtička, který se přesahy do kurátorství zabývá ve své umělecké tvorbě.
Obsahovou a formální rovinou výstavy je tedy proměnlivost a procesuálnost obsahů uměleckých děl a samotného konceptu, ke kterým dochází prostřednictvím práce přizvaných kurátorů. V neposlední řadě je právě ona hra s větším počtem kurátorů na výstavě mířena na kritiky, tedy potencionální interpretátory výstavního projektu ve smyslu neukončené tvorby nad tvorbou. Jedná se nám o nové promýšlení kurátorských konceptů výchozí pozice a představení děl na výstavě jako jedné z mnoha možností všech myslitelných obsahů. Podstatný je pro nás proces tázání a nového promýšlení vztahů, které před nás umělecké dílo předkládá.
31. 3. - 26. 4. 2015 / asociativní utkání
petr dub
asociativní utkání
galerie altán klamovka
kurátor: lenka sýkorová
zahájení: 31. 3. 2015, od 18:00h
výstava potrvá: 31. 3. – 26. 4. 2015
Petr Dub je absolvent Fakulty výtvarných umění VUT v Brně v magisterském programu v Ateliéru malířství 1,2,3 u Petra Veselého, Martina Mainera a Petra Kvíčaly a doktorandského programu u Václava Stratila. Autor je na české scéně znám zkoumáním malířského prostoru. V Altánu Klamovka je prezentována instalace z cyklu KNOW-HOW. Tentokráte se v jedné instalaci utkají postavy Noama Chomského, Miroslava Petříčka a Ondřeje Horáka. Hypotetické utkání je rozehráno mezi Petříčkem, který fotbal milujea Chomským, který jej odmítá jako nástroj kapitalistické moci. „Sudím“ tohoto zápasu je pak Ondřej Horák, sám vášnivý amatérský hráč kopané. Fotbal jako kolektivní hra, která má svá pravidla, ale nemá scénář, fascinuje nejen Miroslava Petříčka, ale také Petra Duba, který v něm vidí zrcadlo uměleckého provozu. Hru chápe coby drama a souboj obsahující narativní princip společný pro fotbal, filosofii, i vizuální umění.
24. 1. - 19. 3. 2015 / deník přeživší
petr dub
deník přeživší
fait gallery
kurátor: ondřej chrobák
zahájení: 22. 1. od 19:00h
výstava potrvá: 24. 1. – 19. 3. 2015
Petr Dub je (post)konceptuální umělec. Systematicky zkoumá médium závěsného obrazu, respektive aktuální pozici malby. Dubovy obrazy jsou sice nezpochybnitelným výsledkem manuální a dodejme, často velmi náročné a rafinované aktivity, přesto použité sloveso „zkoumá“ není v jeho umělecké praxi bezobsažným synonymem pro „maluje“. Odkazuje především k vědomé mentální aktivitě, která předchází tvorbě obrazů. Petr Dub je rovněž autorem jedné z mála, pokud ne jediné česky psané teoretické studie, která reflektuje lokální postkonceptuální malbu v kontextu aktuálního diskurzu umění. Práce, která vyšla knižně pod titulem Vybrané postkonceptuální přístupy v současné malbě, byla výstupem doktorského studia na brněnské FaVU. Studium v brněnském ateliéru Petra Kvíčaly a Milana Housera, stejně jako roční stáž na pražské umprumce u Jiřího Davida a Milana Saláka nebyly v Dubově případě pouze formální splnění povinnosti. Petr Dub dokázal v konfrontaci s výraznými, ale umělecky i lidsky rozdílnými osobnostmi pro sebe vydestilovat osobní lekci, která tvoří kompaktní základ jeho současné umělecké trajektorie. V gastronomii, což byla ostatně umělcova první profesní volba, by se jednalo o analogii k formátu „fusion cuisine“ kombinujícímu silné zázemí brněnského konceptualismu a odkaz pražského postmodernismu.
Název výstavy Deník přeživší nabízí jako jednu z variant čtení komentář k současné situaci. Za onu v podmětu zamlčenou přeživší může být dosazena Malba. Konceptuální myšlení a malba bývají v lokálních stereotypech vydávány za antagonistické směry. Obhájci malby viní konceptuální přístupy nejen z „nesrozumitelnosti“ současného umění, ale rovněž z přímé účasti na proklamaci „konce malby“, který byl pochopen především jako pokus o likvidaci konkurence. V roce 1997 proběhla v pražské Galerii Rudolfinum programová výstava věnovaná aktuální situaci malby nazvaná Poslední obraz. Postapokalyptický žargon bývá nejpozději od té doby povinnou součástí rétorického arsenálu sloužícího k reflexi aktuálního postavení malby. Pro Petra Duba, který se pohybuje na tektonickém zlomu dvou nesmiřitelných světů, představují podobné odkazy koketní hru. Mrká na obě strany, ale už se rozhodl, že zůstane singlem. Analogicky si počíná ve své umělecké praxi. Programově neopouští pole tradičního závěsného obrazu. Paralelně však na něj aplikuje strategie, které v historii posledních nejméně padesáti let postupně vedly k jeho zpochybnění a zavrhnutí. Scifi literatura pracuje s možností cestovat časem, kdy je možné zásahem do historie změnit či spíše zvrátit přítomnou hrozbu. Petr Dub neusiluje o revizi historie. Na to ví příliš mnoho. Zdá se, že se spíše snaží využít potenciál, který zůstal v minulosti na oltáři překotného, avantgardního postupu ladem. Hybridní status, kdy umělecké dílo zároveň obsahuje genetický kód svého zániku i (znovu)zrození, představuje pro nás přeživší jeden z relevantních důvodů dále se vážně zabývat uměním. (Ondřej Chrobák)
19. 1. 2015 / rozhovor pro radio r
Petr Dub / Jan Gerych / revue burningDOWNtheHOUSE na Radiu R
http://www.mixcloud.com/burningboy/burningdownthehouse55-petr-dub/
22. 1. 2015 / J&T Banka Art Index 2015
J&T Banka Art Index 2015
Petr Dub v první stovce nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+ připravuje tento žebříček jako nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve
výtvarném provozu. Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, lze však posuzovat úspěšnost umělecké kariéry. Seznam zohledňuje mimo jiné účasti na výstavách a bienále, výtvarná ocenění, zastoupení
galeriemi, vydané knižní monografi e či realizace ve veřejném prostoru.
Více o indexu:
http://jtbankartindex.com/zebricek-umelcu/
22. 12. 2014 / petr dub - menazeria.eu
“osobliwa materia” recenze cyklu překrásná místa, vzpomínky na nejošklivější příběhy na menazeria.eu…
autorka: marie niemyjska
Spolek Skutek: Umělci se spojují k dialogu s institucemi
Petr Dub a Tereza Stejskalová o Spolku Skutek na Radiu Wave: https://wave.rozhlas.cz/spolek-skutek-umelci-se-spojuji-k-dialogu-s-institucemi-5213070
27. 11. 2014 / contemporary art auction (prague 2014)
Electra Blue (2013, z cyklu Hyperhybridy / Porn Star Selection) součástí aukce Contemporary Art Auction – Prague 2014.
On-line katalog: zde…
19. 11. 2014 / (re)framed na magentamag.com
recenze výstavy (re)framed od piotra sikory na magentamag.com…
9. 10. 2014 - 4. 1. 2015 / další ze způsobů jak nevytvářet obrazy
petr dub
další ze způsobů jak nevytvářet obrazy
malá galerie gavu
9. 10. 2014 – 4. 1. 2015
kurátor: marcel fišer
vernisáž ve středu 8. října, 17.00h
Výtvarná díla, která Petr Dub (1976) vytváří v posledních několika letech, mají podobu vysokých reliéfů s měkkými přechody, takže v kombinaci s barvou aplikovanou stříkáním připomínají detaily karosérií aut opalizujících metalíz nebo abstraktní počítačové vizualizace povrchu nějaké planety. Jejich základem je však stále ještě plátno a také způsob jejich prezentace na zdi je stejný jako u závěsného obrazu. Jinak se však velmi liší od toho, co si většina lidí vybaví pod pojmem obraz. Ten může nabývat nesčetných podob (tj. stylů, obsahů, technik, materiálů atd.), jejichž společným jmenovatelem je právě a jedině prostorové vymezení. Nízká podložka pravidelného, většinou pravoúhlého formátu donedávna představovala univerzální základ, na němž se pak odehrával vlastní příběh dějin umění, který už psaly barvy. Dílo Petra Duba dokládá slavnou tezi teoretika abstraktního expresionismu Clementa Greenberga (a zároveň s ní polemizuje) o tom, že každé médium směřuje svým vývojem k uvědomění si sama sebe a svých nejvlastnějších prostředků, což pro Greenberga byla cesta od iluzivnosti a literárních obsahů k plošné nezobrazující malbě, jejímž obsahem a smyslem je jen ona sama. Dubovy obrazy/objekty k tomu dodávají, že jedna z možností, jak v tomto příběhu dále pokračovat, spočívá v tom, že médium se v jistém hraničním okamžiku obrátí proti sobě, začne mutovat, případně narušovat a posouvat své vlastní hranice. Jak dokládá název výstavy, právě to je tématem Dubovy práce.
Když se podíváme, co těmto dílům v jeho tvorbě předcházelo, zjistíme, že se konsekventně zabývá určitými tématy a že napětí mezi obrazem a jeho zpochybněním či dekonstrukcí u něj hraje roli zásadní. Už během studia jej zaujalo téma abstraktního obrazu, konkrétně monochromu, a specificky malířské problémy, jako je např. práce s gestickým rukopisem. Jestliže jeho pozdější díla jsou formálně velmi efektní a vizuálně atraktivní, ta první by mohla být příkladem „bad painting“ v kategorii abstraktního obrazu; on sám je nazýval Antipaintings. Zdá se, že autor si zde testoval možnosti abstraktního obrazu a zároveň hledal své téma, kterým se nakonec paradoxně stalo ono testování samotné.
Dokládá to další cyklus Unframed, který k němu poprvé přitáhl pozornost odborné veřejnosti. „Unframed“ – tj. „bez rámu“ – zde znamená nejen bez tradičního rámu, kterého se moderní obraz zbavil již dávno předtím, ale hlavně bez rámu napínacího neboli slepého, jakési materiální kostry obrazu. Plátna nepravidelných tvarů byla někdy zavěšena přímo na stěně a připomínala barevné skvrny, jindy je navíc zmuchlal, takže vytvářela nepravidelné amorfní struktury. Od nich pak vedla přímá cesta k pracím, které zachovávají princip obrazu jako reliéfního objektu, nepravidelnosti a zborcení však nahradil hladký vypnutý tvar. Jeho díla tedy jsou na jedné straně působivými estetickými objekty, na straně druhé výstupy komplikovaného přemýšlení o obrazu jako specifické uměleckohistorické entitě, přemýšlení, které se odehrává tady a teď. Právě proto lze o nich říci, že ač zdánlivě zcela autonomní a jakoby stojící mimo realitu současného světa, zároveň jsou jeho adekvátním, byť možná podvědomým výrazem – třeba už jen důrazem na hladký „designově“ působící povrch nebo zaměřením na subtilní umělecké problémy, které se objevuje právě v obdobích, kdy skutečnost je natolik komplikovaná, že jí přestáváme rozumět. (Marcel Fišer, 2014)
3. 11. 2014 / video: další ze způsobů jak nevytvářet obrazy
2. 10 - 14. 11. 2014 / (re)reframed
Petr Dub, Marek Habr a Zdeněk Porcal
(re)reframed
galerie kvalitář, senovážné náměstí 17, praha 1
Otevírací doba: po–čt 10–18, pá 10–16
Výstava trvá do: 14. 11. 2014
spot k výstavě: one-minute-shot.com
Projektem autorské trojice Petr Dub, Marek Habr a Zdeněk Porcal potvrzuje Galerie Kvalitář svou identitu prostoru pro setkávání současného umění, architektury a designu. Koncept výstavy představuje apropriační přístupy spojené s novou interpretací Dubova letitého cyklu s názvem Reframed.
Ústředním námětem této série je především práce s „přeformátováním“ média klasického závěsného obrazu do instalce na pomezí obrazu a objektu. Výsledné umělecké dílo zkoumá aktuální technické možnosti média malby a otevřeně reflektuje dispozice výstavních či architektonických prostor s různou sociální funkcí. Hledání optimálního vztahu mezi uspořádáním třídimenzionálních objektů a konkrétními instalačními možnostmi ovšem v daném případě nekončí pouze u variování různých perspektiv.
Dub si dobře uvědomuje, že následná fotodukmentace fyzickou situaci divákovi zprostředkovává pouze omezeně a sama se trvale osamostatňuje jako autonomní forma interpretace reality. Moment, kdy na scénu vstupuje fotograf, nepovažuje za výhradně mechanický a v tomto ohledu chápe i výjimečnost působení svého kolegy Zdeňka Porcala, se kterým na cyklu Reframed spolupracuje od roku 2011. Vzájemná spolupráce nakonec vedla i k čistě fotografickým výstupům, ve kterých Porcal interpretuje celý cyklus reverzně pomocí jednoduché techniky čtení figury a pozadí. Dřevěnou lať potaženou malířským plátnem svého kolegy používá v sérii desítek snímků jako fotografickou pomůcku k poměřování krajiny i architektury.
Ve výstavě (RE)FRAMED se nakonec potkávají oba přístupy s architektonickým (ne)řešením architekta Marka Habra, spoluzakladatele studia a galerie Kvalitář. Habr ve finální instalaci ustupuje počáteční představě specifické konstrukce prezentující původní „vzor a obraz“ a prostor galerie nechává zdánlivě prázdným pro pochopení různých realit. Spoře osvětlená galerie se v podání trojice stává pastí na realitu – projekční místností, ve které se střetávají zastavené momenty reálného světa a jejich bezprostřední umělecká reflexe.
Výstava se koná v rámci Festivalu Fotograf #4 – “vidět a věřit” / www.fotografestival.cz
7. 9. – 18. 10. 2014 / mimo abstraktní a konkrétní
petr dub na výstavě l’espace de l’espèce: beyond the abstract and the concrete
kunstfabrik hb55, berlin, de
kurátorka: kerstin godschalk
zahájení: 17. 9. 2014, 19:00h
výstava potrvá: 17. 9. – 18. 10. 2014
vystavující umělci: Victoire Decavèle, Jennifer Eberhardt, Amy Goodwin, Rieko Hotta, Ida Koitila, Christian Juan Page, Stefan Reiss, Clémentine Rettig, Yooree Yang
host: Petr Dub
projekt “l’espace de l’espèce: beyond the abstract and the concrete” usiluje o oživení obsahu bez zjevných referencí, transcendenci a propojení různých programů. výstava představuje setkání deseti umělců ztvárňujících materialitu vlastními způsoby, které spojuje podobná vlastnost – jedná se o díla, jež nejsou ani čistě abstraktní, ani výhradně konkrétní. Práce spojené tímto zájmem vybočují jak z běžné dichotomie, tak i z žánrů a disciplín.
10. 9. 2014 / handicap down to a 9
handicap down to a 9
petr dub
kurátor: richard bakeš
galerie: berlínskej model (pplk. sochora, 170 00 praha 7)
termín konání: 10. 9. 2014 od 19:00h
Golf kromě samotného sportovního prožitku přináší i bohaté společenské aktivity a kontakt s přírodou. Vnímáme ho jako sport pro každého, jako sport, který lidem umožňuje sdílet společné zážitky bez ohledu na věk, pohlaví či sociální status. Ve světě už golf dávno není brán jako sport pro společenskou smetánku a my bychom rádi dosáhli podobného posunu v myšlení i u nás. Golf posiluje vztahy a komunikaci mezi lidmi, rozvíjí smysl pro fair play, učí otevřenosti a podporuje ohleduplný přístup k přírodě. Domníváme se, že tyto hodnoty jsou společensky důležité, sami je vyznáváme, a proto jsme si vybrali golf. (Stratex Communication)
9. 7. - 3. 8. 2014 / panic room
panic room
Autoři: Matěj Al-Ali, Petr Dub, Tomáš Moravec
Kurátor: Rostislav Koryčánek
Vernisáž: středa 9. 7. 2014
Výstava potrvá do 3. 8. 2014
Motto:
„Architektura dnes vytváří spíše instrumenty než monumenty: cení se její schopnost proměny, schopnost vstřebat programové změny i logiku náhody. Ignasi da Solà-Morales říká, že je třeba ,učinit z architektury zvláštní událost, specifickou pro každý případ a místo.“
(Jana Tichá/Ignasi da Solà-Morales)
Výstavní projekt Panic Room je v řadě třetí autorskou realizací trojice Al-Ali, Dub, Moravec, vztahující se k problematice současného architektonického vývoje měst a suburbánních krajin. V prostorách Karlín Studios rozvíjejí možnosti využití modulárního systému stavebních jednotek, které představují v krajní poloze technokraticky nastaveného řádu. Vytváří scénu započaté stavby, jejíž výsledná podoba je závislá na společenských požadavcích spojených s kvalitou architektury jako takové.
Projekt vzniká ve spolupráci a za podpory společnosti BEST, a.s.
KARLIN STUDIOS
KŘIŽÍKOVA 34
180 00, PRAHA 8 – KARLÍN
OTEVŘENO: ST-NE 12-18
VSTUP VOLNÝ
CELOROČNÍ VÝSTAVNÍ PROGRAM FUTURY JE PODPOŘEN MINISTERSTVEM KULTURY ČR, MAGISTRÁTEM HL.M. PRAHY
30. 6. 2014 / fresh eye...
publikace “vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě” součástí elektronické knihovny fresh-eye.cz
kniha vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě reflektuje autorské projevy generace nejmladších českých umělců pracujících s postkonceptuálními formami v médiu malby po roce 1996. referenčním rámcem knihy je vedle vývoje konceptuálního umění i postmoderní obrat ve výtvarném umění spojený s globální změnou jeho společenského statutu v průběhu druhé poloviny 20. a začátku 21. století. vývoj na domácí umělecké scéně a konkrétní přístupy jsou prezentovány na základě reprezentativního výběru nejvýraznějších tendencí a signifikantních autorů ve srovnání s tvorbou zahraničích tvůrců. text interpretuje zásadní teoretická pojednání, recenzované ohlasy a tvůrčí prohlášení z oblasti „současné malby po konceptuálním umění“.
autor: petr dub
vydavatel: favu, 2012
isbn: 978-80-214-4656-4
grafická úprava: studio kolektiv
foto: michal krůl
Stahujte zde: http://fresh-eye.cz…
14. 6. 2014 / seš - lost?
absolvent vs realita
hlavní diskuze v rámci uměleckého festivalu seš-lost
místo: KC KINO ŽELEZNÝ BROD, Husova 697
čas: 13-16:30h konání diskuze
koncepce: tereza jindrová
diskutující: Marek Číhal, Adéla Korbičková, Jana Doležalová, Petr Dub, Kristýna Fišerová, Adéla Korbičková, Barbora Pivoňková, Milan Salák a Vladimír Strejček
petr dub součástí panelu “sociální otázka”: vztah volné tvorby a “výdělečné činnosti”, absolvent umělecké školy – jak to chodí na pracovním úřadě? genderová otázka (zřejmý nepoměr mezi množstvím studujících umělkyň a těch které v uměleckém provozu pokračují) – do 14:15 do 15:15h.
29. 4. - 13. 6. 2014 / handle with care and criticism
matěj al-ali, petr dub, tomáš moravec: handle with care and criticism
galerie prádelna bohnice
(psychiatrická léčebna bohnice, 181 02 praha)
vernisáž: 29. 4. 2014 v 19:00
výstava potrvá do: 13. 6. 2014
otevřeno: st, so, ne, 14:00 – 19:00
Prostor pro aktuální umění Prádelna Bohnice představuje autorský projekt Matěje Al-Aliho, Petra Duba a Tomáše Moravce s názvem Handle with care and criticism. Ten navazuje na společnou realizaci projektu Stezka odvahy, vymezující se vůči problematice příměstského růstu českých satelitních měst. Předmětem aktuální výstavy autorů je snaha o zachycení konfliktu mezi různými funkcemi architektury a symbolismy v současné domácí architektuře.
Výstava zkoumá vnímání veřejného prostoru jako pole formovaného různými socioekonomickými zájmy – snahou o zvyšování efektivity realitního trhu, vyjadřování společenské prestiže skrze architektonické produkty, ale současně i coby oblast podléhající běžným provozním podmínkám stavitelství. Autoři v sérii videoinstalací a objektů intuitivně rozkrývají vrstvy mezi motivy současné developerské výstavby a virtuálními modely budoucích staveb. Citlivým, ale stále kritickým způsobem upozorňují na konflikty spojené s našimi představami o ideálním životě v architektuře s definitivně novou a perfektní tváří. Všední celospolečenská realita v jejich podání ovšem vyznívá především jako soubor konstantních stavitelských provizorií.
Ústředním znakem zkoumaného problému se pro autory stává symbol tradičního obelisku, na kterém lze optimálně demonstrovat rozpory mezi společenskou zakázkou a jeho reálnou architektonickou (ne)funkčností. Tvarovou formu původního egyptského sloupu ukončenou pyramidonem nalezneme ve formě monumentu prakticky na každém kontinentu. Jeho přítomnosti nakonec neuniklo ani druhé nádvoří Pražského hradu. V prostranství národní architektonické dominanty můžeme pozorovat modernistické použití momentu symbolické piety, které ovšem nebylo realizováno za využití nově hledané a nalézané architektonické prostředky, nýbrž skrze historizující artefakt, připomínající více demonstraci záboru či značkování určitého. Z perspektivy autorů je obelisk historicky dobrým příkladem situace, kdy se z architektury stává nosič vyprázdněných informací – nejen v estetickém slova smyslu, ale především ve smyslu hledání odpovědné funkce soudobé architektury.
Diskutovaný model formálního vyčerpání autoři předvádějí za využití vlastního optického rámce, vždy s pečlivě volenou středovou kompozicí. Série videí zachycuje obrysy již neexistujících domů, hradní stráže demonstrující svou činností symbolická očekávání či orla, který nelétá, ad. Realita s virtualitou se v podání autorů objevují jako prospekty bez reálného měřítka a vize, bez možnosti definitivního naplnění. Organizace veřejných prostranství je ve výstavě prezentována skrze fragmenty tranzitních prostor, které obvykle během civilního pohybu městem vnímáme jako jednotky různých funkcí, nikoli coby součásti širšího sociálního uspořádání.
Al-Ali, Dub a Moravec ve svém posledním projektu dokládají, že síla kapitálu často vytváří arteficiální, zchromlé produkty, vznikající na základě společenské poptávky určené k uspokojení různých psychologických potřeb. Podobně jako v předchozích společných projektech se autoři od spoluodpovědnosti za tento stav nedistancují, ale aktivně s k němu hlásí. Otázkou pro ně zůstává, jak se vyrovnat se stavem, kdy se z architektonických monumentů staly vyprázdněné instrumenty, přičemž tento model dotazování lze pochopitelně velmi snadno překlopit na prověřování podmínek provozu současného umění.
—
Participace na předkládaném projektu zakládá na několikaleté spolupráci Matěje Al-Aliho s Tomášem Moravcem, které doplňuje Petr Dub. Společné setkávání trojice začalo v rámci národní ceny EXIT v roce 2009 v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem a o rok později v berlínském Kunstraum Kreuzberg/Bethanien. K dnešnímu datu autory spojuje hned několik autorských výstav Ohlasy entropie (Galerie kritiků, Praha, 2011), kontextuální projekt 17 bodů v rámci skupinové výstavy Konečně spolu (Galerie Emila Filly, Ústí nad Labem, 2011) či Open Call (Galerie Weltecho, Chemnitz, DE, 2013).
Pro formování společné participace se stala klíčovou realizace permanentní instalace s názvem Stezka Odvahy, jež reflektuje mechanismy formování současné suburbánní krajiny (Projekt CULBURB, Psáry-Dolní Jirčany, 2012). Na projekt ostatně volně navazuje i aktuální výstava Handle with care and criticism v Prostoru pro současné umění Prádelna Bohnice a projekt Panic Room, jež bude představen v červenci 2014 v Karlin Studios. Autorské uskupení je ovšem i nadále založeno více na ideové spřízněnosti ve vybraných uměleckých tématech, nežli na formální podobnosti autorských přístupů. Reakční pole autorů zahrnuje dočasné prostorové instalace, mechanismy vychylující běžnou pohledovou perspektivu diváka, materiálové objekty s vlastní narací, nebo znejišťující architektonické zásahy.
—
Prádelna Bohnice je multifunkční prostor, který vznikl v budově bývalé prádelny v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Prostor je zaměřený na aktuální formy vizuálního a živého umění, umožňující konfrontaci názorů a přístupů současných umělců. Cílem výstavního programu a specifických multižánrových projektů je skrze kvalitní obsah přispívat k postupnému otevírání bohnického areálu veřejnosti a upozorňovat na tuto problematiku v rámci širších kontextů.
23. 4. - 21. 5. 2014 / rekonstrukce
rekonstrukce
galerie emila filly – armaturka, jateční 49, ústí nad labem
vernisáž: středa 23. 4. 2014 od 18:00h
výstava potrvá: 23.4. – 25. 5. 2014
vystavující: Jana Babincová, Petr Dub, Marta Fišerová, Lukáš Jasanský & Martin Polák, Martin Kuriš, Ivana Lomová, Lukáš Machalický, Ján Mančuška, Jiří Petrbok, Jan Pfeiffer, Markéta Rampouchová, Dana Sahánková, Michal Sedlák, Martin Šárovec, Mark Ther, Tereza Voříšková
Koncepce výstavy:
Jana Doudová, Barbora Hájková, Kateřina Karešová, Lenka Kolářová, Anežka Koubková, Kateřina Lenzová, Zuzana Pištěková, Jana Stejskalová, Anna Tretyakova, Tereza Voštová, Alena Vyskočilová
Myšlenkovým základem pro tento výstavní koncept se stala úvaha nad aktem navracení se k minulosti, znovuobjevování a otevírání již zpracovaných témat a jejich rozdílná forma interpretace. Výstava tak přináší divákovi umělecká díla, která jsou nenásilně rozdělena do čtyř tematických okruhů: rekonstrukce společenského povědomí, rekonstrukce jako reakce na umělecké dílo, rekonstrukce spojená s místem a rekonstrukce osobní vzpomínky
10. 4. 2014 / umělec, vila a bazén
křest publikace Umělec, vila a bazén (řešící vztahy mezi uměleckými školami, uměním a reálným životem – eseje a rozhovory s předními osobnostmi českého umění…)
Petr Dub v rámci press preview od 17 hod s přípěvkem:
Co vám o exkluzivitě umění matka neřekla a školník se bál přiznat
(O roli domácího uměleckého vzdělávání a (ne)odpovědnosti současného umění)
27. 3. – 17. 4. 2014 / postkonceptuální přesahy v české kresbě
NULLA DIES SINE LINEA
Postkonceptuální přesahy v české kresbě
Vystavující umělci: Conrad Armstrong, Aneta Bendáková, David Böhm & Jiří Franta, Nikola Čulík, Michal Drozen, Petr Dub, Mira Gáberová, Pavla Gajdošíková, Daniel Hanzlík, Miroslav Hašek, Petra Herotová, Markéta Hlinovská, Markéta Jáchimová, Jan Nálevka, Libor Novotný, Jan Pfeiffer, Dana Sahánková, Matěj Smetana, Adéla Součková, Magdalena Stanová
Kurátorka výstavy: Lenka Sýkorová
Koncept výstavy: Eva Mráziková a Lenka Sýkorová
Vernisáž: středa 26. března v 18 hodin
Termín výstavy: 27. 3. – 17. 4. 2014
Galerie Emila Filly – Armaturka, Jateční 49, Ústí nad Labem
Výstava Nulla Dies Sine Linea je součástí projektu, který mapuje pozici média kresby na současné české výtvarné scéně. Výstava prezentuje práce jednadvaceti mladých českých výtvarných umělců a umělkyň, kteří pracují s kresbou v rámci svého postkonceptuálního uvažování.
Kresba je vysoce klasické médium, které stálo u zrodu formování výtvarného jazyka. Užití kresby jako nástroje bezprostředního záznamu je člověku vlastní od počátku světa. Od dob antiky je pak kresba vnímána jako studijní nástroj, základní kámen výtvarného vzdělání, který sloužil i jako hodnotící kritérium kvality. Kresba pak byla nositelem komparativního materiálu, na jehož základě bylo možné porovnávat a hodnotit schopnosti tvůrců vypořádat se s akademickými formami, kánonem zobrazení. Zároveň v protikladu k tomu kresba vždy sloužila také jako nástroj intimního, osobního uměleckého gesta. Tuto dichotomní roli pomocného i základního média však kresba z části ztrácí s nástupem rebelující moderny, osvobozuje se a v druhé polovině dvacá- tého století získává pozici individuálního výrazového prostředku jako plné, definitivní umělecké formy. Dnes nalezneme celé spektrum tvůrců, pro které je kresba buď základním vyjadřovacím prostředkem, nebo se stává jistou paralelní cestou jejich tvorby.
Výstava Nulla Dies Sine Linea zkoumá kresbu v dílech prezentovaných autorů právě v rámci různých přesahů. Své místo zde má kresba přesahující do prostoru formou instalací, jako doplnění objektů nebo site-specific realizací (Petr Dub, Pavla Gajdošíková, Markéta Jáchimová, Matěj Smetana, Jan Pfeiffer), reagující intervencí na veřejný prostor (Libor Novotný) nebo vyjadřující performativní gesto (Mira Gáberová, Adéla Součková, Magdalena Stanová). Umělci zkoumají hranice možností, formátů nebo kresebných prostředků (David Böhm & Jiří Franta, Aneta Bendáková, Nikola Čulík, Michal Drozen, Petra Herotová, Markéta Hlinovská, Dana Sahánková). V současném výtvarném umění je kresba také prostě jen dokumentací dalších konceptů tvorby (Miroslav Hašek), nebo na druhé straně místy až obsedantní zenovou meditací (Jan Nálevka, Daniel Hanzlík). Výstava zohledňuje také úlohu kresby v rámci elektronických médií (Matěj Smetana, Jan Pfeiffer, Conrad Armstrong).
Výstava Nulla Dies Sine Linea je součástí projektu Postkonceptuální přesahy v české kresbě, jehož výstupem bude publikace mapující médium kresby na současné české výtvarné scéně v letech 2000-2014, jejíž vydání je v plánu v příštím roce. Součástí projektu jsou také dílčí výstavy v pražském Altánu Klamovka v tomto roce.
23. 3. 2014 / jak sbírat umění (luxury guide)
Je umění sbírat umění (Jan Tomáš)
Petr Dub, Emil Filla, Karel Štědrý a Vladimír Novák v jarním profilu Luxury Guide 2014 věnovanému představení předních českých prodejních galerií
22. 1. 2014 / J&T Banka Art Index 2014
J&T Banka Art Index 2014
Petr Dub zařazen do první stovky nejzajímavějších současných umělců v ČR
J&T Banka Art Index je směřován k široké veřejnosti. Potenciálním sběratelům a investorům, kteří zvažují nákup současného umění, může pomoci v orientaci na současné výtvarné scéně. Více o indexu:
http://www.artplus.cz/cs/aukcni-zpravodajstvi/1/j-t-banka-art-index-2014
Autorský fejeton k žebříčku na Artalk.cz…
3. 12. 2013 - 15. 1. 2014 / co všechno bychom mohli udělat, pokud bychom nevěděli jak
petr dub: co všechno bychom mohli udělat, pokud bychom nevěděli jak
(Z cyklu Artefakty ze salónu třídního boje)
galerie tic, brno
curator: marika kupková
3. 12. 2013 – 15. 1. 2014
Intervence Petra Duba staví na interpretaci autorských pojmů „ideologická paměť“ a „sociální nevědomí“. Instalace odkazují k dílu britského sociologa Davida Harveyho, který se věnuje převážně výkladu postmoderních politických a ekonomických procesů. Harveyho práce pro Duba představuje inspirační zdroj postihující globální provoz a aktuální krizi kapitalistického systému, který autor využívá pro demonstrování konfliktu mezi zobrazovací metodou a abstrahováním v současném umění, v obecnější rovině také konfliktu mezi zdrojovými texty a jejich „svévolnou“ interpretací či mytizací.
22. 11. 2013 - 5. 1. 2014 / jamais vu
jamais vu
galeria sztuki wozownia
rabiańska 20, toruń, polsko
kurátorka: maria niemyjska
vystavující umělci: agata biskup, przemek czepurko, petr dub, pavla sceránková, dominika skutnik
Jamais vu je mezinárodní výstavou zaměřenou na prezentaci tendencí současného umění založených na zkoumání vizuální a materiálové konstrukce umění. Mluvíme o tendencích, jež nejsou založeny na tradiční (modernistické) analýze média, ale především na zkoumání procesu utváření autonomních “vizuálních jednotek”.
Vybraní umělci operují s mysteriózními, qvazi abstraktními formami a konstrukcemi. Účastní se tak na utváření nových vizuálních realit a paralelně tento proces reflektují při vědomí, že dnešní neomezenost vizuálního vesmíru nadále nefascinuje, ale především vytváří jisté pole melancholie. Podobným způsobem je umělci analyzován proces zhmotňování obsahu v uměleckém díle. Očišťováním forem a testováním jejich náplní jsou vytvářeny nezřetelně čitelné významy zachovávající určitý typ tajemství a nekompletního obrazu či objektu.
Popsaná realita může být vnímána jako “jamais vu”. Stav, který psychologie popisuje jako náhlý pocit podivnosti a zdánlivé nereálnosti viděného. V našem případě tento stav vyvolává přesvědčení o hloubce komplexity vizuálního a materiálového světa, podobně jako provokuje k otázkám významu a relevance současné abstrakce.
10. 10. 2013 / fore!
Petr Dub: Fore!
(z cyklu Artefakty ze salónu třídního boje)
Galerie Kaluž
Křižovatka ulic Podlahova a Marie Pujmanové
10. 10. 2013 od 17:00h
Galerie Kaluž a Petr Dub Vás srdečně zvou na záživné golfové odpoledne. Využijte jedinečné možnosti a zúčastněte se našeho miniturnaje v historickém centru Ostravy s možností výhry zlaté cihly z dílny autora! Více na http://www.galeriekaluz.wordpress.com/speciální poděkování patří Pilsner Golf Resort Hořehledy zde…
3. 8. - 30. 8. 2013 / open call
matěj al-ali, tomáš moravec
open call
gallery weltecho, chemnitz, de
3. 8. – 30. 8. 2013
vernisáž: sobota 3. 8. 2013, 18:00h
kurátor: petr dub
více na: galerie.weltecho.eu
Open Call vychází z globálně rozpoznatelného formátu institucionálních výzev k vytvoření uměleckých děl či výstav „na zakázku“ vyhlašovatele. Projekt staví na tematickém celku Galerie Weltecho pro rok 2013 s podtitulem Pfadfinder, ale zároveň upozorňuje na problematický interface současného mezinárodního umění a na dílčí ztrátu autorské svobody v rámci pravidel uměleckého provozu. Koncepční odpovědí však v daném případě není institucionální kritika nebo naopak reflexní sebeobrana v podobě benevolentní rozvolněné spolupráce kurátora s umělci – přáteli.
Projekt vymezuje seznam sebraných pravidel a regulací podmiňujících výslednou podobu vystavených artefaktů. Autoři jsou v plánované instalaci omezeni celkem šesti klíčovými pravidly tematizujícími pojmy jako například rozměr, cílový divák nebo práva autora. Zúžení tvůrčího pole klade důraz na hledání obsahové stránky celoročního programu Galerie Weltecho. Letošní téma průzkumu a objevování proto Al-Ali a Moravec uchopují jako nauku o základních kvalitách objevování. Prostřednictvím revize vztahu měřítka lidské postavy a okolního světa podnikají hravé turné, ve kterém mění tradiční umělecké disciplíny na demonstraci lidské schopnosti identifikovat za abstraktním sdělením ověřené fyzikální jevy.
Videa a objekty autorů jsou projevy „základního výzkumu“. Ten „aplikovaný“ nechávají výhradně na divákovi. Sami překračují ověřený dril site specific spolupráce a poprvé společně pracují na širším cyklu děl přenosném do různých výstavních prostor. Výsledkem této konstelace není průběžné vyjednávání autorů s galerijní situací, ale defragmentovaná instalace parafrázující hlavní principy skautingu či ještě lépe jeho myšlenkového pozadí. Autoři testují legitimnost grafického využití ikonografických pojmů (hlídka, vlajka, lano, ad.) a kapacitu manipulace diváka skrze optickou iluzi. Ve snaze uniknout kurátorskému diktátu pokoušejí křehkou hranici mezi ideály, ideologií a demagogií. Praktikují diplomacii, jejímž cílem není prosazení vlastních zájmů, ale hledání čehosi, co můžeme nazvat kolektivním sdílením autentičnosti.
25. 6. - 2. 9. 2013 / poison green
Výstava zkoumající témata, koncepty a kulturní fikce spojené s životním prostředím a ekologií.
Poison Green
Czech Center Gallery
321 E 73rd Street, BTW. 1st and 2nd Avenue
Vystavující umělci: Matej Al-Ali (CZ), Silvina Arismendi (CZ/Uruguay), Mark Dion (USA), Petr Dub (CZ), Mathias Kessler (USA), Tomas Moravec (CZ), Yes Man (USA), Anne Percoco (USA), Katerina Seda (CZ), Klara Sumova (CZ), and Slavoj Zizek (Slovenia)
Kurátoři: Kristyna and Marek Milde
Výstava potrvá od 25. 6. do 2. 9. 2013
Výstava Poison Green v Českém centru New York zkoumá témata, koncepty a kulturní fikce, které se vztahují k životnímu prostředí a ekologii. Spíše než malovat zeleně a romantizovat přírodu, umělci a koncepty prezentované v Poison Green zkoumají mnohovrstevnost životního prostředí spolu s následky, které má urbanismus, postindustriální a virtuaizovaná realita na ekologickou rovnováhu. Výstava se snaží rozkrývat konvence, stereotypy a ideologie kulturního pojetí přírody a zkoumá různé environmentální modely, které je možné integrovat v běžném životě.
Jméno výstavy Poison Green, v češtině “ Jedovatá zelená“ se váže k historickému příběhu populární, smaragdově zelené barvy známé také jako Pařížská zelená. Tato barva, která byla široce používána během 19. století, za krásu své zeleně vděčí prudce jedovatému pigmentu obsahujícímu arsen. Do doby, než se podařilo objevit souvislost mysteriózních otrav a úmrtí s touto barvou, byla široce užívána od barvení oblečení, nebo tisku rostlinných motivů na viktoriánských tapetách, až po impresionistické malíře, kteří s ní s oblibou malovali přírodní motivy.
výstava Poison Green se symbolicky vztahuje k mnohoznačnosti zelené barvy, která může být obrazně znakem obojího – života i smrti a zkoumá koncept “zelené“ spolu fantaziemi, idealizací a kulturním chápáním přírody.
V dnešní době, kdy je otázka, jak zastavit ničení přírody na planetě aktuální více, než kdykoli dříve, se staly ekologické problémy, které po dlouhá desetiletí byly převážně okrajovou záležitostí environmentálních aktivistů, důležitým tématem mainstreamové kultury a médií. Převratné změny v přírodě donutily rozvinutý svět k uvědomění si následků, které má pohodlný moderní život na rovnováhu životního prostředí. Hledání řešení ekologického dopadu bezbřehého vykořisťování přírodních zdrojů se tak stalo nevyhnutelné.
Umělci ve výstavě Poison Green vstupují do role vědců, environmentalistů, sociálních pracovníků a učitelů a zkoumají životní prostředí skrze prizma kultury a přírody. Řada z nich používá výzkum a investigativní metody, které uplatňuje na environmentální témata jako zdroje energie, stavební metody a design nebo produkci potravin. Další přístupy zkoumají vědu a sociální a edukativní modely, které významně ovlivňují přístup k environmentu. Podoba jejich práce má na rozdíl od vědecké teze formu vizuální a estetickou, často užívá nadsázku a metafory, které s uměleckým citem a vizí kriticky nahlíží na problematiku životního prostředí. Přestože se zde nepředkládají pragmatická, nebo zaručeně “správná“ řešení, nekonvenční přístup těchto umělců přináší novou perspektivu ke způsobu jakým věda, politika a trh vnímá přírodu a životní prostředí a může tak významně přispět k ekologickému diskurzu.
30. 4. 2013 / od moderny po současnost
petr dub ve sbírce muzea města brna
otevření nové expozice: od moderny po současnost
kurátorka: ilona víchová
muzeum města brna, špilberk 210/1, 662 24 brno
vernisáž ve čtvrtek 30. 5. 2013 od 17:00h
více info. na: www.spilberk.cz
12. 5. 2013 / mánes umělcům
Volby nové správní rady: 18. května v kavárně Divus
Iniciativa Mánes umělcům usiluje o transformaci Nadace českého výtvarného umění, jež spravuje výstavní síni Mánes, v transparentněji řízenou instituci, která by naslouchala potřebám umělecké obce. Rozhodla se proto uspořádat demokratické volby nových členů správní rady Nadace českého výtvarného umění. Volby devíti zástupců s mandátem od velké části české (částečně i slovenské) výtvarné obce proběhnou v pražské kavárně DIVUS 18.5. 2013 od 14 hodin.
Přijďte vyjádřit svůj názor a vybrat z nominovaných kandidátů, nebo se zapojit do diskuse kolem „kulatého stolu“, která proběhne v průběhu voleb. Přesné podmínky a okolnosti volby, stejně tak jako medailonky kandidátů a jejich vize pro Mánes se brzy dozvíte na našich internetových stránkách. (Pro mimopražské: volby proběhnou i elektronicky)
Volební program Petra Duba: http://manes-umelcum.tumblr.com/dub
9. 5. 2013 / umění živí své vykladače - artalk.cz
umění živí své vykladače
autorský rozhovor s marikou kupkovou pro artalk.cz: zde…
1. 5. 2013 / nový ateliér v praze
nová adresa ateliéru:
moskevská 63
101 01 praha
najít na google maps…
11. 4. - 11. 5. 2013 / red8
red8
galerie vysoké školy umělecko průmyslové v praze
kurátoři: tereza jindrová & jen kratochvíl
Architekt: Mikuláš Novotný
Grafik: Jan Novák
12. 4. – 11. 5. 2013
Vernisáž 11. 4. 2013 v 18 hodin
vystavující: Hynek Alt a Alexandra Vajd, Anymade studio + Linda Dostálková, Jana Bernartová, Michal Czanderle, Romana Drdová, Petr Dub, Dominik Gajarský, Tereza Havlínková, Ondřej Homola a Katarína Hládeková, Vladimír Houdek, Pavel Karous, Adéla Korbičková, Karolína Mikesková, Tadeáš Podracký, Matěj Strnad, Jiří Thýn, Markéta VuTru
Výstava ReD8 neusiluje vytvořit důslednou historickou analýzu ani kunsthistorickou studii, nýbrž je výsledkem intuitivní kurátorské práce se soudobými uměleckými díly a s výstavním prostorem. Inspiračním východiskem se stalo 8. číslo devětsilské revue ReD z roku 1929, které výstava symbolicky přenáší v čase do současnosti a posouvá jej z podoby tištěného časopisu do prostorové instalace. Tematickou linkou vybraného čísla ReDu jsou tzv. média nové vize: fotografie, typografie a film. Zaměřili jsme se tedy převážně právě na tato, pro svoji dobu nová média a jejich možnou transformaci do dnešního vizuálního a obecně tvůrčího uvažování. Při tom jsme si však vědomi, že současné umění se příliš neřídí „hranicemi“ jednotlivých médií a prvky, které ReD přisuzuje kupříkladu výlučně typografii, dnes náleží malbě, soše, atd. Fotografie může zužitkovat sekvenčnost, která ji přibližuje filmu, a statický záběr kamery naopak evokuje fotografický obraz. Malba na plátně nebo video vyvolávají dojem, jako by vznikly působením světla na citlivém povrchu a připomínají tak techniku fotogramu. Noviny nebo plakát se proměňují z masového sdělovacího prostředku na umělecké unikáty a sběratelské kusy. Vizuální rezidua konstruktivismu se estetizují do designových objektů určených k dekoraci.
Konečný výběr vystavených děl se neřídí přímými odkazy k obsahu původního časopisu (ten je v centru výstavy přítomen jako připomínka historické avantgardy, avšak je také od soudobých děl výrazně odlišen), je spíše podmíněn postupným asociačním řetězcem a záměrným akcentováním formy jakoby na úkor obsahu. Ať už zastoupení umělci pracují s prvky historických avantgard vědomě nebo nikoli, vystavená díla v sobě nesou rezidua avantgardního umění na rovině techniky a estetiky, ale nikoli v politickém nebo společenském smyslu. Mimořádně důležité je tedy i celkové architektonické řešení výstavy, v němž jsou všechna díla zavěšena v prostoru, aniž by se dotýkala země. Je jim dána lehkost podtrhující dojem umělecké autonomie, která si nikterak nezadává s radikální avantgardní vizí o splynutí umění se životem.
Doprovodný program k výstavě:
17. dubna 2013, v 18 h, učebna č. 115 – přednáška Karla Císaře
27.4. se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s kurátory a umělci v 15h
9. května komentovaná prohlídka výstavy z pohledu Zbyňka Baladrána od 17h
9. května 2013, v 18 hodin, učebna č. 115 -p řednáška prof. Vojtěcha Lahody
Recenze výstavy: http://www.kulturissimo.cz/index.php?vystava-red8-vsup&detail=1226
2. 4. 2013 / book time - křest publikací (edice FaVU Ph.D.)
Srdečně zveme na křest publikací vydaných v edici FaVU Ph.D. v roce 2012,
který se uskuteční v úterý 2. 4. 2013 od 20.00 hodin v Kabinetu Múz, Sukova 4, Brno: kabinetmuz.cz
Petr Dub, Vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě, Brno 2012
Zuzana Janečková, Slovník anonymity, Brno 2012
Program večera:
Prezentace autorů a realizačního týmu
Diskuze s autory a odbornými redaktory
Slavnostní křest publikací
DJ´s párty (FIN&PSJ)
Křtu knih se zúčastní jak oba autoři, tak odborní redaktoři publikací, Jan Zálešák a Kaliopi Chamonikolasová. Po úvodním představení obou titulů bude následovat diskuze s autory textů, odbornými redaktory a recenzenty a s autorem vizuálního stylu edice Lukášem Kijonkou.
Představované publikace jsou prvními díly vydanými v rámci edice FaVU Ph.D., jejímž cílem je každoročně představit veřejnosti nejlepší práce absolventů doktorského studia FaVU VUT v Brně. Vydávaná díla by měla v budoucnu vytvořit jednotnou ediční řadu, která odborné i laické veřejnosti zprostředkuje výsledky a vývoj odborného a uměleckého bádání na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.
Další informace o publikacích:
http://www.ffa.vutbr.cz/aktivity/vav/edice-favu-ph-d
13. 3. 2013 / artmix profil
Mladý talent: Petr Dub
Profil České televize v pořadu ARTMIX: art mix linkor nebo zde…
1. 3. 2013 / vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě
nová publikace: vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě
Kniha Vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě reflektuje autorské projevy generace nejmladších českých umělců pracujících s postkonceptuálními formami v médiu malby po roce 1996. Referenčním rámcem knihy je vedle vývoje konceptuálního umění i postmoderní obrat ve výtvarném umění spojený s globální změnou jeho společenského statutu v průběhu druhé poloviny 20. a začátku 21. století. Vývoj na domácí umělecké scéně a konkrétní přístupy jsou prezentovány na základě reprezentativního výběru nejvýraznějších tendencí a signifikantních autorů ve srovnání s tvorbou zahraničích tvůrců. Text interpretuje zásadní teoretická pojednání, recenzované ohlasy a tvůrčí prohlášení z oblasti „současné malby po konceptuálním umění“.
vydavatel: favu, 2012
ISBN: 978-80-214-4656-4
grafická úprava: studio kolektiv
foto: michal krůl
13. 2. – 12. 5. 2013 / rehabilitace v podmínkách mimosoudního vyrovnání spotřebitelských sporů
petr dub
rehabilitace v podmínkách mimosoudního vyrovnání spotřebitelských sporů
galerie kvalitář, senovážné náměstí 17, praha 1
14. 2. – 12. 5. 2013
vernisáž: středa 13. 2. 2013, 18:00h
kurátorka: jana bernartová
more at: www.kvalitar.cz
16. 1. 2012 / stezka odvahy - off city
prezentace projektu “stezka odvahy” v rámci cyklu přednášek
offcity architekti
matěj al-ali, petr dub, tomáš moravec
16. 1. 2012 od 19:00 h v pardubickém divadle 29
více na: www.offcity.cz
7. 12. 2012 / stezka odvahy na paf 2012
stezka odvahy součástí festivalu paf
matěj al-ali, petr dub a tomáš moravec
prezentují interevenci ve veřejném prostoru
lokalizovanou v psárech-dolních jirčanech
vystoupení autorů proběhne dne: 7. 12. 2012 od 18:30h
ve filmovém sále uměleckého centra UP (Konvikt)
univerzitní 3, olomouc
Přehlídka animovaného filmu (PAF) se zabývá širokým pojetím fenoménu animace v kontextu kinematografie, mediálních studií a vizuálního umění. 11. ročník Přehlídky animovaného filmu PAF se uskuteční 6. – 9. 12. 2012 v Olomouci v Uměleckém centru Univerzity Palackého a v dalších festivalových lokacích Olomouce. Projekt Stezka odvahy bude prezentován v rámci sekce ANIMACE URBANISMU. Více info. na: http://www.pifpaf.cz/cs/profil.
3. 11. 2012 / stezka odvahy: culburb - psáry
stezka odvahy
projekt culburb: psáry-dolní jirčany
matěj al-ali, petr dub, tomáš moravec
slavnostní zahájení provozu: 3. 11. 2012 od 14:00h, městský úřad psáry
Reportáž ČT 24 k projektu ze dne 2. 11. 2012: zde…
Stezku odvahy tvoří síť dvanácti naučných bodů propojujících původní jádro obce s nově strukturovanými oblastmi zástavby, které byly vybrány s ohledem na typizovaný sídelní charakter. Cílem mapovaní konkrétního kontextu a situace obce prostřednictvím informačních tabulek na veřejně přístupných místech je především oživení možnosti širšího sociálního dialogu a konfrontace teorie s každodenní skutečností. Obsahem jednotlivých zastavení je proto informativní popis obecné problematiky příměstských oblastí, plánování jejich rozvoje a struktury prostřednictvím odborných textů, jež běžně nejsou součástí veřejného prostoru, ale přesto představují významný potenciál pro zajištění dlouhodobě udržitelný rozvoj celé společnosti.
26. 10. - 3. 11. 2012 / would you like to play another game?
would you like to play another game?
výstava v rámci mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu
bývalé Casino, Pařížská 25, Praha 1
kurátoři: Krištof Kintera a Denisa Václavová
výstava otevřena denně od 26. 10. do 3. 11.
víkendy 14:00—22,00, všední dny 16:00—22:00
Seznam vystavujících umělců: Matěj Al-Ali, Robert Bárta, Jan Boháč, Aleš Čermák, Petr Dub, Václav Girsa, Lukáš Jasanský + Martin Polák, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, Jiří Kovanda, Markéta Kubačáková, Tomáš Moravec, Marek Meduna, Aleš Novák, Florian Pugnaire a David Raffini, Alain Rivière, Janek Rous, Rudolf Samohejl, Pavla Sceranková, Jan Šerých, Pozitivní vlna, Jonáš Strouhal, Pavel Šmíd, Jiří Petrbok, Jiří Thýn, Aleksandra Vajd + Hynek Alt, Adam Vačkář, Tomáš Vaněk, Diana Winklerová, Richard Wiesner, Dušan Záhoranský, Stanislav Zámečník a další.
KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA S AUTORY A KURÁTORY VÝSTAVY KRIŠTOFEM KINTEROU, DENISOU VÁCLAVOVOU A KATARINOU UHLÍŘOVOU
→ 3. 11. / 16:00 HOD.
“…Situace. Zcela reálná situace může být i taková: Automat se vás na konci hry zeptá: „Would you like to play another game?“ Chcete hrát další hru? Nebo: Chcete hrát jinou hru? Co je to za otázku? Stojíte před rozhodnutím. A najednou nevíte, co chcete. Ten automat je svět kolem vás. Jeho stav byl přednastaven. Je to onen svět, do kterého jsme se narodili a nikdo se nás neptal, je-li to svět, o který máte zájem. Ani my nevíme, jestli svět měl zájem o nás. Možná, nebo zcela jistě jsme ho přednastavili a dále předurčujeme my všichni. Teď není důležité hledat viníka, nyní jde o to najít jiné způsoby hry, neboť celý velký systém je hra. Ať je to jak chce, tato otázka je stejně tak dětinská jako fatální: Chcete hrát další hru? Anebo: chceme hrát stejnou hru jinak? Struktura, do které jsme injektováni, je velkou komplikovanou strategií, hrou, kde ale není žadné „Undo“, žádné CTRL Z a hlavně ani žádná šance hrát stejnou hru znovu. Je to jeden velký hazard.“
Druhý muž v šedém kabátě odpovídá: ”Jistě, celosvětová struktura společnosti je jedna velká komplikovaná hra. A je na nás, které partie, které pasáže chceme hrát, ale některé i chtě nechtě hrát musíme, ať se nám chce nebo ne. Umění a umělci samozřejmě ví, že jsou součástí hry. A nás v tuto chvíli zajímá, jakým způsobem se k celé věci staví. Jsem však přesvědčen, že bohužel nenabízejí žádná řešení, které bychom mohli aplikovat v realitě. Hrají totiž jenom další hru svého druhu.” (přepsáno z tajné nahrávky nejvyšších představitelů výboru Mezinárodního ministerstva pro záchranu světa ISOS při OSN, 2010 ve vodách Jaderského moře).
Výše uvedený text se stal východiskem a výzvou pro výstavu v budově, která již zažila velmi různé druhy her. I umění, které do budovy nakrátko s výstavou intervenuje, je samozřejmě „hrou svého druhu“, která samozřejmě svět nespasí. Může však zanechat pocit a rozčeřit rutinu vašeho myšlení. Práce, které jsou vybrány na výstavu, vždy nějakým způsobem, přímo či nepřímo reflektují princip hry, a tak je například možné si nakrátko připadat jako postižený, nebo sledovat „monstrózní instalace“ v domácí Kunsthalle na kuchyňské lince.
26. 9. 2012 / projekt reframed - aktualizován
nové lokace: lazaretní, zelný trh, zemědělská
více na: reframed.net
19. 9. - 14. 10. 2012 / pole position
pole position
galerie spz, pštrossova 8, praha 1
19. 9. – 14. 10. 2012
vernisáž: úterý 18. 9. 2012 od 19:00 h
kurátoři: robert šalanda & lukáš machalický
host: josef hohenberger
V terminologii motoristických sportů označuje pojem pole position první startovní pozici a jakkoli se u různých disciplín pravidla k získání výhradního postavení mění, do čela startovacího postavení se jezdec dostává nejčastěji na základě vítězství dosaženého v předchozí kvalifikační jízdě či jízdách. Nejzásadnější výhodu představuje získání pole position ve Formuli 1, jelikož typologie různých závodních tratí ve vybraných případech reprezentuje riziko komplikovaného předjíždění ze strany ostatních soupeřů a první pozice na startu je proto pro zkušeného pilota zásadní výhodu.
Projekt Pole Position nicméně především pokračuje v dosavadním kurátorském formátu Galerie SPZ, postaveném na prezentaci vybraného umělce a jeho hosta mimo obor umění. Současně ovšem navazuje na cykly TRANSFORMERS a REFRAMED Petra Duba, zkoumající formální limity klasického závěsného obrazu, relevanci adjustace uměleckého objektu v konkrétní architektuře a sociální funkci dnešního obrazu.
Dubův aktuální host se jmenuje Josef Hohenberger. Je mu dvacet jedna let, měří sto sedmdesát tři cm, váží šedesát tři kg a jezdí na minibiku značky Blata se závodním číslem devadesát devět. V roce 2009 zabodoval coby vítěz CzechBikers Minibike CUPu. V letech 2008 a 2009 se stal mistrem Pražské ligy minibike v kategorii BLATA 2,5 a v letošní sezóně skončí nejhůře třetí. Z celkového počtu třiceti dvou odjetých závodů získal dvacet jedna vítězství, sedm druhých míst, dvě třetí a dvě čtvrtá… Podobně jako uměleckou činnost autora výstavy, provází i Hohenbergerovo působení celá řada odborných dovedností a kmenových znaků vlastních dané společenské skupině. V obou disciplínách jsou navíc definovány různé role, hierarchie, typy komunikace, normy, přičemž samotný sport lze v současném světě vnímat jako jistý druh performance. Lze však jednoduše srovnávat funkce zmiňovaných oborů? A pokud ano, do jaké míry zmiňované profesní atributy ovlivňují samotný výsledek „závodu“?
28. 8. – 27. 9. 2012 / geometrův zlý sen
geometrův zlý sen
topičův salon, národní třída 9, praha 1
28. 8. – 27. 9. 2012
vernisáž: pondělí 27. 8. 2012, 18.00 h
kurátor: petr vaňous
motto: jak změřit pobřeží bretaně? (Benoît MANDELBROT)
Projekt Geometrův zlý sen usiluje o evokaci jednoho pozoruhodného momentu neustále přítomného v dějinách hmotné a výtvarné tvorby, kterým je hledání tvaru pro jevy a skutečnosti, jež přesahují standardní lidskou zkušenost. Výstava prezentuje kolekci geometrizujících, nebo „systematizujících“ prací sedmi autorů (Petr Dub, Jiří Kovářík, Lukáš Machalický, Jiří Matějů, Michaela Maupicová, Pavel Mrkus, Aleš Svoboda), která provokuje myšlení a probouzí ho k aktivitě. Přitom jejich tvůrci se neuzavírají do programových, tuhnoucích pojmů, scholastických nebo normativních systémů a nešíří kolem sebe „jedinou neomylnou pravdu“. Spokojí se s mírou sobě vlastní zvědavosti a s fascinací z nalézaného.
17. 5. – 9. 6. 2012 / ve středu je ctnost
petr dub: ve středu je ctnost
17. 5. – 9. 6. 2012
VITRÍNA DENISKA, denisova 5, olomouc
Vernisáž: ve středu 16. 5. 2012 v 18.00
kurátorka: nina michlovská
na vernisáž naváže prezentace tvorby autora,
která se uskuteční v 19.00 na půdě (1. máje 3, olomouc, zastávka u dómu)
umění nekalé soutěže
pohledu do denisovy ulice je možné výtvarným artefaktem konkurovat jen těžko. panorama vizuálního mixu svépomocí zbudovaných obchodů, pohaslých hospod a muzea výtvarného umění, jež od historického centra olomouce oddělují projíždějící tramvaje, představuje ve své všednosti spektákl sám o sobě. s nadsázkou se můžeme ptát, zda-li je tento obraz obrazem stavu naší společenské transformace, krátkým zastavením v jejím průběhu nebo znakem konce polistopadových nadějí?
jestliže vnímání umění spočívá především v dohodě, jaké jsou znaky umění, co tato kategorie představuje a pochopitelně i jakým způsobem umění prezentovat, pak je vitrína deniska dobrým příkladem cechovní konspirace. od “matky zakladatelky“ nezávislých a dispozičně radikálních výstavních prostor, tedy od holešovické vitríny skupiny bezhlavý jezdec, dělí denisku více jak šestnáct let. je proto na místě podotknout, že nebezpečí aktuální domácí „dohody” v umění spočívá právě ve ztrátě odvahy riskovat při hledání originálních řešení na úkor „tematizace“ místní situace, uzavřeného „sociálního návyku” či „oborové zvyklosti”. ve stejný moment stále platí, že radikální estetické a hodnotící soudy lze nabývat a vynášet stejně snadno, jako lze opakovat logický protimluv: zlatá střední cesta. (p.d.)
našimi partnery jsou: pastiche filmz, paf, vladimír vaca, dan halamíček a kožené věcičky
Více informací na:
25. 5. – 26. 5. 2012 / otevřené ateliéry 7
otevřené ateliéry 7: petr dub
barrack 24, rybkova 23, brno, cz (google maps)
ve spolupráci s občanským sdružením MAGMA
pátek 25.5.2012 od 14.00 do 22.00 hodin
sobota 26.5.2012 od 10.00 do 18.00 hodin
3. 5. 2012 / komentovaná prohlídka výstavy: je to prakticky spojený...
komentovaná prohlídka výstavy:
je to prakticky spojený s tou věcí, kolem které se motáš
za přítomnosti autora a kurátorky projektu – mariky kupkové
3. 4. 2012 od 13:30h
galerie ars
veselá 39, 602 00 brno
výstava potrvá: 10. 4. – 4. 5. 2012
10. 4. - 4. 5. 2012 / je to prakticky spojený s tou věcí, kolem které se motáš
je to prakticky spojený s tou věcí, kolem které se motáš
galerie ars
veselá 39, 602 00 brno
host: zdeněk porcal
kurátor: marika kupková
vernisáž: 10. 4. 2012 od 15:00 do 18:00h (úvodní slovo 17:00h)
výstava potrvá: 10. 4. – 4. 5. 2012
Tisková zpráva
Výstava je výběrem z tvorby Petra Duba posledních tří let. Instalace má střídmé pojetí, které výrazně zohledňuje architektonickou povahu výstavních prostor galerie Ars. Objekty jsou sestavovány do formálně provázaných celků, které popírají nebo spíš relativizují autonomii jednotlivých objektů a zdůrazňují jejich vzájemnou provázanost i provázanost s prostorovou konstelací. S tímto přístupem souvisejí i instalační detaily, jakým je třeba absence popisek. Můžeme tak pochybovat, zda se jedná o výstavu několika obrazových souborů, nebo ji vnímat jako souvztažný celek „jednoho díla“. Výlučně odlišitelnou část expozice přestavuje fotografický soubor Zdeňka Porcala. Jedná se o vůbec prvně veřejně prezentovaný výběr ze stovek fotografií, v nichž Porcal umísťuje jeden konkrétní objekt Petra Duba do autentických „situací“. Objekt, který se k Porcalovi dostal vtipnou náhodou, se stává jakousi parazitní složkou mizanscény, vsuvkou do architektonických fasád, krajiny, interiérů apod. Porcal s ním pracuje performativně: poponáší onen objekt – fetiš, kterému hledá nové a nové konstelace, z nichž pořizuje záznam. Podvratně jej konfrontuje a mísí s „reálným světem“, s tvaroslovím architektury, se sociální dimenzí krajiny, s propojeností / prorůstáním soukromého a veřejného prostoru. Současně jej využívá jako „položku“ ve vrstvení obrazových plánů do nečekaných perspektiv.
Odkazy k architektuře lze také číst u prací Petra Duba, jakkoli jsou metaforou a abstrakcí. Závěsné objekty /takže vlastně obrazy?/ jsou jakousi skrytou stavbou, kterou na povrchu pevně obepíná, chtělo by se říct „oplášťuje“, malířské plátno. Dub sestavuje jejich útroby z nalezených materiálů, kterým ale zcela odnímá jejich původní podobu. Stávají se neviditelným konstrukčním prvkem, jehož původní estetická a funkční podstata zcela ustupuje výslednému tvarovému řešení. Neubráníme se představě, jak by vypadaly objekty, kdyby opláštění by bylo transparentní nebo transparentnější. Tyto úvahy jdou ale proti srsti autorovu záměru netematizovat vlastní objekty jako found footage a ponechat je v neurčité poloze „čehosi“. Objekty Petra Duba se (záměrně) vzpírají kategorizaci a jasné terminologii, jsou na intermediálním pomezí malby, sochy, instalace s rozmanitými stylovými reminiscencemi tvarového řešení i povrchové úpravy. Jedná se o příkladnou konceptuální fúzi, která obsahuje rysy výchozí mediálních forem, ale současně nese i nové kvality. Těmi je třeba poukaz na aparáty výtvarných i architektonických oborů, současně také na proměny recepčních návyků, které se k jednotlivým médiím obvykle vztahují.
Marika Kupková
kurátorka výstavy
Kolem čeho se motáme?
Ve svém pravidelném sloupku na Artalku – In_margine s podtitulem Nejen o kritice – reagovala Milena Bartlová na přednášku Jazykový smog ve výtvarném umění Vladimíra Justa, v níž tento divadelní historik a publicista kritizoval rozšířenost jazykových floskulí a nadužívání cizích slov v současných žurnalistických textech o výtvarném umění. V Bartlové reakci se pojil souhlas nad přebujelostí odborného žargonu a formulačních klišé s poukazem na polehčující skutečnost, že popis mimojazykových oborů, mezi něž patří i výtvarné umění, je pohybem „na hranici, kde na něj (tj. pisatele) jako na pašeráka střílejí z obou stran“. Autorka zdůrazňuje nutnost rozlišování jazykové mlhy od využívání ustálených konstrukcí, které „jsou stopami poctivého boje o převod viditelného do slov“.
Název výstavy Petra Duba Je to prakticky spojený s tou věcí, kolem které se motáš je příkladně neurčitou a bezobsažnou formulací, kterou můžeme vykázat do kategorie jazykové mlhy. I když… Nejedná se o mechanické použití ustáleného spojení, ani nepředstavuje odborný žargon demonstrující odbornou příslušnost. Název vznikl tak, že jsem Petra Duba „vzala za slovo“, když jsme řešili obsah této výstavy a „předsunula“ jeden z jeho výroků do pozice jejího názvu. Chápala jsem jej jako spontánní, ale současně příznačné žonglování se slovy ve snaze o vyjádření onoho „mimojazykového“. (Použití formulace vzniklé nahodile bez předpokladu dalšího využití, notabene v úrovni titulu výstavy, bylo také motivováno faktem, že právě improvizace a nahodilost jsou Petru Dubovi zcela cizí.) Věta vytržená z kontextu se nachází na fascinující hraně mezi naprostou bezobsažností a abstraktností, kterou lze rozvíjet do rozmanitých úvah. Floskulí v názvu je slovo „věc“, které je typickým vyjadřovacím manévrem umělců ve snaze vyhnout se ekvivalentům s nežádoucí příznakovostí (jako např. artefakt).
Pro práce Petra Duba je charakteristická intermedialita: sebereflexivní pohyb na pomezí malby, objektu a instalace. Provedení disponuje řemeslnou a technologickou bravurou (až pedanticky důkladnou) s výrazně efektním designem. Současně je pro něj charakteristické vysoce soustředěné napření ke konceptuálním přístupům, které lze zahrnout pod reflexi mediální povahy umění. Zpět k názvu: kolem čeho se teda motá/me? Z hlediska tohoto textu a současně i Dubova uměleckého charakteru můžeme spekulovat o analogii mezi onou hranicí vyjadřování v úrovni schematických konstrukcí a současně poctivým převodem viditelného do myšlenek a myšlenek do viditelného. (m.k.)
21. - 25. 3. 2012 / art prague
11. ročník veletrhu současného umění
galerie mánes, praha, 21. – 25. 3. 2012
petr dub v zastupení art traffic gallery
28. 2. - 14. 4. 2012 / apo, ibu, neuro a idioti
apo, ibu, neuro a idioti
petr dub & zdeněk porcal
era
zemědělská 30, brno
29. 2. – 14. 4. 2012
vernisáž: 28. 2. 2012, 18:00h
Intervence do interiéru legendární kavárny Era pro nás reprezentuje symbolický most mezi dobou vrcholné funkcionalistické architektury v Brně a pokusem o odstranění restriktivního přístupu k umění současnosti.
Dnešní Eru nechápeme jako prázdné ikonografické architektonické dílo, ale coby úspěšný sociální model, spojující profesní jednoduchost a společenskou funkčnost v kompaktní celek. Možnost interakce s původním autorským záměrem Josefa Kranze na základě výzvy Fait Gallery ovšem reprezentuje i zásadní ideologický problém. Ve zvoleném řešení proto vedle pojmů apo, ibu a neuro, zapůjčených ze světa produktů farmacie, volně opisujících především mánii postmodernistických přípon uvozujících výklad dnešního světa a poukazujících na tvarovou dispozici použitých prvků zvolené instalace, respektujeme i původní název Kranzova architektonického projektu – „Una“. V našem podání spojení architektury, umění a diváka při vědomí, že základní otázku jakým způsobem komunikovat s kanonickým dílem či jak pozitivně vystoupit z izolace dnešního uměleckého provozu, nejsme schopni zodpovědět v absolutní hodnotě. I přesto věříme, že zachovat si schopnost „být idiotem“ je zejména dnes, privilegovaná, osvobozující a velmi žádoucí hodnota.
Více info. na: www.reframed.net
18. 2. 2012 / culburb - vyhlášení výsledků
culburb – vyhlášení výsledků:
z 223 obdržených návrhů bude v rámci projektu podpořelo 20 projektů. Mezi jinými v lokaci Praha-Psáry i “Stezka odvahy” autorů Matěje Al-Aliho, Petra Duba a Tomáše Moravce
Projekt Culburb aktivuje veřejný zájem o předměstí hlavních měst střední Evropy skrze “akupunkturní” umělecké a architektonické intervence. Aktivity projektu jsou směřovány k zahájení interakce mezi obyvateli jednotlivých lokací s dopadem na život místních komunit za využití minimálních prostředků. Více na: www.culburb.eu
16. 2. – 16. 3. 2012 / you can tell me!
you can tell me!
factory-art gallery
Tristram Aver (UK), Vincent Bios (IT), Bram Braam (NL), Sabine Braun-DE, Karina Correa (US), Petr Dub (CZ), Danny Gretscher (DE), Monika Grycko (PL), Minna Komi (FI), Stefan Larsson (SE), Mark Powell (UK), Wendy Sacks (US)
26. 12. -16. 3. 2012
FACTORY-ART, Mommsenstraße, 27
BERLIN 10629 (City West – Charlottenburg)
8. 2. 2012 / start up 2 - katalog
Galerie hlavního města Prahy Vás zve na křest nové publikace Start up 2, který se uskuteční v rámci zahájení výstavy Petry Římalové ve středu 8. 2. v 18.00.
Katalog Start up II zahrnuje 10 mladých autorů, kteří v rámci projektu vystavovali v Domě U Zlatého prstenu: Jana Pfeiffera, Miroslava Polácha, Kryštofa Peška, Martina Nytru, Pavlu Scerankovou, Petra Duba, Matěje Smetanu, Jakuba Hubálka, Jakuba Tomáše a Petru Římalovou. Od 9. 2. 2012 bude k zakoupení na pokladně Domu U Zlatého prstenu nebo v knihkupectví Domu U Kamenného zvonu.
catalog ke stažení: zde…
1. 2. 2012 / dolce vita - dohromady
dolce vita: january, 2012
adam štech: czech.made | 013, dohromady
celý text: zde…
31. 1. 2012 / před půlnocí - tv rozhovor
před půlnocí – rozhovor pro českou televizi
k vidění: zde..
redakčně krácená verze rozhovoru s igorem dostálkem: zde…
25. 1. 2012 / petr dub & geritt rietveld
Petr Dub & Geritt Rietveld
Transformers / The Red and Blue Chair (1917-2012)
Více na: http: www.tyden.cz…
Foto: Zdeněk Porcal
17. 1. - 31. 3. 2012 / kvalitář
Kvalitář
Senovážné náměstí 1628/17, 110 00 Praha 1
Srdečně Vás zveme na otevření Kvalitáře, které proběhne dne 17. 1. 2012 od 18 hodin. Tisková konference k zahájení projektu od 17 hodin.
Vystavující: Petr Dub, Eva Eisler, Adéla Fejtková, Milan Houser, Jaroslav Juřica, Markéta Kratochvílová, Libor Lípa, Josef Mladějovský, Pavel Mrkus, Jan Plecháč, Štěpán Růžička.
více na: www.kvalitar.cz
Tisková zpráva
S potěšením oznamujeme, že v centru Prahy na adrese Senovážné náměstí 17 otevíráme výstavní i prodejní galerii Kvalitář, nový prostor pro výtvarné umění, architekturu a design. Klademe si v českém prostředí neobvyklý cíl. Chceme se stát místem, kde se výtvarné umění potkává s nábytkem, či obecněji se zařízením bytu, a společně vytváří harmonickou symbiózu. Specifický svou podobou i posláním se Kvalitář snaží obnovit funkci výtvarného umění jako součásti každodenního života. Z iniciativy architektů Jiřího Kučery, Marka Habra a Jiřího Dohnala a díky entuziazmu umělkyně Jany Bernartové vzniká projekt nabízející nenápadné i výrazně dekorativní umění, design a architektonické vize určené nejen pro interiéry bytů a domů.
Výtvarné umění v minulosti vznikalo v interakci s interiéry a exteriéry budov. Dnes jakoby toto přirozené prostředí výtvarného umění vymizelo. Umění potkáváme především v galeriích, či ve veřejném prostoru a jeho kontakt s divákem tak probíhá v silně inscenovaném – pro účel vystavování určeném – kontextu, nebo v místě, kudy lidé pouze procházejí. Oba takové způsoby rezignují na možnost soukromého, či přímo intimního kontaktu s dílem. Výtvarný projekt se v takové situaci stává majetkem všech a nebo nikoho. Vztah studeného výstavního prostoru s bílými stěnami a okolnostmi vynucenou tichou kolektivní kontemplací, nás svým způsobem připravil o schopnost vnímat umění individuálně. Důsledkem je, že lidé si navykli umění potkávat v galeriích, nad postel si však raději zavěsí tapetu z Ikey. Mají rádi umění, ale umělce si do bytu nepouští. Taková situaceje podle našeho názoru neúnosná. Věříme, že Kvalitář nabídne alternativu a výtvarné umění, architekturu i design umožní vejít do soukromého dialogu.
Kvalitář nechce být pouze galerií či showroomem designu. Formuje se jako dynamická platforma zastřešující výtvarné, architektonické a designerské projekty nejrůznějších forem. Společnou ambicí všech poloh Kvalitáře je jakési obecné zpřístupnění výtvarného umění, architektury i designu, stejně jako další komunikace mezi odborníky a laickou veřejností.
Na slavnostním otevření se budou prezentovat projekty současných umělců v kombinaci s ikonami světového designu i současnými designerskými novinkami. Budete mít příležitost se konfrontovat s díly Petra Duba, Evy Eisler, Adély Fejtkové, Milana Housera, Jaroslava Juřici, Markéty Kratochvílové, Libora Lípy, Josefa Mladějovského, Pavla Mrkuse, Jana Plecháče a Štěpána Růžičky.
11. 1. - 31. 1. 2012 / shallow
petr dub, shallow
galerie umakart, lidická 40, 602 00 brno
kurátorka: kateřina olivová, jiří valoch
vernisáž: 11. 1. 2012, 18:00h
výstava potrvá: 11. 1 . – 31. 1. 2012
http://umakart.tumblr.com/
Výstava tematizuje rozdílné autorské přístupy a možnosti výkladu média současného malířství. Projektem Shallow Petr Dub reflektuje výrobní proces svého kolegy Milana Housera z brněnské FaVU, který v posledních letech pracuje především s litím laků na malířské plátno. Ve zkratce bychom mohli říci, že Dub vystavuje Housera, ale přestože se po dobu výstavy Galerie Umakart zaplní artefakty dokumentujícími vznik cizího díla, hlavním cílem autora výstavy není snaha o popření vlastního autorství či zpochybnění původní originality vybrané práce. Citace Houserovy loňské výstavy Deeper, deeper v pražské Dvorak Sec Gallery především rozvíjí klíčové myšlenky Dubovy práce: Jakým způsobem dnešní malířství vzniká? Jak jej prezentovat či jaké jsou jeho i současné interpretační možnosti?
Galerii Umakart je nezávislou studentskou platformou orientující se zejména na prezentaci tvorby nastupujících autorů. S ohledem na fakt, že prostor galerie využívá výkladní skříně neobsazeného obchodu na adrese Lidická 40, Brno, je divákům umožněna jedinečná příležitost “navštívit” galerii 24 hodin denně. Důležitým prvkem tohoto specifického výstavního prostoru ovšem zůstává jeho schopnost sociální a kulturní interakce. Neváhejte se proto zúčastnit vernisáže dne 11. 1. 2012 od 18:00h, kterou uvede legenda brněnského uměleckého provozu – Jiří Valoch.
1. 1. 2012 / pour féliciter
12. 12. 2011 / tomáš pospiszyl - magnus č. 2
tomáš pospiszyl – petr dub (magnus č. 2, 2011)
zde…
17. 12. 2011 / PechaKucha Night
17. 12. 2011, PechaKucha Night Ostrava (Nová Radnice)
Vystoupení v rámci:
PechaKucha Night [peča kuča najt] je pravidelným večerem, na kterém lidé z různých oborů (zejména architektura, design, fotografie a jiné formy vizuálního umění) prezentují svou tvorbu, své nápady, postřehy a názory. Jedná se o akci pro širokou veřejnost, nejen pro odborníky a nadšence. Akce je bez vstupného a kapacita všech předchozích akcí byla v Ostravě beznadějně naplněna, patří tak mezi nejúspěšnější ostravské kulturní akce. Akce probíhá ve více než 417 městech po celém světě, v Ostravě je od srpna 2010. PechaKucha Night má svůj původ v Japonsku, odtud také exoticky znějící název „peča kuča“, což je v japonštině citoslovcem zvuku konverzace, velmi volně bychom PechaKucha Night přeložili jako „Noc tlachů“. Více info: pkno.cz
11. 11. - 27. 12. 2011 / no borders - appeal to heaven
no borders. appeal to heaven
dvorak sec contemporary, dlouhá 5, praha 1
11. 11. 2011 vernisáž výstavy od 18:00h
info@dvoraksec.com, www.dvoraksec.com
Výstava v dvorak sec contemporary, vzniklá za laskavého přispění České spořitelny, představí umění několika zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Zastoupeno zde bude Rakousko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Ukrajina, Černá Hora. Z každé z těchto zemí byla vybrána vždy alespoň jedna výrazná osobnost současného vizuálního umění. Výstava mapuje u nás dosud nepříliš prozkoumané oblasti a jejich osobité umělecké projevy. Cílem je naznačit nový, jiný pohled na současné umění a současně přinést zajímavá srovnání a konfrontace.
Výstavní koncepce je zaměřena na různorodé projevy nejmladší vizuální scény a pokouší se poskytnout fascinující náhled na umění zemí tohoto regionu prostřednictvím nejrůznějších uměleckých poloh, které jsou v těchto zemích aktuální. Výstava „No borders. Appeal to heaven.“ upřednostňuje médium klasického závěsného obrazu a chce naznačit, že přístup k malířskému plátnu je možné i nadále neustále inovovat a přinášet nový svěží tvůrčí přístup. Médium obrazu ústí také do jemu příbuzných výrazových poloh jako jsou koláže, montáže, fotografie, obraz-objekt.
V rámci mladé mezinárodní výtvarné scény se představí několik aktuálních výrazových rejstříků. Rozvíjení minimalistického jazyka za přispění hravosti se věnuje Petr Dub, výrazový rejstřík geometrie rozvíjí velký počet zastoupených autorů (Madalina Lazar), nalezneme zde i figurativní projevy spojené s minimalizací výrazových prostředků (David Pešat, Nika Kupyrova). Barevný figurativní svět a tělesno láká Michala Černušáka, Draganu Živanovič. Někteří z autorů pracují s posunutou manipulovanou realitou (Martin C.Herbst, Gábor Szenteleki, Agnes Toth, Marijana Zebeljan) nebo s dráždivou expresivní abstrakcí (Matej Fabian).
20. 9. - 16. 10. 2011 / antitéze malby
antitéze malby
(výstava laureátu ceny kritiky a přizvaných hostů)
galerie kritiků, jungmannova 31, praha 1
20.9.-16.10.2011
kurátoři: vlasta čiháková noshiro a karel babíček
vystavující: josef achrer, petr dub, vladimír houdek, petr krátký, josef mladějovský, luděk rathouský, evžen šimera, adam štěch
7. 9. - 14. 10. 2011 / konečně spolu
výstava mapující současnou nezávislou galerijní scénu v české republice
galerie emila filly v Ústí nad Labem
autorský projekt: 17 bodů (Matěl Al-Ali, Jana Bernartová, Petr Dub, Tomáš Moravec)
7.9.-14.10.2011
kurátorka: Lenka Sýkorová
vystavující: Matěj Al-Ali, Peter Barényi, Jana Bernartová, CZAKRA, Aleš Čermák, Veronika Danhelová, Noam Darom, Dávid Demjanovic, Daniela Deutelbaum, Petr Dub, Vojtěch Fröhlich, Isabela Grosseová, Pavel Havrda, Helena Hladilová, Martin Hrubý, Matyáš Chochola, Torarinn Ingi Jonsson, Miroslav Kohút, Jirí Maha, Vojtěch Marek, Silvie Milková, Jarmila Mitríková, Tomáš Moravec, Filip Nerad, Kateřina Olivová, Yumiko Ono, Luděk Prošek, Alexander Puškin, Michal Pustějovský, Tereza Rullerová, Adéla Sobotková, Namsal Siedlecki, Adéla Svobodová, Miloš Šejn, Dagmar Šubrtová, Viktor Takáč, Jiří Týn, Martin Zet
www.gef.cz / www.actiongalleries.info
5. 8. - 4. 9. 2011 / polohy současné abstrakce
polohy současné abstrakce
galerie hlavního města prahy (dům u zlatého prstenu)
kurátorka: olga malá
vystavující umělci: Petr Dub, Jakub Janovský, Václav Kočí, Josef Mladějovský, Martin Moflár, Alžběta Říhová, Ira Svobodová
vernisáž: 5. 8. 2011, 18 h
výstava potrvá do: 4. 9. 2011
dům u zlatého prstenu, týnská 6, praha 1 – ungelt
opening hours: 10am-6pm. free entrance. www.ghmp.cz, www.startup-ghmp.cz
Výstavu sedmi autorů s názvem Polohy současné abstrakce lze v širším slova smyslu chápat jako součást této mezinárodní vlny. Snažili jsme se její „akční rádius” rozšířit o umělce, kteří nejsou spjati pouze s pražskou uměleckou scénou: kupř. Josef Mladějovský studoval a působí v Ostravě, Martin Moflár v Košicích a Petr Dub je spjat s uměleckým prostředím v Brně.
Práce, které jsou v Domě U Zlatého prstenu představeny, dokládají poměrně široké názorové spektrum odlišných přístupů jednotlivých autorů, vyznačují se jak vazbou k abstraktní klasice, tak bezprostředními neortodoxními ataky současného „promiskuitního” uměleckého vidění. Práce Josefa Mladějovského ironizují modernu v postmoderním stylu, autor formálně odkazuje k Malevičovi, pracuje s kultovními elementy geometrické abstrakce, jako je trojúhelník, čtverec a kruh, avšak tematizuje je a vkládá do nich nové moralistní obsahy. Vizuálně se Mladějovského diptych Sudoku I a Sudoku II z roku 2010 váže ke znakové abstrakci. Tím se zdá přibližovat vystavenému znakovému obrazu Sabatum (2008) od Jakuba Janovského (v roce 2009 v GHMP zahajoval výstavní cyklus Start up), který je však v jeho výrazně zaměřené tvorbě spíše výjimkou. Na výstavě Janovský reprezentuje krajní nejméně abstrahovanou polohu. Otevřený přístup k prolínání abstraktního a realistického projevu charakterizuje práce Petra Duba, který zkoumá kodifikované hranice uměleckého díla. Systematicky znejisťuje diváka, který si nikdy nemůže být jist, zda stojí před obrazem či reliéfem, před rámem či plátnem, co je realita a co pouhé zdání. S lehkostí střídá abstrahovaný a iluzivní projev, nízké i vysoké materiály, tradiční metody i práci s nalezenými syrovými předměty včetně odpadů (minimalistické střídmě elegantní závěsné transformery vytváří z různých odřezků, desek a starých dřevěných rámů, jež vznikají jako druhotný produkt při vytváření uměleckých děl). Autorova nedávná výstava Kustodka (Start up, 2011) dokládá experiment s abstraktním jazykem vyjadřovaným iluzivně realistickým jazykem. Cesta Václava Kočího k abstrakci vedla od postupného zjednodušování krajinného motivu a minimalizace významových rovin k abstraktně geometrickým stripovým kompozicím, kde je z krajiny odvozený horizont přeměněn v rovné barevné linie a pruhy. Stripy – pruhy ve svých plošných monochromatických obrazech využívá také Martin Moflár. Jeho rozměrné obrazy odkazující ke kontemplativně zaměřeným autorům americké abstrakce padesátých let svým meditačním charakterem vyjadřují autorovu vnitřní potřebu odstupu od dnešního chaotického a informacemi zaplaveného světa. Mírně abstrahované, avšak čitelné perspektivní kompozice z geometrických těles Iry Svobodové (White Odyssey), 2010, a Alžběty Říhové (Exteriér III, 2006) spojuje metaarchitektonické pojetí. Ira Svobodová, která se inspiruje evropskými, americkými i českými klasiky, pracuje v rámci posunu k abstrakci se záměrným narušováním perspektivy a logiky plošných tvarů. Alžběta Říhová ve svých redukovaných monochromatických kompozicích uplatňuje dekonstruktivistické principy. Na výstavě se představují jak začínající, tak již oceňovaní tvůrci, kteří se v Čechách i v zahraničí zúčastnili prestižních soutěží, jako jsou The Sovereign European Art Prize (v roce 2010 byl finalistou Petr Dub) nebo Art Kontakt (Václav Kočí se v roce 2004 umístil na 3. příčce).
olga malá
17. 8. 2011 / současná česká abstrakce - interview
současná česká abstrakce
radio interview s petrem dubem, václavem kočí a irou svobodovou
Download: http: www.rozhlas.cz/radiowave/session/_zprava/soucasna-ceska-abstrakce–936027
1. 7. 2011 / radiogallery - interview štetina/dub
1. 6. - 26. 6. 2011 / ohlasy entropie
ohlasy entropie (petr dub > matěj al-ali + tomáš moravec)
galerie kritiků, jungmannova 31, praha 1
vernisáž: 1. 6. 2011 / 18:00h (press meeting 17:00h)
výstava potrvá: 26. 6. 2011, otevřeno denně 11:00 — 18:00h, kromě pondělí
17. 6. - 18. 6. 2011 / atelier open
Petr Dub v projektu ATELIER OPEN – 7. ročník otevřených ateliérů
Studio (rybkova 23, brno, cz – google maps) bude otevřeno v pátek 17. 6. 2011
od 14 do 22 hodin a v sobotu 18. 6. 2011 od 10 do 18 hodin.
12. 6. 2011 / artbanka museum of young art
pre-opening art party Artbanka Museum of Young Art
saturday 12. 6. 2011, from 17.00h, Karlova 2, Praha 1
kurátor koncepce: Vlado Beskid
kurátor projektů VKV a GRAFFZ.CZ: Radek Wohlmuth
vystavující umělci:
Áčka (Artur Magrot, Alessanara Svatek (CZ), Katalin Bessenye (HU), Erik Binder (SK), Bior (CZ), Jan Boháč (CZ), Paul Brainard (USA), Aleš Brázdil (CZ), Ondřej Brody (CZ), Jana Bubelinyová (SK), Michal Cimala (CZ), Crap (CZ), Ivan Csudai (SK), Jiří Černický (CZ), Michal Černušák (SK), David Černý (CZ), Nikola Čulík (CZ), Jiří David (CZ), David 87 (CZ), Petr Dub (CZ), Andrej Dúbravský (SK), Salvomír Durkaj (SK), Epos 257 (CZ), Svetlana Fialová (SK), Viktor Frešo (SK), Kurt Gebauer (CZ), Hanes (CZ), Honey 85 (CZ), Kong (CZ), Petr Písařík (CZ), Daniel Hanzlík (CZ), David Helán (CZ), Milan Houser (CZ), Denisa Hřičiščová (CZ), Jakub Hubálek (CZ), Vendula Chalánková (CZ), Katarína Janečková (SK), Jakub Janovský (CZ), Antonín Jirát (CZ), Ivana Junková (CZ), Jan Kadlec (CZ), Jan Kaláb (CZ), Kamera Skura (CZ), Martin Káňa (CZ), Stanislava Karbušická (CZ), Kateřina Karlová (CZ), Krištof Kintera (CZ), Lenka Klodová (CZ), Milan Knížák (CZ), Martin Kocourek (CZ), Václav Kočí (CZ), Martin Kochan (SK), Zdena Kolečková & Michaela Thelenová (CZ), Pavel Kopřiva (CZ), Pavel Korbička (CZ), Roland Korponovics (HU), Jiří Kovanda (CZ), Frantíšek Kowolovski (SK), Denisa Krausová (CZ), Olga Alia Krulišová (CZ), Marek Kvetán (SK), Jaroslav Kyša (SK), Lena Lapshina (RU), Petr Lysáček (SK), Jan Mahr (CZ), Martin Mainer (CZ), Jakub Matuška aka Masker (CZ), Barbora Maštrlová (CZ), Matky a otcové (Lenka Klodová, Lucie Nepasická, Marek Rejent, Martin Péč (CZ), Mefisd 86 (CZ), Pavol Megyesi (SK), Sean Micka (USA), Vojtěch Míča (CZ), Josef Mladějovský (CZ), Martin Moflár (SK), Petr Motička (CZ), Pavel Mrkus (CZ), Jakub Nepraš (CZ), Richard Nikl (CZ), Aleš Novák (CZ), Martin Nytra (CZ), Julian Opie (GB), Qebe (CZ), Kristofer Paetau (RO), Eugenio Percossi (IT), David Pešat (CZ), Jiří Petrbok (CZ), Pleb (CZ), Pode Bal (CZ), Petr Písařík (CZ), Lukáš Rittstein (CZ), Dana Sahánková (CZ), Milan Salák (CZ), Carolyn Salas a Adam Parker Smith (USA), Pavla Sceránková (SK), Martin Sedlák (SK), Miroslava Sevcik (SK), Boris Sirka (SK), Petra Sklenářová (CZ), Vladimír Skrepl (CZ), Jan Slovenčík (CZ), Jana Smělíková (SK), Richard Stipl (CZ), Václav Stratil (CZ), Jiří Surůvka (CZ), Ira Svobodová (CZ), Martin Šilhán (CZ), Evžen Šimera (CZ), Tereza Šimková (CZ), Michal Šiml (CZ), Štěpánka Šimlová (CZ), Jakub Špaňhel (CZ), Mark Ther (CZ), Zdeněk Trs (CZ), Roman Týc (CZ), Lubomír Typlt (CZ), Vladimíra Vajsová (SK), Jan Vasilko (SK), Jan Vytiska (CZ), Diana Winklerová (CZ), X-Dog (CZ), Milan Začal (CZ), Dušan Zahoranský (SK), Dragana Živanovič (SRB)
1. 6. 2011 / ohlasy entropie - interview
7. - 12. 6. 2011 / artprague
petr dub na artprague 2011 (speciální host pořadatelů)
6. června – v 18 hodin slavnostní vernisáž v Mánesu (pouze na pozvánky)
7. – 11. června – otevřeno 11 – 19 h
12. června – otevřeno 11 – 18 h
(čtvrtek 9. června NOCTURNO do 21 h)
30. 5. - 26. 6. 2011 / essl art award
ESSL MUZEUM, bauMax, VIENNA INSURANCE GROUP, galerie hlavního města Prahy
Vás tímto srdečně zvou na výstavu 10 kandidátu za Českou republiku
zahájení: 30. května 2011 v 19:00 hod
galerie hlavního města prahy, staroměstské námestí 1, praha 1
výstavu otevřou: Martin Essl, CEO bauMax, Ing. Milan Bufka, Galerie hlavního města Prahy
a Dr. JirÍ Švestka, zástupce poroty, výstavu zahájí: ministr kultury MUDr. Jirí Besser
KANDIDÁTI ZA ČESKOU REPUBLIKU: Josef Bareš, Jan Brož, Petr Dub, Světlana Fialová, Friederike Höppner, Martina Holá, Edita Pattová, Erik Sikora, Roman Štetina, Viktor Valášek
10. 5. 2011 / ghmp - autorská prohlídka
10. 5. 2011, 17:00h
autorská prohlídka výstavy kustodka
galerie hlavního města prahy, dům u zlatého prstenu
týnská 6, praha 1
2. 5. 2011 / kustodka - český rozhlas
27. 4. - 31. 5. 2011 / kustodka
kustodka
V pořadí šestým tvůrcem vystavujícím v projektu Start up II. je Petr Dub (* 1976), absolvent Ateliéru malířství brněnské Fakulty výtvarných umění a současný doktorand Ateliéru intermédia tamtéž.
Do prostoru výstavní místnosti si připravil novou intervenci, jež tematizuje prostředí galerijního provozu, konkrétně pozici kustodky. Její neviditelná přítomnost, zapojení do expozice a zároveň určitá distance se stala tématem umělcova konceptuálního projektu. Petr Dub pracuje s plátnem obrazu jako s uměleckým jazykem a tvárným instalačním prvkem. Svůj tvůrčí názor již před dvěma lety formuloval v cyklu Unframed.
Kurátorka výstavy: Sandra Baborovská
Koncepce a výběr: Karel Srp
28/04 – 31/05/11
Vernisáž 27/04/11, 18 h
Dům U Zlatého prstenu, přízemí Týnská 6, Praha 1 – Ungelt. Otevřeno denně kromě pondělí 10-18 h. Vstup volný.
www.ghmp.cz, www.startup-ghmp.cz
1. 4. 2011 / serlachius muzeum
SERLACHIUS MUZEUM
locace: Mantta, Finsko
typ: mezinárodní soutěž
status: idea
rok: 2011
projektový tým: Chybik Kristof Associated Architects, Milan Domkar, Aleš Javůrek, Jan Plavka, Andrej Turcan
konzultanté: Petr Dub, Rostislav Koryčánek, Petr Suchánek
rendering: miss3.cz
více na: www.chybik-kristof.com
5. 3. – 8. 4. 2011 / chemnitz.cz
chemnitz.cz (práce věnované konci světového pořádku)
weltecho gallery, annaberger straße 24, de – 09111 chemnitz (http://galerie.weltecho.eu)
vernisáž výstavy: 5. 3. 2011 od 19:00h, výstava končí dne 8. 4. 2011 vystoupením dvojice:
nerad (www.anymadestudio.cz) a babypy (www.soundcloud.com/babypy)
otevírací doba: úterý-pátek 17:00-19:00h
nebo po domluvě – oscar@weltecho.eu, +49 371 91 88 055
30. 3. 2011 / Kick off Artbanka
Zveme Vás na vernisáž výstavy “Artbanka kick off”!!
dvorak sec contemporary, dlouhá 5, praha 1
kurátoři výstavy: Milan Salák a Radek Wohlmuth
vystavující umělci: Alena Adamíková, Štěpán Beránek, Aleš Brázdil, Jana Bubelinyová, Marek Číhal, Petr Dub, Andrej Dúbravský, Slavomír Durkaj, Světlana Fialová, Jakub Hubálek, Denisa Hřičiščová, Vendula Chalánková, Natalie Chalcarzová, Markéta Jáchimová, Katarína Janečková, Jakub Janovský, Václav Kočí, Petr Krátký, Denisa Krausová, Josef Mladějovský, Martin Moflár, Martin Nytra, Ondřej Oliva, David Pešat, Alžběta Říhová, Dana Sahánková, Zdeněk Spour, Ira Svobodová, Martina Morávková Šedová, Miroslava Ševčík, Martin Šilhán, Zdeněk Trs, Vladimíra Vajsová, Jan Vytiska, Milan Začal, Dragana Živanovič
Artbanka je projekt, který konkrétně a v širokém měřítku pomáhá mladým umělcům na počátku kariéry. Podporujeme mladé umělce a současné české a slovenské umění! Na výstavě bude k vidění reprezentativní výběr z děl z Artbanky.
info@dvoraksec.com, www.dvoraksec.com
14. 2. - 11. 3. 2011 / superkonec a jiné ošklivé příběhy
Superkonec a jiné ošklivé příběhy
Cafe Kosmos (Dauchauer Str. 7, München, www.cafe-kosmos.de)
Vernisáž: 14. 2. 2011, výstava potrvá do 11. 3. 2011
Otevírací doba: pondělí-pátek 12:00-1:00h, sobota-neděle 18:00-3:00h
28.1.-13.3.2011 / eAM3
15. 10. - 30. 10. 2010 / exit/a.a.0.
6. 6. 2010 / reframed & unframed / new katalog
reframed & unframed (2010)
úvodní slovo: tomáš pospiszyl
text: petr dub
jazykový editor: markéta žáčková
grafická úprava: janabernartova.com
download: zde
vydáno při příležitosti zařazení do finále the sovereign european art prize 2010
19. 5. - 13. 6. 2010 / hloupé a chytré
18. 5. 2010 / 1k15
17. 5. 2010 / seap
25. 5. - 18. 6. 2010 / velké ambice
7. 4. - 11. 4. 2010 / Genesis: Art for Haiti
vystavující umělci: Richard Beenen, Matthew Douglas, Petr Dub, Lorenzo Durantini, Tomas Hein, Velika Janceva, Seba Kurtis, Elisabeth Molin, Vera Mulyani, Marje Murusalu, Tim Plamper, Chantal Riekel, Joanna Scislowicz – amongst others.
9. 6. - 20. 6. 2010 / Sovereign European Art Prize
THE SOVEREIGN EUROPEAN ART PRIZE PRESS RELEASE about The International Sovereign European Art Prize 2010 exhibition organized by London’s Barbican Center this year, 6th-20th June (2010)
The 25,000 Sovereign European Art Prize Shortlist Announcement
The prize received a record number of entries, with artists nominated by art experts from over 30 European countries. The shortlist was selected by this year’s judges Sir Peter Blake (artist), Tim Marlow (White Cube), Philly Adams (Saatchi Gallery), Gavin Turk (artist), Robert Punkenkhofer (Art&Idea), Joseph Backstein (Moscow Biennale) and Nasser Azam (artist).
Not only did the entries show a strong return to painting, but as Robert Punkenhofer said “The more than 350 entries clearly documented the wonderful diversity and strength of Europe?s artistic scene. The prize will certainly raise the visibility of some of the most promising painters and photographers from the continent.” The judges will decide the winner of the £25,000 first prize during the exhibition of the shortlisted works at the Barbican Centre which will be held from 9 – 20th June, 2010. The general public are also invited to cast their votes from today online at www.sovereignartfoundation.com.
The artist with the most votes will win the public vote prize of £1,000. All works, excluding the main prize winner, will be available to purchase at a gala auction dinner, offering collectors and members of the public the fantastic opportunity to buy works by these rising stars of contemporary art. Prices start from the affordable £400 to over £30,000. All proceeds will be split 50:50 between the Foundation and the artists. This year The Sovereign Art Foundation will use the funds raised to support the Barbican Centre Trust, helping them to continue their fantastic arts outreach programme in the London area. Howard Bilton, Founder and Chairman of the Sovereign Art Foundation said “We are delighted by the strength of this year’s shortlist, for this our fourth European competition. We hope the auction will raise a significant sum to support the inspiring work of the Barbican Centre Trust. We invite everyone to go to the exhibition, and to support the artists by coming to the dinner or by placing an absentee bid on their favourite works by these critically acclaimed artists.”
A full set of images of the short listed works are available from www.SovereignArtFoundation.com
The thirty shortlisted artists are as follows:
Rinus Van de Velde – Belgium
Michael Van den Abeele – Belgium
Tomislav Čeranić – Croatia
Damir Stojnić – Croatia
Petr Dub – Czech Republic
Maarit Murka – Estonia
Katri Kuparinen – Finland
Sophie Combes – France
Gabriel Vormstein – Germany
Pétur Thomsen – Iceland
David Godbold – Ireland
Oliver Comerford – Ireland
Mirko Smerdel – Italy
Valentina D’Amaro – Italy
Piero Golia – Italy
Kristaps Gelzis – Latvia
Liga Purmale – Latvia
Evel´na Deičmane – Latvia
Eun Young Lee – Netherlands
Primoz Bizjak – SIovenia
Marek Kvetán – Slovakia
Javier Arce Bueno – Spain
Gonzalo Puch – Spain
Andreas Hagenbach – Switzerland
Andrew Palmer – United Kingdom
Nicolas Ruston – United Kingdom
Daniel Baker – United Kingdom
Uta Kogelsberger – United Kingdom
David Birkin – United Kingdom
Oliver Clegg – United Kingdom